ژوئن 20, 2024

تاریخ ارسال :

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

acupuncture طب سوزنی

امروزه کلمه طب سوزنی و درمان بیماری‌های مختلف با طب سوزنی را بسیار می‌شنویم. طب سوزنی درد، شاخه‌ای از طب سوزنی است که از آن برای کاهش درد در قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌کنند.

منشأ اصلی طب سوزنی، چین و آسیای شرقی است. متخصصین طب سوزنی می‌گویند؛ بدن انسان را مسیرهای انرژی تشکیل می‌دهد. انرژی حیات بخش بدن در این مسیرها در حال گردش است. اگر تعادل این گردش انرژی به هم بخورد، بیماری به سراغ ما می‌آید.
با انجام طب سوزنی در نقاط حساسی که به طور مستقیم روی جریان انرژی تأثیر می‌گذارد؛ می‌توان انرژی را به سمت درست هدایت کرده و به تعادل رساند.

 

 مزایا و معایب طب سوزنی

طب سوزنی درد، مزایا و کاربردهای بسیاری دارد. در ادامه به برخی از این موارد، اشاره می‌کنیم: کاهش درد ناشی از بیماری های جسمی و روحی؛ جایگزین طبیعی برای داروهای شیمیایی؛ روش درمانی مناسب برای شرایط خاص مانند مشکلات معده، استفراغ، تهوع و میگرن؛ کمک به بازیابی انرژی و افزایش استقامت بیمار.

تا امروز برای طب سوزنی درد، عوازض خاصی گزارش نشده است جز یکی، دو مورد که آن هم در زیر ذکر شده است:
ایجاد عفونت و التهاب در صورت رعایت نکردن بهداشت
خونریزی در مواقع استفاده کردن نادرست از سوزن توسط یک شخص غیرمتخصص

 

 

کاربردهای طب سوزنی درد

از طب سوزنی درد برای کاهش درد در نواحی مختلف بدن می‌توان استفاده کرد. همچنین بیماری‌های زیادی توسط طب سوزنی درمان می‌شود. در ادامه به برخی بیماری‌ها که با این روش درمان می‌شود؛ اشاره شده است: درد و ناراحتی های ناشی از حالات روحی از جمله اضطراب و افسردگی؛ دردهای ناشی از آرتروز؛ دردهای مزمن مانند سردرد، کمردرد و گردن درد؛ دردهای سیاتیکی دردهای ناشی از گرفتگی سینوس؛ دردهای استخوانی و اسکلتی و دردهای عضلانی.

 

طب سوزنی و درمان بیماری‌ها

بسیاری از افراد برای تقویت باروری، ترک سیگار و درمان سایر اعتیادها از طب سوزنی استفاده می‌کنند. امروزه حتی برای بهبود ظاهر پوست نیز، از طب سوزنی زیبایی کمک می‌گیرند.

 

درمان درد کمر و گردن

متخصص طب سوزنی بعد از معاینه بیمارمیزان تاثیرگذاری و نقش طب سوزنی در کاهش درد کمر و گردن را به بیمار اعلام می کند. در حقیقت صب سوزنی برای تحریک سیستم عصبی جهت کاهش درد استفاده می شود. در این روش انقباض عضلات کاهش می یلبند و در نتیجه حرکت مفصل ها بهبود می یابند.

استفاده کردن از طب سوزنی درد، حتما باید توسط متخصص انجام شود. در غیر این‌صورت برای بیمار خطرناک خواهد بود.

حتما به تخصص و تجربه پزشک اهمیت بدهید و این کار حساس را به دست هر کسی نسپارید.
نکته قابل توجه این است که مدت زمان درمان درد کمر و گردن، با طب سوزنی درد، حدود ۱۰ تا ۱۲ جلسه و دو بار در هفته است.

 

درمان سردرد و میگرن

جمع شدن انرژی‌های منفی باعث دردهای میگرنی می‌شود. متخصص با مشخص کردن نقاط طب سوزنی درد، برای کنترل میگرن اقدام می‌کند. در‌واقع با فشار وارد کردن به نواحی مشخص شده، باعث تحریک اعصاب و تولید بیش‌تر هورمون‌های مفید، مانند اندروفین در بدن می‌شود‌. نتیجه این کار، افزایش گردش خون و تحریک سیستم ایمنی بدن است. اینکار باعث کاهش سردرد‌های عصبی و میگرن می‌شود.

 

 

درمان افسردگی و اضطراب

طب سوزنی با تحریک نقاط عصبی خاصی در بدن، به آرامش و تمدد اعصاب کمک می‌کند. طب سوزنی درد، مناطق مرتبط با آرامش را تحریک می کند و منجر به ترشح هورمون‌های ضد درد می‌شود. این نوع طب سوزنی، باعث می‌شود مناطق آسیب دیده درمان و کنترل شود. طب سوزنی، با افزایش ترشح هورمون‌های آرام‌بخش، باعث آزاد شدن کانال‌های انرژی می‌شوند.

 

درد ناشی از مشکلات ریوی و سرفه‌های مزمن

سرفه‌های مزمن نتیجه بیماری‌هایی مثل آسم، آلرژی و التهاب ریه می‌شود. در برخی موارد، هیچ راه‌ حل تضمینی برای درمان عوارض این سرفه‌ها، وجود ندارد.
خبر خوب این است که با استفاده از طب سوزنی، می‌توان درد ناشی از سرفه‌ها را کاهش داد. همچنین می‌توان سرفه‌ها را نیز تا حد زیادی کنترل کرد و کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشید.

 

دردهای قاعدگی

جالب است بدانید طب سوزنی، به کاهش درد‌های دوران قاعدگی نیز کمک می‌کند. به گفته متخصصین، کمبود انرژی در بدن، موجب افزایش دردهای قاعدگی می‌شود. طب سوزنی، علاوه بر کم کردن انقباض ماهیچه‌ها، انرژی بدن را افزایش می‌دهد.

 

آیا طب سوزنی درد دارد؟

اینکه طب سوزنی درد دارد یا نه، یکی از رایج‌ترین سوالات سلامت جویان است. سوزن‌های مورد استفاده در این طب بسیار نازک و از جنسی منعطف هستند. بنابراین جایگذاری آن‌ها تنها کمی احساس سوزش و درد بسیار خفیف ایجاد می‌کند.

 

سخن آخر

استفاده از این روش درمان توسط افراد متخصص می تواند در مفایسه با سایر روش ها بسیار مفید و بدون عوارض باشد. برای انجام طب سوزنی باید به یک مرکز معتبر مراجعه کرد که دارای پزشک متخصص و خبره است. طب سوزنی یک روش درمانی حساس است. اگر سوزن‌ها در محل نا‌مناسب جایگذاری شوند، عوارض زیادی در پی خواهد داشت.

 

ویدا پیرعطا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *