می 20, 2024

ایسنا/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بر لزوم کنترل بیماری‌های غیرواگیر با همکاری سایر نهادها و سازمان‌ها تاکید کرد.

دکتر محمد حسین سرمست در آیین تجلیل از فعالان و خیرین عرصه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که امروز (۲۰ اردیبهشت‌ماه) برگزار شد، اظهار کرد: اگرچه همه موضوعات مرتبط با سلامت در حوزه بهداشت نیست اما همه همکاران خارج از حوزه بهداشت را نیز همکاران را خود می‌دانیم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: خدمات مستقیم مرتبط با سلامت در وزارت بهداشت حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد خدمات را شامل می‌شود و حدود ۷۰ درصد وابسته به سازمان‌های دیگر از جمله جهاد کشاورزی، تامین آب سالم، راه و مسکن است؛ همه این سازمان‌ها دست به دست هم می‌دهند و سلامت مردم را حفظ می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همه تلاش خدمت‌گذاران حوزه سلامت این است که کار در حوزه بهداشت و با اقدامات پیشگیرانه انجام شود و به مرحله درمان نرسد تا صدمه کمتری به مردم برسد و بار مالی کمتری وارد شود.

وی بیان کرد: اگر به حوزه پیشگیری توجه شود، از هزینه‌های گران قیمت و اجباری درمان کاسته و سفره مردم کمتر کوچک می‌شود.

سرمست با اشاره به خدمات بهداشت و درمان در دوران شیوع کووید – ۱۹ عنوان کرد: در سه سال اخیر، حوزه بهداشت و درمان فرصت پیدا کرد تا توانمندی‌ها و از خودگذشتگی‌های خود را نشان دهد و در این مدت برای کاهش یک مورد مرگ یا به دست آوردن سلامتی یک نفر زحمات زیادی کشیده شده است.

وی گفت: در دوران شیوع کرونا همکارانی در حوزه بهداشت، درمان و خدمات پزشکی جان خود را از دست دادند. در این خصوص حدود ۳۵ پرونده بررسی و ۱۹ مورد از این تعداد به عنوان شهید سلامت در خوزستان قطعی شد که برگ زرینی از ایثارگری بهداشت و درمان خوزستان است. امیدواریم این کنترل نسبی بیماری ادامه داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: مشکل اصلی، بیماری‌های غیرواگیر است. شاخص خوبی در کشور و خوزستان در این زمینه وجود ندارد؛ اضافه وزن، چاقی، فشار خون و دیابت برخی از این بیماری‌ها هستند که باید با همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف، سبک زندگی و این شاخص‌ها اصلاح شوند.

وی عنوان کرد: بحث جوانی جمعیت بحث مهم و روزانه ما است؛ کاهش هولناک جمعیت فعلی و سیر کاهنده فرزندآوری نیاز به همکاری همه ادارات دارد. تلاش مجموعه بهداشت و درمان این است که در حوزه‌های مرتبط با این زمینه اقدامات بهتری انجام شود. بهبود شاخص مرگ مادر باردار از بالای ۴۰ در سال ۱۴۰۰ به کمتر از ۲۰ در سال ۱۴۰۱، کاهش یک درصدی مرگ نوزاد به معنی جلوگیری از مرگ ۲۶ نوزاد در یک سال اخیر، کاهش حدود ۵۰ کودک یک تا ۵۹ ماهه در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن، برخی از کارها در این زمینه هستند.

شاخص خوزستان در بیماری‌های واگیر، خوب نیست/ لزوم همکاری نهادها در کنترل بیماری‌ها

حجت‌الاسلام سید محمدمهدی شفیعی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز در این آیین گفت: در قرآن کریم بر هیچ چیزی بیش از ایمان به خدا تاکید نشده است و امام حسن عسکری(ع) در کنار ایمان، نفع رساندن و گره‌گشایی از کار مومنان در جامعه دینی را به عنوان بلندمرتبه‌ترین خصلت‌ها معرفی می‌کند که این موضوع جایگاه خدمت در معارف دینی را نشان می‌دهد.

وی افزود: در روایت دیگری از پیامبر اکرم(ص) آمده است اگر کسی می‌خواهد خیرش به اهل بیت(ع) برسد اما به ضرورت تاریخ دستش از دیدار اهل بیت(ع) کوتاه است، به دوستان شایسته آن‌ها خدمت کند؛ ثواب خدمت به اهل بیت(ع) برای این فرد لحاظ می‌شود.

شفیعی گفت: بنابراین در دوران کنونی غیبت، برای خدمت به اهل بیت(ع) باید به جامعه مومنان خدمت شود که بر اساس روایت، این کار مانند خدمت به اهل بیت (ع) است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: خدمت در عرصه مهم سلامت که با جان و سلامت یک جامعه سر و کار دارد، بسیار موضوع مهمی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *