ژوئن 25, 2024


ایسنا/فارس معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط، مهمترین مولفه برای سامان‌بخشی به وضعیت محیط زیست را شناخت دقیق و کامل دانست و گفت: گره کار وجود ایراد قانونی نیست، ضعف در احصای داده و مطالعات جامع است.

ایرج حشمتی پنج‌شنبه ۱۱ خرداد در چهل‌ویکمین نشست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در شیراز گفت: استراتژی توسعه پایدار با پنج مشکل اساسی محیط زیستی روبروست که مسأله آب، آلودگی هوا، تغییر کاربری اراضی و فرسایش خاک، مصرف انرژی، خطر انقراض و تنوع زیستی از جمله آنهاست.

حشمتی مواجهه ایران با خشکی و کم‌آبی را یادآوری و اضافه کرد: وجود۶.۵ میلیون خودروی فرسوده از کل ۲۵ میلیون اتومبیل و ۹ میلیون موتورسیکلت فرسوده از ۱۲ میلیون دستگاه و رتبه اول مصرف انرژی، سهم اندک یک درصدی از انرژی تجدیدپذیر، از عوامل تاثیرگذار بر آلودگی هوا است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، لزوم شناسایی دقیق صنایع آلاینده کلانشهرها و نوع و میزان آلایندگی آنها و تلاش برای کاهش این آلایندگی با همدلی، تعامل یا حتی فشار، ضرورت پرداخت سهم آلایندگی از سوی صنایع را یادآور شد.

حشمتی بر ضرورت استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها با حمایت، برنامه‌ریزی و فراخوان آنها و بهره‌مندی از نظرات آنها تأکید و اضافه کرد: باتوجه به اینکه در نقاط مختلف کشور در برخی شهرها آلودگی هوا در سه سال اخیر کاهش یافته و در مکان‌هایی نیز صعودی بوده است، این موضوع نشانگر آن‌است که برخی اقدامات و همکاری‌های بین بخشی مؤثر، مفید و کارآمد بوده که این موضوعات باید همچنان ادامه یافته و تقویت شود.

 معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز نیز یکی از مسائل اصلی کشور را آلودگی هوا و آلاینده‌ها برشمرد و گفت: شیراز تنها کلان‌شهری بوده که به دلیل آلودگی هوا، تعطیل نشده و یکی از دلایل آن وجود باغ‌های قصردشت است.

غلامرضا غلامی حفظ باغ‌های شهری را بسیار مهم توصیف و تلاش برای نوسازی ناوگان حمل و نقل درونشهری را از عوامل مهم موثر بر پائین آمدن آلودگی هوا در شیراز دانست.

غلامی همچنین گفت: شهرداری شیراز برای مدیریت پسماند، تصفیه‌خانه‌های محلی و ماشین‌آلات و تجهیزات مختلف، حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *