سپتامبر 24, 2023

طرز تهیه شربت توت سیاه بدون مربا

شربت توت سیاه خانگی نوشیدنی خوشمزه و گوارایی است که به راحتی در خانه تهیه می شود. توت سیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و سرشار از ویتامین های C و A  می باشد که از آن یک نوشیدنی بسیار مقوی ساخته است. علاوه بر آن توت سیاه منبع غنی از منیزیم، منگنز و پتاسیم است. توت سیاه در کنترل فشار خون نیز بسیار موثر است. نوشیدن شربت توت سیاه برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند بسیار سفارش شده است. ولیکن زنان باردار و مادران شیرده با احتیاط بیشتری از آن استفاده نمایند. امروز در آلامتو طرز تهیه شربت توت سیاه خانگی بدون مربا مجلسی و خوشرنگ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شربت توت سیاه خانگی

  • توت سیاه 1 کیلو گرم
  • شکر 1 کیلو گرم
  • آب 2 پیمانه
  • آبلیمو 1 ق مربا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شربت سکنجبین با نعناع تازه و خیار بسیار خوشمزه و گوارا

طرز تهیه شربت توت سیاه خانگی ساده و خوشمزه بدون مربا

مرحله اول: شستن توت سیاه

برای تهیه شربت توت سیاه خانگی ابتدا توت ها را در یک آبکش بریزید. چنانچه برگ یا چوب اضافه ای لابه لای توت ها بود آن را خارج نمایید. سپس روی توت ها آب سرد بگیرید تا گرد و غبار آنها شسته شده و توت ها تمیز شوند. آبکش توت را کنار بگذارید تا آب اضافه آن خارج شود.

مرحله دوم: استراحت دادن به توت سیاه و شکر

مقداری از توت ها را در قابلمه لعابی بریزید. یک لایه شکر نیز روی آن بریزید. مجددا یک لایه توت بریزید. یک لایه شکر اضافه نمایید. همه توت ها و شکر را لایه به لایه در قابلمه بریزید. درب قابلمه را ببندید و برای مدت 5 ساعت در یخچال قرار دهید.

مرحله سوم: پختن توت سیاه

پس از گذشت این زمان قابلمه را از یخچال خارج نمایید و آب را به آن اضافه نمایید. قابلمه را روی شعله قرار دهید. پس از رسیدن آب به نقطه جوش آبلیمو را به شربت اضافه نمایید. اجازه دهید تا توت ها کاملا پخته و نرم شوند.

مرحله چهارم: صاف کردن شربت

در این مرحله یک آبکش یا صافی ریز را روی یک قابلمه دیگر قرار دهید و شربت را در آن بریزید. آب شربت وارد قابلمه می شود و پالپ یا گوشته توت ها در صافی باقی می ماند. با استفاده از یک لیسک یا پشت قاشق توت ها را له کن