جولای 20, 2024


یک متخصص زلزله شناسی تاکید کرد که باید یک چارچوب قانونی برای سیستم هشدار سریع زلزله طراحی شود تا نقش‌ها روشن شود و دچار سردرگمی در زمان زلزله نشویم.

به گزارش ایسنا، رضا کرمی محمدی، در نشست تخصصی هشدار سریع زلزله شهر تهران، چالش‌ها و راهکارها که امروز با حضور شماری از کارشناسان و مسئولان این حوزه در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، درباره فواید و چالش‌های سامانه‌های هشدار سریع زلزله گفت: مکان‌یابی و نصب و برقرار ارتباط این سامانه عالی است و من به عنوان یک شهروند تشکر می‌کنم از اقداماتی که در این خصوص انجام شده است.

این متخصص زلزله‌شناسی ادامه داد: زمان‌های مختلف هشدار برای زلزله از دو ثانیه تا ۲۰ وجود دارد. حالا اگر هشدار نباشد ۷۵ درصد کشته می‌شوند، ۱۵ درصد مجروح می‌شود ولی اگر پنج ثانیه زودتر هشدار داده سود، میزان کشته‌ها به ۲۰ درصد می‌رسد، حالا اگر این سامانه ۲۰ ثانیه زودتر هشدار دهد، درصد کشته‌ها به پنح درصد می رسد.

رئیس پیشین سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه تکمیل سامانه‌های هشدار سریع زلزله چالش‌ها و مراحل مختلفی دارد، گفت: نقصان و نداشتن قوانین و مقررات برای تعریف روشن نقش‌ها و مسئولیت‌ها و اقداماتی که باید برای عملیات و مدیریت سیستم هشدار سریع انجام شود، یکی از همین چالش‌هاست، باید یک چارچوب قانونی برای همین سیستم هشدار طراحی شود تا نقش‌ها روشن شود و دچار سردرگمی در زمان زلزله نشویم.

کرمی محمدی افزود: نکته دیگر نقصان در زیرساخت‌ها است و نیاز است که کامل انجام شود. مثلا سیستم‌های مخابراتی قابل اطمینان، بهره‌گیری از موبایل و همچنیی ایجاد پایگاه داده‌های مرتبط با ریسک زلزله نیز بسیار حائز اهمیت است. بحث دیگر بحث استفاده از هوش مصنوعی برای شناخت و پیش بینی وقوع است.

وی با اشاره به مراحل مدیریت بحران، گفت: در بحث آمادگی و بعد پاسخ اقدامات مختلفی با استفاده از هوش مصنوعی انجام شده است. باید کارهای انجام شده را بررسی کرده و ببینیم که که چه الگوریتمی مناسب است.  کته دیگر نقصان نیروی انسانی و متخصص است و بهترین نیروی متخصص در همین سازمان حضور دارد و همین جا هم باید توانمند باشد.

این متخصص زلزله شناسی گفت: هماهنگی برای پاسخ و آمادگی در برابر بلایا  به آمادگی جامعه و نهادها نیازدارد و باید اقدامات قانونی، ارتباط با سازمان‌ها در این خصوص انجام شود. بحث دیگر مشارکت عمومی توانمندسازی و اطلاع‌رسانی جامعه است و افزایش آگاهی در مورد ریسک نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد.

در همین زمینه بخوانید:

ضرورت راه‌اندازی سیستم هشدار سریع زلزله در بیمارستان‌ها

به گفته کرمی محمدی مانور و تمرین‌های منظم، کمپین‌های اطلاع‌رسانی با استفاده از انواع رسانه‌ها نیز مهم است و در کنار تمام این موارد بحث بودجه است، هشدار سریع نیاز به بودجه زیاد دارد و باید در این زمینه به آن توجه جدی داشت که بخش خصوصی هم می‌تواند کمک کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *