ژوئن 18, 2024

تارت گردویی (یا تارتلت گردویی) نوعی شیرینی خوشمزه و مقوی و پرطرفدار است که از دو بخش خمیر کراست و مواد میانی گردویی تشکیل شده است. طعم غالب هل و گردو این تارتلت را به یک شیرینی سنتی پرطرفدار تبدیل می کند که می‌توانید برای مناسبت های مختلف مثل شب یلدا یا عید نوروز برای پذیرایی از مهمان ها آماده کنید.

بسته به سلیقه و نوع سروی که در نظر دارید میتواند آن را داخل قالب های تارت کوچک و به صورت شیرینی تک نفره آماده کنید یا اینکه آن را در قالب بزرگ تهیه کنید و بعد برش بزنید که طبیعتا گزینه اول برای پذیرایی از مهمان ها در مهمانی ها یا شیرینی عید نوروز مناسب تر است اما تارت بزرگ هم برای مناسبت هایی مثل شب یلدا جلوه دارد.

درست کردن این شیرینی کار بسیار راحتی است و مواد اولیه قابل دسترس و ساده ای دارد. در اکالا بلاگ همراه ما باشید.

مواد لازم برای خمیر شیرینی تارت گردو (تارتلت گردو):
کره ۱۲۰ گرم
زرده تخم مرغ ۱ عدد
وانیل یک چهارم قاشق چای خوری
پودر قند ۶۰ گرم
آرد شیرینی پزی ۲۰۰ گرم

مواد لازم برای خمیر شیرینی تارت گردو (تارتلت گردو)

مواد میانی گردویی:
تخم مرغ ۱ عدد
کره ۲۵ گرم
آرد شیرینی پزی ۳۰ گرم
شکر ۵۰ گرم
وانیل یک چهارم قاشق چای خوری
پودر هل ۱ قاشق چای خوری
گردو (نصف پودر شده نصف خرد شده) ۵۰ الی ۷۰ گرم

مواد میانی گردویی برای تارتلت خرما و گردو

طرز تهیه خمیر تارتلت گردو

برای آماده کردن خمیر تارت، کره کمی نرم شده رو داخل ظرفی بریزین و پودر قند الک شده رو بهش اضافه کنید.

برای درست کردن تارت کره در دمای محیط را با پودر قند مخلوط کنیدبرای اینکه موقع هم زدن، پودر قند به اطراف نپاشه اول به کمک چنگال پودر قند و کره رو کاملا به خورد هم بدین، تا پودر قند جذب کره بشه و بعد کمی با همزن بزنید تا مواد یکدست و باز بشن.

با همزن پودر قند را با کره مخلوط کنیدبعد زرده تخم مرغ و وانیل رو اضافه کنید.

زرده تخم مرغ را با وانیل به مواد تارتلت گردو اضافه کنید

بیشتر بخوانید: طرز تهیه انواع تارت خانگی

و با همزن بزنید تا یکدست و مخلوط بشه. همزن رو کنار بذارین و آرد سفید قنادی رو روی مواد الک کنید.

آرد سفید را به مواد تارتلت گردو اضافه کنیدو با نوک‌انگشت ها مواد رو مخلوط کنید، تا مواد کم کم‌ حالت خرده نان پیدا کنه و بعد کم کم مواد رو جمع کنید تا در نهایت خمیر نرم و یکدستی حاصل بشه.

خمیر تارتلت گردوبرای مخلوط کردن مواد حتما باید از نوک انگشت ها استفاده کنید چون حرارت کف دست باعث به روغن افتادن خمیر تارت میشه و کراست بعد از پخت سفت و خشک میشه همچنین نباید خمیر رو بعد از جمع شدن بیش از حد لازم ورز بدین و مخلوط کنید چون خمیر به روغن میفته و کیفیت تارت پایین میاد.

خمیر رو داخل نایلون نیم ساعت در یخچال استراحت بدین و بعد مابین دو نایلون قرار دهید.مواد تارتلت گردو را نایلون قرار دهید

با کمک وردنه به ضخامت پنج میلی باز کنید اگه از قالب های تارت کوچیک استفاده می کنید از همون قالب ها به عنوان کاتر استفاده کنید و روی خمیر قرار بدین و فشار بدین.

خمیر تارتلت گردو را قالب بزنیدتا خمیر به اندازه قالب تارت جدا بشه و بعد به کمک انگشت ها خمیر رو داخل قالب فیکس کنید.

خمیر تارتلت گردو را از قالب در بیاورید

بیشتر بخوانید: طرز تهیه تارتلت خرما

و کناره های خمیر رو هم با دست مرتب کنید.

همه خمیر رو به همین صورت آماده کنید و بعد با کمک چنگال قسمت کف خمیر رو داخل قالب سوراخ سوراخ کنید.

خمیر تارتلت گردو را با چنگال سوراخ کنیدقالب ها رو داخل سینی فر بچینید و داخل یخچال قرار بدین و بعد مواد گردویی میانی رو آماده کنید.

طرز تهیه مواد میانی تارتلت گردو

برای آماده کردن مواد میانی یک تخم مرغ رو داخل ظرفی بشکنید و شکر را اضافه کنید.

شکر را به تخم مرغ برای مواد میانی تارتلت گردو اضافه کنیدو وانیل رو بهش اضافه کنید و با همزن برقی بزنید تا مخلوط بشه.

وانیل را به مواد میانی تارتلت گردو اضافه کنیدو بعد کره آب شده رو به مواد اضافه و مخلوط کنید (برای آب کردن کره از روش بن ماری استفاده کنید و یا اینکه کره رو چند ثانیه داخل ماکروفر بذارین تا آب بشه).

کره آب شده را به مواد میانی تارتلت گردو اضافه کنیدآرد سفید الک شده رو به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا یکدست و مخلوط بشه.آرد را به مواد میانی تارتلت گردو اضافه کنیدو بعد پودر هل رو اضافه و مخلوط کنید. برای اینکه شیرینی طعم و عطر خوبی داشته باشه حتما از هل سبز تازه آسیاب شده استفاده کنید که عطر خوبی داره.

پودر هل را به مواد میانی تارتلت گردو اضافه کنیدبعد گردو رو به مواد اضافه کنید. گردو باید حتما ترکیب گردوی پودر شده و گردوی نگینی خرد شده باشه گردوی پودر شده رنگ خوبی به قسمت میانی میده و گردوی نگینی خرد شده طعم گردو رو غالب می کنه و باعث طعم بهتر شیرینی میشه.

مواد رو مخلوط کنید تا یکدست بشه.

پودر گردو را به مواد میانی تارتلت گردو اضافه کنید

بیشتر بخوانید: طرز تهیه تارت خرما و گردو

و بعد داخل قیف یکبار مصرف بریزین و داخل تارت ها رو مواد میانی پر کنید.

داخل تارتلت ها را با مواد میانی گردو پر کنیددقت کنید که مواد بسته به بزرگی و کوچکی تخم ‌مرغ ممکنه غلظت مواد میانی متفاوت باشه غلظت مواد باید طوری باشه که به راحتی از قیف عبور کنه و خیلی سفت یا خیلی شل نباشه.

اگه مواد خیلی سفت شد میتونید کمی تخم مرغ به مواد اضافه کنید (از سفیده تخم مرغ باقی مانده از تهیه خمیر شیرینی استفاده کنید) و اگه مواد خیلی شل بود کمی پودر گردو اضافه کنید من از هفتاد گرم گردوی خرد شده و پودر شده استفاده کردم و غلظت مواد مناسب بود.

بعد از اینکه همه تارت ها رو با مواد میانی پر کردین داخل فر از قبل گرم شده با دمای صد و هشتاد درجه سانتی گراد به مدت حدودی بیست الی سی دقیقه بپزین زمان در فر های مختلف متفاوته پس بهتره مدام شیرینی ها رو از پشت شیشه فر چک کنید.

بعد از پخت شیرینی ها رو از فر خارج کنید و اجازه بدین کاملا خنک بشن و بعد فشار کوچکی به قسمت قالب وارد کنید.

تارتلت ها را در فر قرار دهید تا پخته شودتا شیرینی از قالب جدا بشه و بعد داخل دست برگردونید تا شیرینی بیرون بیفته.

اجازه بدین شیرینی ها کاملا خنک بشن و بعد از قالب خارج کنید وگرنه احتمال شکستن یا خرد شدن یا خارج نشدن از قالب وجود داره.

برای تزئین روی شیرینی ها کمی عسل رو با مقدار خیلی کمی آب جوش ترکیب کنید تا کمی رقیق بشه و بعد با کمک قلمو روی شیرینی ها بزنید.

عسل را با آب جوش ترکیب کنید و روی تارتلت های گردو با قلمو بزنیدتا براق تر بشه و بعد به دلخواه روی قسمت مرکزی شیرینی پسته خرد شده بپاشین.

پودر پسته را برای تزیین روی تارتلت های گردو بریزیدشیرینی ها رو داخل ظرف در بسته در محیط نگه داری کنید این شیرینی ها پنج روز ماندگاری دارن.

طرز تهیه تارتلت گردویی با عکس مرحله به مرحله و نکات

نکات طرز تهیه تارتلت گردویی

  • کره مورد استفاده در این دستور کره پاستوریزه حیوانی است و جایگزین ندارد.
  • خمیر تارت آماده شده رو تا چند روز در یخچال داخل زیپ کیپ میتونید نگه داری کنید و کمی قبل از استفاده از یخچال خارج کنید تا نرم بشه
  • اگه پودر قند نداشتین میتونین شکر رو آسیاب و الک کنین و داخل مواد استفادا کنین.
  • بسته به اینکه خمیر تارت رو در فصل گرم یا سرد آماده میکنید باید کارهای متفاوتی انجام بدین در فصل گرم بهتره کره رو مستقیما از یخچال خارج کنید و داخل مواد استفاده کنید ولی در فصل سرد کره رو کمی زودتر از یخچال خارج کنید تا خیلی کم نرم بشه و همچنین بعد از آماده شدن خمیر تارت، در فصل سرد، میتونید بلافاصله اون رو داخل قالب باز کنید اما در فصل گرم بهتره خمیر رو بیست الی سی دقیقه داخل کیسه فریزر در یخچال استراحت بدین و بعد داخل قالب باز کنید.
  • درجه فر در فر های برقی بیست درجه پایین تر از دمای ذکر شده باید باشد.
  • پودر هل اگه مدت زیادی بمونه عطرش از بین میره برای درست کردن شیرینی های پر عطر و خوش طعم بهتره هل سبز رو موقع درست کردن شیرینی آسیاب کنید و بعد از الک ریز رد کنید و بلافاصله داخل مواد استفاده کنید تا شیرینی عطر فوق العاده ای داشته باشه
  • میتونید به جای شکر معمولی از شکر قهوه ای هم استفاده کنید.
  • برای تزئین میتونید به جای پسته از گردوی درسته یا پودر گل محمدی و … هم استفاده کنید.
  • به جای گردو می تونید از پسته استفاده کنید تا تارت پسته ای با رنگ فوق العاده داشته باشین.

امیدوارم از طرز تهیه تارتلت گردو خوشتان آمده باشد. برای مشاهده دستورات آشپزی دیگر به مجله ما سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *