جولای 25, 2024

آیا می‌دانید طرز تهیه رب فوری در خانه چگونه است؟ درست کردن رب به صورت سنتی نیاز به زمان زیادی دارد و برای اکثر افراد کمی چالش‌برانگیز است. اما شما می‌توانید رب گوجه را به روش فوری و سریع نیز در خانه آماده کنید. راحت‌ترین روش درست کردن رب گوجه فرنگی استفاده از تجهیزاتی مثل مخلوط‌کن و چرخ گوشت برای میکس کردن گوجه است. با این روش‌ها، رب گوجه شما بسیار سریع‌تر آماده می‌شود. در این مقاله از سرویس آشپزی بلاگ اکالا می‌توانید با طرز تهیه رب گوجه فوری به چند روش مختلف آشنا شوید.

مواد مورد نیاز جهت تهیه رب گوجه با مخلوط‌کن به روش فوری:
گوجه فرنگی ۶ کیلوگرم
نمک ۳ قاشق غذاخوری
روغن مایع ۴ قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه رب گوجه فرنگی با مخلوط‌کن

یکی از رایج‌ترین روش‌های طرز تهیه رب فوری استفاده از مخلوط‌کن است. در ادامه این بخش می‌توانید با طرز تهیه رب گوجه فرنگی با مخلوط‌کن آشنا شوید.

مرحله اول؛ شستن و خرد کردن گوجه‌ها

در اولین مرحله از طرز تهیه رب فوری باید گوجه فرنگی‌ها را بشویید و در آبکش قرار دهید تا خشک شوند. سپس گوجه‌ها را از وسط نصف کنید. با کمک یک قاشق کوچک دانه‌های گوجه فرنگی را خارج کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه آش گوجه فرنگی تبریزی 

مرحله دوم؛ میکس کردن گوجه‌ها

در این مرحله از درست کردن رب گوجه خانگی باید گوجه‌ها را در مخلوط‌کن بریزید. دستگاه را روشن کنید تا گوجه کاملا پوره شود. معمولا پوست گوجه با مخلوط‌کن کاملا میکس می‌شود و مشکلی در بافت رب ایجاد نمی‌کند، اما دانه‌های گوجه ممکن است موجب تلخ شدن رب شما شود و ظاهر نامناسبی به آن ببخشد.

تهیه رب گوجه فرنگی خانگی به روش فوری

مرحله سوم؛ صاف کردن گوجه‌ها

در این مرحله از طرز تهیه رب گوجه با مخلوط‌کن به روش فوری باید یک توری یا آبکش روی قابلمه قرار دهید. گوجه‌ها را در توری بریزید و با گوجه‌ها را هم بزنید تا گوشت و آب گوجه از آن رد شود و تنها قسمت‌های درشت پوست و دانه گوجه باقی بماند.

مرحله چهارم؛ جوشاندن گوجه

بعد از صاف کردن گوجه‌ها، باید آن‌ها را در قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. برای تهیه رب گوجه فرنگی بهتر است از قابلمه بزرگ استفاده کنید تا رب گوجه به بیرون از قابلمه نریزد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه سس گوجه فرنگی (کچاپ) خانگی🍅

مرحله پنجم؛ آماده شدن رب گوجه فرنگی فوری

بعد از این که گوجه‌ها جوشیدند و کمی غلیظ شدند، باید مدام رب را هم بزنید تا ته نگیرد. معمولا از اواسط پخت رب گوجه فرنگی، رب ممکن است به بیرون از قابلمه پاشیده شود. در این شرایط پیشنهاد می‌شود یک آبکش فلزی را به صورت برعکس روی قابلمه قرار دهید تا از پرت شدن قطره‌های رب به بیرون جلوگیری کند.

مقداری نمک به رب اضافه کنید و رب را هم بزنید. اگر رد قاشق در رب باقی می‌ماند، یعنی رب شما آماده است. شعله گاز را خاموش کنید و صبر کنید تا رب کاملا خنک شود.

رب گوجه فرنگی خانگی به روش فوری

مرحله ششم؛ نگهداری رب گوجه فوری

در این مرحله از طرز تهیه رب فوری باید صبر کنید تا رب به طور کامل خنک شود. سپس آن را در شیشه‌های خشک و تمیز بریزید. برای جلوگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی می‌توانید مقداری روغن روی رب بریزید. برای ماندگاری بیشتر می‌توانید رب را در شیشه‌های کوچک بریزید و یا در فریزر قرار دهید.

طرز تهیه رب گوجه فرنگی فوری با گوشت‌کوب برقی

روش بعدی برای درست کردن رب گوجه فرنگی فوری استفاده از گوشت‌کوب برقی است. برای این کار باید گوجه‌ها را بشویید و در قابلمه بریزید. به اندازه نصف استکان آب به قابلمه اضافه کنید و درب قابلمه را روی آن قرار دهید. حدود ۱۵ دقیقه صبر کنید تا گوجه‌ها نرم شوند. سپس درب قابلمه را بردارید و با گوشت‌کوب برقی گوجه‌ها را کاملا میکس کنید.

دستگاه را به خوبی در همه بخش‌های قابلمه حرکت دهید تا گوجه‌ها کاملا پوره شوند. بعد از پوره کردن گوجه‌ها می‌توانید آن را بجوشانید تا رب شما آماده شود. برای افزایش ماندگاری رب و همچنین جدا کردن پوست و دانه گوجه فرنگی می‌توانید گوجه را از آبکش یا توری رد کنید و سپس بجوشانید. با این روش می‌توانید یک رب خوشمزه و سریع در خانه درست کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی سنتی

طرز تهیه رب گوجه با چرخ گوشت

برای تهیه رب گوجه با چرخ گوشت باید گوجه‌ها را با چرخ گوشت چرخ کنید. سپس آن‌ها را در پارچه توری یا آبکش بریزید و خوب فشار دهید تا پوست و تخم گوجه جدا شود. سپس عصاره به دست آمده را در قابلمه بریزید و بجوشانید تا رب گوجه فرنگی شما آماده شود.

طرز تهیه رب گوجه در فر

آسان‌ترین روش درست کردن رب گوجه فرنگی در خانه استفاده از مخلوط‌کن و فر است. برای این کار باید گوجه‌ها را با مخلوط‌کن میکس و از صافی رد کنید. سپس فر را با دمای ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. پوره گوجه فرنگی را روی سینی فر بریزید و خوب پخش کنید. سینی را به مدت ۳ ساعت در فر قرار دهید و هر نیم ساعت یک بار درب فر را باز کنید و رب را هم بزنید. زمانی که حجم رب تقریبا نصف شد، درجه فر را روی ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و صبر کنید تا رب شما غلیظ شود.

رب گوجه فرنگی خانگی

چه کار کنیم رب گوجه قرمز شود؟

برای قرمز و خوشرنگ شدن رب گوجه باید به نکات زیر توجه کنید:

 • در انتهای پخت رب گوجه فوری مقداری روغن به آن اضافه کنید.
 • درب قابلمه را در زمان پخت روی آن نگذارید، این کار رنگ رب را تیره می‌کند.
 • از گوجه باکیفیت و قرمز برای پخت رب استفاده کنید.
 • گوجه را با پوست آن میکس کنید تا رب شما قرمز و خوشرنگ شود.
 • رب گوجه را به اندازه بجوشانید و زمانی که به غلظت مناسب رسید، شعله گاز را خاموش کنید.
 • از حرارت متوسط برای پخت رب استفاده کنید تا رب شما ته نگیرد و تیره نشود.
 • برای پخت رب از قابلمه‌های بدون روکش تفلون مثل چدن و روی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ساندویچ مرغ تابه‌ای با سس گوجه پنیری

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه رب فوری

در این بخش نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه رب فوری را برایتان شرح خواهیم داد.

 • برای تهیه رب گوجه فرنگی فوری با مخلوط‌کن باید سرعت دستگاه را مرتب کم و زیاد کنید تا گوجه‌ها کاملا پوره شوند.
 • اگر پوست گوجه فرنگی بعد از میکس کردن به خوبی له شده است، نیازی به فیلتر کردن گوجه‌ها نیست و می‌توانید آن‌ها را مستقیما در قابلمه بریزید و بجوشانید.
 • برای تهیه رب گوجه فرنگی فوری بهتر است از گوجه باکیفیت، گوشتی و قرمز استفاده کنید.
 • در طرز تهیه رب گوجه فوری نباید شعله گاز را زیاد کنید، این کار موجب ته گرفتن رب گوجه شما می‌شود.
 • برای نگهداری طولانی مدت رب گوجه در فریزر می‌توانید رب را در قالب‌های کوچک یخ بریزید. سپس قالب‌ها را در فریزر قرار دهید تا یخ بزند. می‌توانید رب
 • گوجه را از قالب خارج کنید، آن‌ها را در یک ظرف یا کیسه پلاستیکی بریزید و در فریزر نگهداری کنید.
 • پیشنهاد می‌شود رب گوجه فرنگی را در حیاط، پارکینگ یا یک فضای باز درست کنید تا در صورت پریدن رب آشپزخانه کثیف نشود.
 • رب گوجه باید غلیظ و یکدست شود. شل و آبکی بودن رب گوجه موجب کپک زدن آن می‌شود.
 • جوشاندن بیش از حد رب گوجه فرنگی موجب سیاه شدن و بدمزه شدن بافت آن می‌شود.
 • برای تهیه رب گوجه فوری حتما در دقایق آخر پخت، مقداری نمک به آن اضافه کنید. این کار موجب افزایش ماندگاری رب شما می‌شود.
 • برای تهیه رب گوجه فوری و خوشرنگ به هیچ عنوان از گوجه‌های گلخانه‌ای استفاده نکنید.
 • میکس کردن گوجه با گوشت آن موجب می‌شود تا رب گوجه فرنگی شما خوشرنگ تر شود.
 • در طرز تهیه رب گوجه با سبزی خردکن باید همانند آماده کردن رب با مخلوط‌کن و چرخ گوشت، گوجه‌ها را با دستگاه پوره کنید. سپس گوجه‌ها را از صافی رد کرده و در قابلمه بریزید و بجوشانید.
 • برای این که رب گوجه شما براق و خوشرنگ شود، می‌توانید بعد از غلیظ شدن رب گوجه، مقداری روغن به آن اضافه کنید.
 • برای پخت رب گوجه فرنگی فوری هیچگاه درب قابلمه را روی آن قرار ندهید. این کار موجب تیره و بدرنگ شدن رب گوجه می‌شود.

برای دریافت آموزش آشپزی بیشتر می‌توانید به مجله آشپزی اکالا سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *