نوامبر 29, 2023


ایسنا/کرمانشاه شب ادراری کودکان شاید به ظاهر یک مشکل بحرانی به نظر برسد، اما والدین باید بدانند که این اتفاق تا سن پنج و یا حتی شش سالگی کودکان یک امر طبیعی است، چرا که ارتباط عصبی میان مغز و مثانه هنوز کامل نشده است.

آنچه که در خصوص شب ادراری کودکان نگران کننده است تداوم این موضوع بعد از سن پنج تا شش سالگی است که در آن صورت باید به پزشک مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام کرد.

 برای شناخت دقیق علل و عوامل شب ادراری و چگونگی درمان آن با یک فوق تخصص بیماریهای کلیه کودکان به گفت و گو نشستیم.

دکتر سیدابوالحسن سیدزاده در گفت و گو با ایسنا، شب ادراری کودکان را یک امر طبیعی دانست و گفت: در منابع مختلف در خصوص سن طبیعی شب ادراری در کودکان نظرات متفاوتی وجود دارد، اما در مجموع تمام منابع شب ادراری را تا سن پنج و شش سالگی یک امر طبیعی می دانند.

وی افزود: این شب ادراری می تواند هر شب، هر هفته و یا حتی هر ماه یک بار اتفاق بیفتد، اما همه این موارد به عنوان شب ادراری در کودکان شناخته می شود.

این فوق تخصص بیماری های کلیه کودکان تصریح کرد: با توجه به اینکه ارتباط عصبی میان مغز و مثانه تا سن پنج تا شش سالگی کامل نشده و ضعیف است، بنابراین شب ادراری هم یک امر طبیعی است و والدین نباید نگران و یا عصبی شوند.

به گفته این فوق تخصص بیماریهای کلیه کودکان، بطور معمول شب ادراری در پسرها شایع‌تر است.

سیدزاده با اشاره به وجود دو نوع شب ادراری اولیه و ثانویه، گفت: در شب ادراری اولیه مشکلی در سیستم ادراری وجود ندارد و تنها بحث تاخیر در تکامل ارتباط عصبی میان مغز و مثانه مطرح است که عمده این موارد خودبخود با افزایش سن کودک رفع می شوند.

وی افزود: در این موارد می توان از درمان های دارویی هم استفاده کرده که موضوع شب اداری را تا زمانی که ارتباط میان مغز و مثانه کامل می شود، کنترل کرد.

سیدزاده گفت: در برخی موارد نادر این نوع شب ادراری تا سن ۱۸ و ۱۹ سالگی هم مشاهده شده است.

وی افزود: اما در نوع ثانویه  شب ادراری با یک مشکل در سیستم اداری مواجه هستیم که این مشکل باید شناسایی و درمان شود که بسته به نوع مشکل از درمان های دارویی و حتی جراحی استفاده می شود.

این فوق تخصص بیماری های کلیه کودکان با هشدار در خصوص رفتارهای عصبی والدین نسبت به موضوع شب ادراری کودکان، گفت: هر نوع تحقیر، عصبانیت و توهین به کودکان در خصوص مسئله شب ادراری آنها نه تنها مشکل را رفع نمی کند، بلکه آن را تشدید نیز می کند.

وی افزود: مشکلات روحی و روانی کودکان می تواند روند بهبود شب ادراری را به تاخیر انداخته و آن را تشدید کند، بنابراین ضروری است والدین با آرامش کامل با این موضوع برخورد کرده و به کودک یادآوری کنند که این موضوع یک امر طبیعی است و مشکلی وجود ندارد.

سیدزاده گفت: استرس های موجود در خانواده، محیط مدرسه و … هم می تواند شب ادراری کودکان را تشدید کند.

این فوق تخصص بیماری های کلیوی گفت: همچنین والدین باید به بچه ها بگویند که این موضوع در دوران کودکی سایر افراد خانواده و فامیل هم رخ داده و موضوعی نیست که آنها از آن خجالت بکشند.

وی نسبت به نمایش کارتون ها و فیلم های خشن و ترسناک برای کودکان هم هشدار داد و افزود: هر موضوعی که ترس و استرس را در کودکان تشدید کند، موضوع شب ادراری آنها را هم تشدید می کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *