جولای 24, 2024


ایسنا/ایلام تفاهم نامه همکاری جهاددانشگاهی با دانشگاه ایلام به امضای رئیس جهاددانشگاهی و رئیس دانشگاه ایلام رسید.

 دکتر حسن مسلمی نائینی،  رئیس جهاددانشگاهی در نشست هم‌اندیشی روسای دانشگاه‌های ایلام، اظهار  کرد: استان ایلام استانی پرظرفیت اما کم برخورداری است که امیدواریم با تلاش و هماهنگی دانشگاه های استان و جهاددانشگاهی بتوان استعدادهای بالقوه استان را بالفعل کرد.

وی بر استفاده استان از شبکه بزرگ علمی و تحقیقاتی جهاددانشگاهی تاکید کرد و گفت: طرح‌های فناورانه جهاددانشگاهی ظرفیت مناسبی برای توسعه استان ایلام است.

رئیس جهاددانشگاهی، خبرگزاری های ایسنا و ایکنا و برگزاری مسابقات مناظره دانشجویان را از نمونه فعالیت های فرهنگی این نهاد عنوان کرد و گفت: این مجموعه در زمینه نفت و گار فعالیت‌های خوبی را انجام داده و با همکاری با دانشگاه ایلام می‌تواند در این زمینه در استان نقش آفرینی کند.

دکتر «طاهر علی‌محمدی» رییس دانشگاه ایلام نیز در این نشست هم‌اندیشی اظهار کرد: یکی از نهادهایی که بعد از انقلاب موثر واقع شده است جهاد دانشگاهی است و در واقع هدف از تشکیل این نهاد این بود که اهداف فرهنگی انقلاب در دانشگاه‌ها محقق شود.

وی با اشاره به اینکه حضور در عرصه فرهنگی و تحقیقاتی دو وظیفه مهم جهاددانشگاهی است، تصریح کرد: بعدها یک وظیفه دیگر نیز به جهاددانشگاهی سپرده شد که آن پل ارتباطی بین دانشگاه، صنعت و خدمات بود.

علی‌محمدی گفت: وظیفه جهاددانشگاهی در عرصه فرهنگی و علمی در واقع رسیدن به هدف والای اسلامی شدن دانشگاه‌ها است. یکی از خواسته‌هایی که اکثرا از دانشگاه‌ها دارند، حرکت به سمت اسلامی شدن دانشگاه‌ها است. 

رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به اینکه چندسالی هست که سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها تدوین شده است، تصریح کرد: از روسای دانشگاه‌ها خواسته شده است که بر این اساس حرکت کنند. در واقع جهاددانشگاهی باید در این زمینه کمک کند تا دانشگاه‌ها، موفق شوند که دانشگاه را اسلامی کنند.

وی ادامه داد: بحث اولیه در دانشگاه اسلامی تولید علم است، علمی ارزش دارد که مفید باشد،علمی هم مفید است که تولید ثروت کند. البته منظور از ثروت تنها مقوله مادی نیست بلکه ثروت معنوی نیز در میان است.

علی‌محمدی افزود: در دانشگاه اسلامی آموزش به شکل صحیح و درست انجام می‌شود. آموزش در دانشگاه اسلامی به دانشجو قدرت تحلیل می‌دهد.

رئیس دانشگاه ایلام با اشاره به اینکه در دانشگاه اسلامی پژوهش به شکل جدی دنبال می‌شود، تصریح کرد: پژوهش باید مشکلات معرفتی انسان را حل کند و برای جامعه کاربرد داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه اسلامی کارآفرین است، تصریح کرد: کسی که از دانشگاه اسلامی فارغ‌التحصیل می‌شود بیکار نمی‌ماند و برای خود و دیگران ایجاد کار می‌کند. همچنین دانشگاه اسلامی در حوزه مسئولیت اجتماعی نقش موثر دارد و پیشران است.

علی‌محمدی ادامه داد: هدف انقلاب، رسیدن به تمدن نوین اسلامی است و راه آن این است که دانشگاه‌های ما باید اسلامی بشوند که این نیاز به کمک جهاددانشگاهی دارد.

رئیس دانشگاه ایلام گفت: اصولا نتایج دانشگاه‌ها باید در جهاددانشگاهی خود را نشان دهد. همچنین یکی از وظایف جهاددانشگاهی اشتغالزایی نیز هست که به خوبی آن را انجام داده و انتظار هست که در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشد.

وی افزود: یکی از مشکلات دانشگاه‌ها این است که ارتباط آن با صنعت، ضعیف است. متاسفانه این ارتباط یک طرفه نیز هست، یعنی دانشگاه‌ها می‌خواهند با صنعت ارتباط داشته باشند ولی از طرف دیگر میلی برای این کار وجود ندارد.

علی‌محمدی با اشاره به اینکه ارتباط با صنعت بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: باید برای این موضوع بیش از این تلاش کرد و این زمانی محقق خواهد شد که جهاددانشگاهی به دانشگاه‌ها کمک کند که ما این انتظار را از آن‌ها داریم.

رئیس دانشگاه ایلام گفت: چیزی که کمتر دیده می‌شود فعالیت پژوهشی جهاددانشگاهی در دانشگاه‌ها است. برای این موضوع باید نمایندگانی از طرف جهاددانشگاهی وجود داشته باشد تا در عرصه پژوهش هم اقدامات مشترکی داشته باشند. ما در این زمینه اعلام آمادگی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه واحدهای فناور بیش از ۳۰۰ درصد رشد داشته ایم، گفت: دانشگاه ایلام بیش از ۴۰ واحد فناور دارد. در شرکت‌های دانش‌بنیان نیز ۷۰۰ درصد رشد داشته‌ایم.

علی‌محمدی گفت: انتظار رهبر انقلاب از دانشگاه‌ها این است که در بین جوانان امید آفرینی شود که جهاددانشگاهی می‌تواند در این عرصه موثر باشد. انجام پژوهش، ورود به عرصه فناوری و ایجاد اشتغال، امید آفرین است.

وی بر ترویج فرهنگ تلاش و کار تاکید کرد و گفت: نهادینه کردن فرهنگ علمی کار کردن نیز یک موضوع مهم است. انتظار ما این است که مسائل نام برده عملیاتی شوند.

در پایان این مراسم علاوه بر امضای تفاهم نامه مشترک بین رییس جهاددانشگاهی و رئیس دانشگاه ایلام، به پاس زحمات دکتر علی محمدی و هماهنگی با فعالیت های جهاددانشگاهی لوح تقدیری از طرف دکتر مسلمی نائینی به وی اعطا شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *