آوریل 23, 2024


دوره نهفتگی بیماری ویروسی ماربورگ‌ – مدت زمانی که طول می‌کشد تا علائم ظاهر شوند ـ از دو تا ۲۱ روز متغیر است.

به گزارش ایسنا به نقل از نشریه ایندیپندنت، با ‌این حال به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیماری به طور ناگهانی با تب بالا، سردرد شدید و ضعف شروع می‌شود. دردهای عضلانی و درد ناشی از گرفتگی عضلات نیز از ویژگی‌های شایع آن‌ است.

سال گذشته در غنا، دو بیمار غیرمرتبط که بر اثر این ویروس جان خود را از دست دادند، علائمی از جمله اسهال، تب، تهوع و استفراغ داشتند. یک مورد مردی ۲۶ ساله بود که ۲۶ ژوئن به بیمارستان مراجعه کرد و یک روز بعد فوت شد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نفر دوم مردی ۵۱ ساله بود که ۲۸ ژوئن به بیمارستان مراجعه کرد و در همان روز نیز درگذشت.

در موارد کشنده، مرگ معمولا بین ۸ تا ۹ روز پس از شروع بیماری رخ می‌دهد.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، ‌این ویروس به طور متوسط نیمی از مبتلایان را می‌کشد اما مضرترین گونه‌ها تا ۸۸ درصد از بیماران را کشته‌اند که آن را به یکی از کشنده‌ترین عوامل بیماری‌زای روی کره زمین تبدیل کرده است.

ویروس ماربورگ، عامل تب خونریزی‌دهنده، اخیرا در کشور کوچک آفریقایی “گینه استوایی” شناسایی شد که تاکنون جان ۱۱ نفر را در این منطقه گرفته و ۱۶ مورد مشکوک ابتلا نیز گزارش شده است. همچنین بیش از ۲۰۰ نفر در این کشور در قرنطینه هستند و در استان محل شیوع بیماری نیز محدودیت‌هایی به منظور کنترل انتشار ویروس اعمال شده است.

در کامرون نیز در یک منطقه هم مرز با گینه استوایی اخیرا دو مورد مشکوک ابتلا به ماربورگ شناسایی شده است.

در سال ۲۰۰۴، شیوع این ویروس در آنگولا به مرگ ۹۰ درصد از ۲۵۲ بیمار منجر شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *