ژوئن 17, 2024


ایسنا/خراسان جنوبی معاون غذا و دارو دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا در همه افراد بالای شش ماه توصیه می‌شود اما برخی افراد به دلیل شرایط سنی، سلامتی و شغلی بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفلوآنزا قرار دارند که جهت تزریق واکسن آنفلوآنزا در اولویت هستند.

زهرا کیانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: آنفلوآنزا یک بیماری عفونی حاد با منشا ویروسی است و می‌تواند همه گروه‌های سنی را مبتلا کند بیشتر افراد بدون عارضه و بدون مصرف دارو بهبود یابند، اما برخی اوقات ممکن است عفونت‌های باکتریایی نیز اضافه شوند که می‌تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ شود.

معاون غذا و دارو دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: یکی از موثرترین و ایمن‌ترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا و عوارض و خطرات ناشی از آن واکسیناسیون است.

کیانی با بیان اینکه واکسیناسیون در برابر آنفلوآنزا به طور موثری از ابتلا به بیماری شدید و عوارض آن، مراجعات سرپایی و میزان بستری شدن در بیمارستان به علت بیماری آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: تزریق واکسن آنفلوآنزا در همه افراد بالای شش ماه توصیه می‌شود اما برخی افراد به دلیل شرایط سنی، سلامتی و شغلی بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفلوآنزا قرار دارند که جهت تزریق واکسن آنفلوآنزا در اولویت هستند.

وی با بیان اینکه کودکان ۶ ماه تا ۲ سال، تمامی افراد بالای ۶۵ سال، پرسنل بهداشتی درمانی، کارکنان مرغداری‌ها، شکاربانان و افرادی که با پرندگان در تماس هستند، در اولویت هستند،

کیانی بیان کرد: بیماران دارای سیستم ایمنی ضعیف (مانند مبتلایان به AIDS یا HIV ، مبتلایان به بدخیمی‌ها، افراد پیوندی، دیالیزی، تالاسمی ماژور، هموفیلی، بیماران خاص و نادر و صعب العلاج)، خانم های باردار (اطلاعات در مورد بی خطری واکسن در سه ماهه دوم و سوم نسبت به سه ماهه اول در دسترس است) و خانم هایی که حداکثر ۲ هفته از زایمانشان گذشته است، کارکنان و سالمندان و معلولین ساکن در مراکز نگهداری سالمندان و معلولین لازم است واکسن را تزریق کنند.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا در خانم‌های شیرده منعی ندارد بلکه توصیه می‌شود، تصریح کرد: واکسن باید در دمای ۸-۲ درجه سانتی گراد در طبقه میانی یخچال و به دور از یخ زدگی نگهداری شود  و در صورت یخ زدگی قابل استفاده نیست.

کیانی ادامه داد: بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا قبل از شروع فصل آنفولانزا است (معمولا پایان شهریور و مهر). حدود دوهفته پس از واکسیناسیون طول می کشد تا بدن در برابر ویروس ایمنی ایجاد کند. بنابراین مهم است که به اندازه کافی زود واکسن تزریق شود تا قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس محافظت ایجاد شود.

وی افزود: کودکان ۶ ماه تا ۸ سال که تاکنون برای اولین بار واکسن دریافت می‌کنند باید نوبت دوم واکسن را حداقل چهار هفته پس از نوبت اول دریافت کنند.

کیانی ادامه داد: افراد ۲ سال تا زیر ۶۵ سال مبتلا به بیماری های زمینه ای (دیابت، آسم و COPD و سیستیک فیبروزیس، بیماری کلیوی، قلبی و عروقی، مبتلایان به ضایعات نخاعی و بیماری های عصبی عضلانی، افراد فاقد طحال، بیماران دارای سوء جذب و سوء تغذیه)، افراد چاق و کودکان و نوجوانان ۶ ماهه تا ۱۸ ساله که ترکیبات محتوی آسپرین را برای مدت طولانی مصرف می‌کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در معرض خطر ابتلا به سندرم Reye قرار دارند، کلیه افراد درگیر در مراقبت از بیماران مبتلا به نقص ایمنی و کلیه مسافرین به سایر کشورها باید حداقل ۲ هفته قبل از سفر نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تجویز واکسن آنفولانزا همزمان با تجویز داروهای ویروسی آنفلوآنزا منعی ندارد، اظهار کرد: تزریق واکسن آنفلوانزا همزمان ولی در محل متفاوت با سایر واکسن‌ها منعی ندارد و تداخلی در ایجاد ایمنی زایی واکسن های دیگر ندارد.

کیانی یادآور شد: واکسن آنفلوآنزا از هر دو نمونه ایرانی (فلوگارد) و خارجی (اینفلووک هلندی و واکسی گریپ فرانسوی) به میزان کافی موجود بوده و در سطح تمامی داروخانه‌ها توزیع شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *