می 20, 2024

بسیاری از رسانه‌های خارجی در خبرهای امروز خود به ماجرای به کما رفتن یک دختر نوجوان ایرانی پرداختند و مدعی شدند که او پس از ضرب‌وشتم توسط ‌پلیس مترو به کما رفته است. این در حالی است که سوابق پلیس آمریکا پر از مواردی است که زنان به دست نیروهای پلیس کشته می‌شوند اما هیچ‌گاه نامی از آنها منتشر نمی‌شود و هیچ رسانه‌ای اخبار آن را به درستی آن را منعکس نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، رسانه‌های متعددی در جهان، ازجمله روزنامه‌های گاردین، تایمز آو اسرائیل، استرِیت تایمز، شبکه‌های ای‌بی‌سی نیوز و آی۲۴ نیوز در حالی اخبار امروز خود را به ماجرای دختری ۱۶ ساله اختصاص داده‌اند که ادعا می‌شود در پی برخورد پلیس مترو تهران با او به کما رفته است، اما همین رسانه‌ها هر گاه که با موارد زیادی از کشته و مجروح شدن زنان به دست پلیس آمریکا یا یک کشور اروپایی مواجه می‌شوند، سکوت اختیار کرده و به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند.

تاکیا یانگ، زنی ۲۱ ساله بود که در ۲۴ اوت در حالی که در ماشینش بیرون یک فروشگاه مواد غذایی در شهر بلِندون (Blendon)، واقع در ایالت اوهایو بود هدف گلوله پلیس قرار گرفت.

ویدئوهای مربوط به این حادثه نشان می‌دهد که ماموران تلاش می‌کنند از او به دلیل آنچه دزدی از فروشگاه عنوان شده، بازجویی کنند.

در ویدئویی که پس از حادثه منتشر شد، یکی از افسرانی که جلوی ماشین این زن جوان که باردار هم بوده است در حالت ایستاده دیده می‌شود که مستقیماً به سمت او شلیک می‌کند.

این ویدئو دو افسر را نشان می‌دهد که حدود یک دقیقه قبل از شلیک گلوله با خانم یانگ صحبت می‌کنند و از او می‌خواهند که از ماشین خود پیاده شود اما قربانی که پیداست ترسیده، از این کار امتناع می‌کند.

یکی از افسرانی که در جلوی ماشین دیده می‌شود، دست چپش را روی کاپوت قرار داده و اسلحه‌اش را در دست دیگرش گرفته است و به زن شلیک می‌کند

افسران مدعی‌اند که آنها تلاش کردند تا کمک‌های پزشکی انجام دهند، اما نه او و نه فرزند متولد نشده اش از تیراندازی جان سالم به در نبردند.

این زن مادر دو فرزند دیگر، دو پسر شش و سه ساله هم بوده است و قرار بوده فرزند سوم خود را در ماه نوامبر به دنیا بیاورد.

خانواده قربانی پس از تماشای ویدئوی حادثه تاکید کردند که شلیک افسر پلیس به خانم یانگ کاملاً بی‌دلیل و اقدامی مجرمانه بوده است که می‌توانسته از انجام آن پرهیز کند.

اما سوابق پلیس آمریکا سرشار از موارد این چنینی است که در آنها، به‌ویژه شهروندان رنگین پوست آمریکایی هدف ضرب‌وشتم، خشونت و گلوله‌های پلیس قرار می‌گیرند، درحالیکه تقریبا هیچ‌گاه برای این رفتار غیرقانونی و تبعیض‌آمیز خود مجازات نمی‌شوند.

بنابر گزارش شبکه بی‌بی‌سی، جاهنوی کاندولا، زن جوان دیگری است که در ژانویه گذشته مقابل دانشگاه محل تحصیل خود در سیاتل در اثر برخورد یک ماشین گشت‌زنی پلیس کشته می‌شود.

سکوت رسانه‌ها در برابر خشونت پلیس آمریکا علیه زنان

سپس ویدئویی در رابطه با این حادثه ناگوار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که یک افسر پلیس در خال خندیدن به ماجرا و تمسخر این دختر ۲۳ ساله هندی است.

در این ویدئو شنیده می‌شود که افسر به این نکته اشاره می‌کند که زندگی این دانشجوی هندی «ارزش محدود» داشته و شهر باید «فقط یک چک برای آن بنویسد».

خانم کاندولا، دانشجوی کارشناسی ارشد در پردیس دانشگاه نورث ایسترن در سیاتل، در ۲۳ ژانویه هنگام عبور از خیابان به دلیل برخورد یک ماشین پلیس با او، جان خود را از دست داد.

به نوشته سیاتل تایمز، به نقل از گزارش تحقیقات پلیس، افسری که ماشین را رانندگی می‌کرد با سرعت ۷۴ مایل در ساعت (۱۱۹ کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کرد و جسد این دانشجوی جوان پس از برخورد بیش از ۱۰۰ فوت (۳۰ متر) پرتاب شده بود.

سپس افسر اودرر برای بررسی حادثه فراخوانده می‌شود که دوربین نصب شده روی بدنش صدای تماسی را که با همکارش برقرار می‌کند، ضبط کرد. شنیده می‌شود که افسر قبل از خنده می‌گوید: «اما او مرده است». قبل از اینکه دوباره بخندد می‌گوید: «نه، این یک فرد معمولی است. آره، فقط یک چک بنویس».

جیسون رنتز، یک مجری محافظه کار در گفت‌وگو با شبکه رادیویی KTTH-AM گزارش داد که بیانیه‌ای کتبی از آقای اودرر دریافت کرده است که می‌گوید نظرات او بازتابی از نحوه تلاش وکلای شهر برای به حداقل رساندن مسئولیت در قبال مرگ این زن است.

به گزارش رادیو KTTH، آقای اودرر در تلاش برای توجیه این رفتار زننده خود افزود: من به مضحک بودن نحوه رسیدگی به این حوادث خندیدم.

کمیسیون پلیس جامعه سیاتل، یکی دیگر از آژانس‌های نظارتی، ویدئوی منتشر شدت را «دلخراش و به طرز تکان دهنده‌ای بی‌عاطفه» توصیف کرد.

روزنامه واشنگتن تایمز پیشتر در سال ۲۰۲۰ در گزارشی نوشت که پلیس آمریکا از سال ۲۰۱۵، یعنی تنها در طول پنج سال مزدیک به ۲۵۰ زن را به ضرب گلوله کشته است کن ۸۹ نفر از آنها در خانه‌هایشان یا محل سکونت‌هایی که گاهی اوقات در آن اقامت داشتند، کشته شدند.

برونا تیلور، زن سیاه‌پوست ۲۶ ساله یکی از این قربانیان بود که در مارس ۲۰۲۰ در نتیجه تیراندازی مرگبار پلیس لوئیزویل کشته شد و مرگ او واکنش‌های زیادی را در میان جامعه آمریکایی، ازجمله کارزار «نام او را صدا بزن» در شبکه‌های اجتماعی (#SayHerName) در پی داشت.

از زمانی که واشنگتن پست در سال ۲۰۱۵ ردیابی تیراندازی‌های مرگبار توسط پلیس را آغاز کرد، افسران از مجموع بیش از ۵۶۰۰ نفر قربانی، ۲۴۷ زن را به ضرب گلوله کشتند.

اما به نوشته واشنگتن پست اسامی این زنان اغلب به اندازه مردان شناخته شده نیست. مرگ آنها در بسیاری از موارد سوالات مشابهی را در مورد استفاده از سلاح‌های مرگبار توسط پلیس و به‌ویژه استفاده از آن علیه سیاهپوستان آمریکایی ایجاد می‌کند.

این روزنامه در بررسی‌های خود یک تیراندازی مرگبار دیگر را پیدا کرد که کاملاً با پرونده تیلور مطابقت داشت – یک زن سیاهپوست غیرمسلح که در جریان یورش به خانه‌اش کشته شد، در حالی که  نامزد او قصد داشت به پلیس شلیک کند.

به نوشته واشنگتن پست، در میان زنانی که در بازه زمانی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ به دست پلیس آمریکا کشته شدند، ۴۸ نفر سیاه پوست و تعداد زیادی از آنها نیز غیر مسلح بودند.

انتهای پیام
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *