ژوئن 24, 2024


ایسنا/سیستان و بلوچستان سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: با معرفی دقیق ظرفیت‌های استان و تکمیل زیرساخت‌ها و حمایت از صنعت گردشگری، سیستان و بلوچستان می‌تواند دروازه گردشگری کشور شود.

محمدهادی طهرانی مقدم شامگاه چهارشنبه در آیین افتتاح جشنواره غذا و نمایشگاه صنایع دستی زاهدان که به مناسبت روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری و آغاز هفته وحدت، اظهار کرد: گردشگری در دنیای امروز و رقابت کشورها با یکدیگر در توسعه به عنوان یک قطب اقتصادی حائز اهمیت تلقی می‌شود به گونه‌ای که حتی برخی از کشورها این صنعت مهم و تأثیرگذار را جایگزین درآمد حاصل از منابع طبیعی و سایر صنعت‌های خود کرده‌اند و به عنوان مکملی در پیشران توسعه قرار داده‌اند.

وی با اشاره به شعار این هفته مبنی بر “سفر به فردای ایران با گردشگری و سرمایه‌گذاری‌های سبز”، افزود: صنعت گردشگری آورده‌های مثبت و  مستقیم فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را برای هر منطقه به دنبال دارد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کشور ایران در صنعت گردشگری رشد چشمگیری طی سال‌های گذشته داشته است، ادامه داد: در این زمینه در حوزه‌های احیا و مرمت آثارتاریخی، ایجاد تاسیسات و مجتمع‌ ها و اماکن تفریحی-گردشگری و حتی در معرفی این صنعت به متقاضیان و سرمایه‌گذاران این حوزه گام های موثری برداشته شده است.

طهرانی مقدم تاکید کرد: اگر صنعت گردشگری حمایت شود و منتج به تکمیل و توسعه زیر ساخت‌ها گردد با معرفی دقیقا ظرفیت‌ها قطعا این استان می‌تواند دروازه گردشگری کشور باشد.

وی با بیان اینکه جشنواره غذا و صنایع‌دستی زاهدان یکی از ۹۹ برنامه هفته گردشگری در استان است، گفت: این جشنواره به مدت چهار شب بعد از اذان مغرب و عشاء با حضور صنعتگران در حوزه غذا و صنایع دستی در قالب ۲۱ غرفه که ۹ غرفه آن به معرفی و طبخ ۶۰ غذا شامل ۴۰ نوع غذای اصلی و ۲۰ نوع انواع نان و کلوچه، شیرینی‌ جات که در آن غذا و دسرهای کشورهای پاکستان و افغانستان نیز وجود دارد و در مجتمع گردشگری لادیز برگزار است.

طهرانی مقدم تصریح کرد: این جشنواره در بخش صنایع دستی نیز شامل ۱۲ غرفه اعم از سوزن دوزی، خامه‌دوزی، زیورآلات سنتی، سکه دوزی، معرق و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و همچنین سوغات محلی مانند کشک زرد، آچار و عرقیجات محلی و روغن های درمانی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *