آوریل 13, 2024

سیب زمینی به شیوه های مختلفی تهیه می شود که از جمله آن می توان به سیب زمینی، گریل، تنوری و پوره پخته اشاره داشت که در هر یک از آنها از ادویه های متفاوتی نیز بهره گرفته می شود که بعضی از آن ها مانند پودر پاپریکا، پودر سیر، پودر پیاز، پور چیلی، فلفل سیاه، فلفل سفید و نیز برخی گیاهان معطر همچون ریجان، آویشن، جعفری و رزماری خشک شده پرکاربردتر هستند. در این مطلب شما همراهان آرگایی را با طرز تهیه سیب زمینی طعم دار آشنا می کنیم.

سیب زمینی برشته شده مزه دار شده داخل فر یک طعم ناب و البته سالم و کم کالری است که در رستوران ها نمی توان یافت، اول سیب زمینی های برش خورده به خوبی با ادویه ها مزه دار گردیده و بعد درون طبخ می شود تا به رنگ طلایی درآید. از این سیب زمینی ها می توانید در کنار گوشت سرخ شده، کباب، سبزیجات برشته و خورش بهره ببرید و همچنین برای دورچین و تزیین بشقاب غذا میز مورد استفاده قرار دهید. سیب زمینی یکی از مواد غذایی خوشمزه و پارزش است که به تنهایی نیز کافی بوده و می تواند برای پیش غذا و میان وعده ها مورد استفاده قرار بگیرد، روش های متفاوتی وجود دارد که تمامی آنها دلپذیر می باشد، مثلا سیب زمینی کریسپی، سیب زمینی لیمویی و سیب زمینی نودلی که گزینه هایی ایده آل به شمار می روند.

آشنایی با روش تهیه سیب زمینی طعم دار

مواد مورد نیاز

 • یک چهارم پبمانه روغن زیتون
 • یک سوم پیمانه پنیر پارمیزان خرد شده
 • چهار عدد سیب زمینی (نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک)
 • دو ق غ جعفری تازه (خرد شده)
 • یک ق چ پودر سیر
 • یک ق چ پودر پاپریکا
 • یک ق چ پودر پیاز
 • یک دوم ق چ فلفل
 • دو ق چ نمک

طرز تهیه سیب زمینی طعم دار در چند مرحله

ابتدا سیب زمینی ها را شسته و سپس ساییده، تمیز کنید. بعد بی آنکپوست آن را بگیرید، سیب زمینی ها را برش زده و به چند قسمت تقسیم نمایید. تکه های سیب زمینی را درون یک ظرف قرار دهید.

آموزش طرز تهیه سیب زمینی طعم دار برای میان وعده

حالا فر را بر روی ۲۰۵ درجه سلسیوس تنظیم کرده، با استفاده از کاغذ آلومینیومی کف سینی را پوشش داده و چرب نمایید. برای این کار می توانید از اسپری مخصوص آشپزخانه بهره ببرید.

در این مرحله پنیر پارمیزان، روغن زیتون، پودر پاپریکا، پودر سیر و پیاز، فلفل و نمک را درون کیسه زیپ لاک ریخته و برش های سیب زمینی را نیز درون آن ریخته و خوب محکم کنید. سپس کیسه را به خوبی تکان بدهید تا مواد سطح سیب زمین ها را بپوشاند. همچنین برای نتیجه بهتر می توانید برعکس عمل کنید؛ یعنی ابتدا مواد را ریخته و سپس تکه های سیب زمینی را به آن اضافه کنید.

در آخرین مرحله سیب زمینی ها را در کنار هم و در یک ردیف، داخل سینی فر قرار دهید. زمانی به مدت حدودا ۳۵ دقیقه نیاز است تا به رنگ طلایی در آمده و قابل له و نرم شدن با چنگال به سادگی باشند. بر روی آن ها جعفری خشک شده بریزید و میل نماید. توجه داشته باشید اگر از پیش سیب زمینی ها پخته شده باشد؛ مدت کمتری باید در فر قرار گرفته و نیز به ترد بودن سیب زمینی ها اضافه می شود.

رسپی سیب زمینی طعم دار با چند شیوه کاربردی در منزل

روش دوم تهیه سیب زمینی طعم دار

سیب زمینی ها را با برش های زیاد به اندازه های یک اندازه و کوچک تقسیم کنید و در روغن زیتون قرار دهید تا به آن آغشته گردد. با استفاده از پودر پاپریکا، اورگانو، آویشن، پودر سیر و نمک دریا آنها را طعم دار نمایید. پس از نیم ساعت سیب زمینی های طعم دار گردیده را درون سینی فر که از قبل بر روی ۲۲۰ درجه سانتی گراد تنظیم شده، برای حدودا نیم ساعت قرار دهید تا تنوری پخته شود.

آشنایی با روش تهیه سیب زمینی طعم دار

روش سوم تهیه سیب زمینی طعم دار

سیب زمینی ها را ریز خرد نموده و به روغن کنجد و یا روغن آفتابگردان آغشته کنید که چرب گردد. سپس با ادویه هایی همانند فلفل و نمک، ادویه مخلوط ایتالیایی و در صورت تمایل ۲ حبه سیر له شده طعم دار نمایید. بعد از یک ربع ساعت آن ها را درون که از قبل با درجه ۲۲۰ درجه سانتی گراد گرم شده، قرار دهید.

طرز تهیه سیب زمینی مزه دار عالی

روش چهارم تهیه سیب زمینی طعم دار

سیب زمینی ها را پوست بگیرید و متناسب با سلیقه خرد نمایید. بعد ۱ عدد پیاز را به صورت خلالی خرد نموده و به سیب زمینی ها بیفزایید. تمامی مواد را با ۳ قاشق روغن زیتون چرب نموده و ۱ پیمانه پنیر چدار بیفزایید. در نهایت هم با ادویه های پودر چیلی، پودر سیر، فلفل سیاه، فلفل سفید و نمک مزه دار نمایید. بعد از حدودا ۴۰ دقیقه سیب زمینی ها را داخل فر که از قبل با دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد گرم شده، قرار دهید.

روش سیب زمینی طعم دار پوره ای

ابتدا سیب زمینی ها را پوست گرفته، به خوبی شسته و هر کدام را به ۴ قسمت بخش نمایید. سیب زمینی ها را همراه مقداری آب درون قابلمه بریزید، به طوری که روی سطح آن ها را بپوشاند.

سپس برای عطردار کردن از سبزیجات و گیاهان تازه همچون پیازچه، جعفری، موسیر، ریحان، سیر و یا ادویه هایی مانند پودر موسیر، پودر پیاز، پودر سیر، آویشن، ارگانوف فلفل سیاه و فلفل سفید، نمک بهره ببرید.

در نهایت هم می توانید ۳ قاشق غذاخوری خامه و یا پنیر خامه را برای بهتر شدن طعم و بافت پوره سیب زمینی به آن بیفزایید. به همین راحتی توانستید سیب زمینی طعم دار به شکل پوره تهیه کنید.

دستور پخت سیب زمینی طعم دار پوره ای و تنوری

نکات مهم و کاربردی

 • سینی را در ۱/۳ طبقه پایینی طبقه فر قرار دهید، بعد از گذشت بیست دقیقه سینی را بیرون آورده و با کمک قاشق سیلیکونی آن ها را به هم بزنید.
 • ادویه کاری نیز گزینه خوبی محسوب می شود.
 • برای نتیجه گیری بهتر می توانید سیب زمینی ها را بگذارید کمی پخته و نرم گردند، همچنین می توانید سیب زمینی ها را داخل یک ظرف ریخته و به آن آب داغ بیفزایید تا برای ده دقیقه خوب نرم شود، سپس آن ها را از آب خارج ساخته و بگذارید خشک شوند.جهت خوش رنگ تر شدن سیب زمینی ها می توانید به آب کمی زردچوبه و نمک بیفزایید.
 • در صورت تمایل برای رژیمی تر بودن، می توانید میزان روغن به کار رفته را کمتر نمایید، روغن موجب ترد و برشته گردیدن سیب زمینی و خوشمزه تر شدن می گردد.
 • اگر تمایل به خشک و برشته تر شدن سیب زمینی ها دارید، می توانید پیش از پخت آن ها را درون آب نمک قرار دهید.
 • اما برعکس اگر علاقه مند به بافت نرم سیب زمینی و نیز خوشمزه تر شدن می توانید به جای آب از شیر بهره ببرید.
 • برای تهیه سیب زمینی برشته شده و تنوری می توانید از ادویه ها و سبزیجات عطردار خشک و یا سبزیجات معطر تازه همچون ریحان، جعفری، موسیر، پیازچه و سیر بهره ببرید. اما برای سیب زمینی طعم دار پوره ای خوب است از سبزیجات خشک را به کار نبرید.
 • در روش طعم دار کردن سیب زمینی پوره ای می توانید از ۳ قاشق غذاخوری خامه و یا پنیر خامه بهره ببرید تا هم خوش طعم تر و هم بافتی نرم و دلچسب داشته باشد.
 • در صورت تمایل می توانید سیب زمینی ها را همراه انواع سس های دستی و یا سس های حاضری (کچاپ و یا سفید) بهره ببرید.

طرز تهیه سیب زمینی طعم دار به روش های آسان

در این مطلب شما عزیزان علاقه مند را با طرز تهیه سیب زمینی طعم دار به چند روش مختلف آشنا کردیم. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته و بتواند شما را در پخت و آماده سازی یک سیب زمینی خوش طعم و میل آن به شکل های مختلف و در کنار انواع غذاها مفید واقع شود.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو


نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد.
برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *