آوریل 23, 2024


ایسنا/یزد معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به مغفول ماندن موضوعات فرهنگی در دانشگاه‌ها، توجه به سلامت معنوی و آموزش پاسخگویی اجتماعی به دانشجویان بخصوص در رشته‌های پزشکی، از اقدام به تدوین برنامه راهبردی این دانشگاه در حوزه فرهنگی دانشجویی خبر داد.

دکتر «محمدحسن لطفی» امروز یکشنبه ۲۱ اسفندماه در نشست هم اندیشی با خبرنگاران ضمن بیان این که اصالت دانشگاه به دانشجویانش است، بر اهتمام همه مسئولان به موضوع دانشجویان از تمامی ابعاد تاکید کرد و گفت: حوزه فرهنگی دانشجویی یکی از بخشهای دانشگاهاست که غالباً با خلاء‌هایی مواجه بوده و متاسفانه نتایج همین کم‌توجهی‌ها و کاستی‌ها به ویژه در اتفاقات اخیر کشورمان بیش از پیش خود را نشان داده است.

وی افزود: شیوع کرونا و مجازی شدن آموزش‌ها موجب دور افتادن دانشجویان از مسائل فرهنگی و به دنبال آن سوءاستفاده دشمن و بهره گرفتن از این شرایط در قالب جنگ شناختی و جنگ ترکیبی به نفع خود شده لذا در نظر داریم اهتمام بیشتری به این مقوله البته ضمن در اولویت قراردادن مسائل رفاهی و خوابگاهی دانشجویان داشته باشیم.

معاون فرهنگی علوم پزشکی یزد ادامه داد: خوشبختانه سرپرست جدید دانشگاه در جریان بازدید از وضعیت موجود خوابگاه‌های دانشجویی، به منظور تعمیر و تجهیز آنها قبل از سال نو اعتبار پنج میلیارد تومان اختصاص داده‌اند.

لطفی از تلاش برای راه اندازی موسسه خیریه دانشجویان در دانشگاه خبر داد و گفت: امیدواریم با کمک خیرین بزرگ استان بتوانیم طرحهای نیمه تمام دانشجویی مانند خوابگاه‌های دانشجویی را تکمیل کرده و سامان دهیم.

وی به جای خالی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها برای آشنایی دانشجویان با جوانب موضوعات مختلف جامعه اشاره و عنوان کرد: البته دانشگاه علوم پزشکی یزد با توجه به بحث اجرای پزشک خانواده در کشور از ابتدای اردیبهشت‌ماه در نظر دارد چند کرسی آزاداندیشی در این رابطه برگزار و از ظرفیت علمی دانشجویان و اساتید پیرامون این موضوع استفاده و در جهت رفع کاستی‌ها و نواقص احتمالی این طرح از انها بهره گیرد.

لطفی یکی از مشکلات کنونی در حوزه آموزش دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی را ضعف در آموزش پاسخگویی اجتماعی آنها دانست و تصریح کرد: متاسفانه اغلب فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی تنها از مهارت ارائه خدمات درمانی برخوردار هستند و این در حالی است که بیمار علاوه بر علائم بالینی بیماری، باید از جهات دیگر اجتماعی نیز مورد درمان و رسیدگی قرار گیرد.

وی با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی یزد یکی از ۱۰ دانشگاه برخوردار از مرکز تحقیقات سلامت معنوی است، چهارمین بعد سلامت را سلامت معنوی خواند و گفت: متاسفانه این موضوع مرد غفلت واقع شده و هرچند گفتمان سازی در سایر دستگاه‌ها و بخشهای مرتبط انجام می‌شود ولی کاربستی برای تبدیل آن به خدمت وجود ندارد که در همین رابطه مرکز تحقیقات سلامت معنوی استان اقداماتی را در بخشهای اموزشی، پژوهشی و مراقبتی در دستور کار دارد.

وی از برنامه ریزی برای ایجاد اتاق‌های فکر با حضور تشکلهای دانشجویی دانشگاه در موضوعات مختلف خبر داد و گفت: برنامه راهبردی سال ۱۴۰۲ دانشگاه در حوزه فرهنگی دانشجویی در حال تدوین است و امیدواریم فعالیتهای این حوزه را با برنامه ریزی مناسبتری پیش ببریم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی در پایان نیز این معاونت را حامی برنامه‌های مرتبط با حوزه قران و عترت ذکر کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *