ژوئن 20, 2024


ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: کل کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان در فروردین امسال ۷۶میلیون دلار و از نظر وزنی ۲۳۹ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش۱۷ درصد و از نظر وزن۲۲ درصد کاهش داشته است.

مجتبی شجاعی در گفت وگو با خبرنگاران افزود: صادرات قطعی از گمرکات زاهدان، میرجاوه، میلک، چابهار و منطقه آزاد، پیشین، بازارچه مرزی میلک، میرجاوه، پیشین، گمشاد، کوهک و جالق سراوان و بازارچه ریمدان بوده است.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال تعداد ۵۸۷ فقره پروانه به ارزش ۱۸ میلیون دلار به وزن بیش‌از ۱۳۳ هزار تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۱۶ درصد، از نظر ارزش ۱۰ درصد و از نظر وزن ۱۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات استان در این مدت سیمان،کلینکر، زغال سنگ، خرما، کنسانتره، گاز، گوجه فرنگی، پودر رختشویی، سیب درختی و سایر محصولات کشاورزی بوده که عمده این اقلام به کشورهای پاکستان، افغانستان، بنگلادش و هند صادر شده است.

وی با اشاره به صادرات مربوط به ماده ۱۱۶( کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرکات استان و بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان افزود: تعداد پروانه اعلام وصول شده ۲ هزار و ۱۵ فقره به ارزش۵۷ میلیون دلار به وزن بیش‌از ۱۰۵ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۱۳ درصد و از نظر ارزش۱۹ درصد و از نظر وزن نیز ۳۱ درصد کاهش یافته است.

شجاعی اظهارداشت: عمده اقلام خروجی از گمرکات سیستان و بلوچستان شامل گاز، قیر، سیمان، کاشی و سرامیک، آهن و فولاد، مواد غذایی مجاز و تره بار بوده است.

وی بیان کرد: همچنین در یک ماه ابتدایی سال ۲۳۸ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۵۸ میلیون دلار به وزن ۳۱ هزار تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه ۱۵ درصد، از نظر ارزش ۴۱ درصد و از نظر وزن۸۲ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: عمده اقلام وارداتی به استان شامل برنج، کنجد، دام زنده، پارچه،چای، لوازم یدکی خودور سواری، لاستیک اتوموبیل سبک و سنگین و برخی اقلام مجاز دیگر بوده است.

وی ادامه داد: این اقلام بیشتر از کشورهای پاکستان، هند، امارات متحده عربی، چین و افغانستان وارد شده است.

شجاعی بیان کرد: از ابتدای امسال ۲۳ هزار و ۱۹۵ نفر مسافر ورودی و ۱۸ هزار و ۵۹۲ نفر مسافر خروجی از گمرکات سیستان و بلوچستان خدمات گمرکی و تشریفات مسافری ارائه شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل مسافران ورودی۲۳ درصد و مسافران خروجی سه درصد افزایش داشته است.

وی اظهارداشت: این افراد از سالن‌های مسافری گمرک در مرزهای میلک، میرجاوه، ریمدان و همچنین فرودگاه چابهار تردد کرده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *