جولای 22, 2024

در ترکیه انواع غذاهای متنوع و متفاوتی تهیه می شود که تعداد بسیاری از غذاهای ترکیه در ایران محبوبیت دارد. بافرا پیتا یک غذای ترکیه ای است که در بین گردشگران محبوبیت خاص و بالایی دارد. این غذا یکی از غذاهای قدیمی است که ابتدا در نانوایی یکی از شهر های کوچک ترکیه به نام بافرا پخته شده. طرز تهیه بافرا پیتا، با دستور پخت ترکیه ای در این مطلب قرار دارد.

همانطوز که گفته ایم ترکیه غذاهای محبوب و سنتی بالایی از جمله پیده چانتیک ، املت سوجوک و یک پیش غذای محبوب و بسیار خوش طعمی به نام رسپی دارد. اگر می خواهید این غذا و یا پیش غذاهای خوشمزه را با دستور پختی راحت تهیه کنید، بر روی لینک های قرار گرفته شده در مطلب کلیک کنید. بافرا با استفاده از مواد اولیه های متفاوتی تهیه می شود و برای مثال بافرا پیده با استفاده از گوشت چرخ کرده و دیگر مواد اولیه تهیه می گردد.

بافرا پیتا خوشمزه

مواد لازم

  • آرد ۲ لیوان
  • پیاز ۲ عدد
  • آب ۳/۴ لیوان
  • گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
  • شکر ۱/۲ قاشق چای خوری
  • کره یا روغن ۱ قاشق چای خوری
  • مخمر فوری ۱ قاشق چای خوری
  • نمک ۱ قاشق چای خوری
  • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

بافرا پیتا ترکیه

طرز تهیه بافرا پیتا یا پیده ترکیه

ابتدا برای تهیه این غذا باید خمیر را تهیه کنید. برای تهیه خمیر کاسه ای مناسب بردارید و آب گرم را به همراه مخمر خمیر مایه فوری و شکر در این کاسه بریزید. روی کاسه را بپوشانید تا خمیر به عمل بی آید. در کاسه ای مناسب آرد را بریزید و بعد از ۱۰ دقیقه مخلوط خمیر مایه را هم به کاسه اضافه نمایید.

مخلوط خمیر مایه و ۱ قاشق نمک را مخلوط کنید و ورز دهید تا دارای خمیر نرمی که به دست نمی چسبد شوید. در صورت سفت بودن آب و در صورت شل بودن خمیر اضافه کنید. کاسه ای را چرب کرده و خمیر را در آن بگذارید. روی کاسه را با سلفون بپوشانید و به مدت ۳۰ دقیقه کاسه را در جایی گرم قرار دهید.

برای تهیه مواد میانی پیاز را نگینی خرد کنید و در مقداری روغن در تابه ای مناسب تفت دهید. پس از شیشه ای شدن و سبک شدن پیاز ها گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و تا زمانی که تغییر رنگ دهد تفت دهید. حالا نمک و فلفل سیاه را به تابه بی افزایید و دوباره تفت دهید.

خمیر را به ۶ چانه تقسیم کنید و بر روی سطح کار آرد پاشی شده پهن نمایید. حالا خمیر را پهن کرده و به شکل مستطیلی شکل در بیاورید. مقداری از مواد میانی بر روی هر چانه مستطیلی شکل بریزید. سپس خمیر ها را به صورت رول جمع کنید. فر را بر روی دمای ۲۴۰ درجه سانتی گراد روشن کنید.

طرز تهیه پافرا پیتا ترکیه

سینی فر را چرب کنید و رول ها را در سینی چرب شده بچینید. زمانی که فر گرم شد سینی را در فر بگذارید و صبر کنید پخته شود. برای این کار حدود ۳۰ دقیقه زمان لازم است و برای طلایی شدن خمیر ها باید در چند دقیقه آخر گریل را روشن نمایید. در آخر بافرا پیتا را همراه سس سرو کنید. نوش جان.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *