جولای 21, 2024


شمار جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای از ابتدای فروردین تا کنون به بیش از ۵٠٠ نفر رسیده است و بیش از ١١ هزار نفر نیز مصدوم شده‌اند.

به گزارش مهر، هفته دوم تعطیلات از آنچه که فکرش را می‌کردیم، زودتر به پایان رسید و چشم به هم بزنیم، چند روز باقی مانده هم تمام می‌شود. تعطیلاتی که خالی از خبر نبود و در دومین گزارش از بهار ۱۴۰۳می‌توانید مروری بر اخبار هفت روز گذشته و مهم‌ترین رویداد‌هایی را که شاید در شلوغی اول سال از آن غافل شده باشید، بخوانید.

حبس ابدی در تابوت

روسیه جمعه شب مصادف با سوم فرودین ماه و ۲۲ مارس یکی از تلخ‌ترین اتفاقات تروریستی را پشت سر گذاشت. بیش از صد نفر، در حالی که در سالن کنسرت در حومه مسکو حضور داشتند توسط تروریست‌ها به رگبار گلوله بسته شدند. ماجرا از این قرار بود که چهار تروریست با لباس نظامی وارد سالن «کروکاس» شدند و به سمت حاضران شلیک کردند. همزمان یک آتش‌سوزی در محل برگزاری کنسرت گزارش شد. با توجه به اینکه روسیه در جنگ با اوکراین است، طرف مقابل همان لحظات اولیه این اتفاق اعلام کرد هیچ نقشی در حمله تروریستی نداشته است و طولی نکشید که داعش با انتشار اطلاعیه‌ای گفت که مسوول حمله مرگبار روز جمعه است.

شواهد و فیلم‌های دوربین‌های امنیتی نشان می‌دهد تروریست‌ها علاوه بر اینکه سلاح در دست داشتند، از مایع قابل اشتعال برای آتش زدن بخش‌هایی از سالن کنسرت استفاده کرده بودند. بر اساس اخبار ۱۱ نفر را در ارتباط با حمله تروریستی در مسکو در مرز با اوکراین دستگیر شده‌اند. امنیت روسیه صبح شنبه نیز اعلام کرد که چهار نفر که به طور مستقیم در حمله دست داشته‌اند در بین ۱۱ نفری که دستگیر شده‌اند حضور دارند. طبق نوشته رسانه‌های روسی یکی از تروریست‌های بازداشت شده اعتراف کرده که از فرماندهانش دستور داشته که تمامیِ افراد حاضر در سالن کنسرت را بکشد.

گرچه داعش در بیانیه‌اش ماجرا را گردن گرفته است؛ اما دولت روسیه این را نپذیرفته است. «راشاتودی» یک شبکه خبری روسی نوشته است که در تصویری که به طور گسترده از بیانیه داعش درباره پذیرش مسئولیت حمله تروریستی به روسیه در فضای مجازی منتشر شده، از سایت خبری استفاده شده که سال‌ها است دیگر توسط این گروه تروریستی استفاده نمی‌شود.

آن سوی داستان، اما خبرنگاران بین‌الملل و کسانی که رفتار داعش را رصد می‌کنند، معتقدند روسیه اشتباه می‌کند و این همان قالبی است که داعش برای اعلام وابستگی خود به حملات تروریستی در سراسر جهان کم و بیش از آن استفاده می‌کند. این جنایت شباهت‌هایی به حمله سال ۱۳۹۴ داعش به کنسرتی در پاریس دارد که باعث کشته شدن ۱۰۰ نفر شده بود. داعش در بیانیه خود اعلام نکرده کدام شاخه این گروه تروریستی در حمله جمعه دست داشته‌اند؛ اما گفته می‌شود در سال‌های اخیر شاخه‌های این گروه که در نزدیکی روسیه یا در داخل این کشور فعال باشند، دیده نشده است.

سرویس نظارت مالی فدرال روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد این کشور چهار شهروند تاجیک را که هفته گذشته به سالن کنسرت کروکوس در نزدیکی مسکو حمله کردند، به فهرست تروریست‌ها و افراط گرایان اضافه کرده است. به‌دنبال این بیانیه، «آلکسی ملنیکوف» دبیر اجرایی کمیسیون نظارت عمومی روسیه تاکید کرد: «روز‌های خوبی در انتظار عاملان این حمله تروریستی نخواهد بود. آن‌ها تا آخر عمر در محفظه‌ای شبیه به تابوت محبوس خواهند شد.» او همچنین اضافه کرد: «آن‌ها تنها قادرند در حالت خمیده و دست به پشت حرکت کنند. اجازه تماس نخواهند داشت و احتمالاً دیگر هرگز فرزندان‌شان را نخواهند دید. حبس ابد وحشت‌آور است و دیده‌ام کسانی را که به حبس ابد محکوم هستند و اکثرشان برای یک مرگ سریع، التماس می‌کنند.»

وزارت شرایط اضطراری روسیه امروز اعلام کرد که تا روز پنجشنبه این حمله تروریستی دست کم ۱۴۳ کشته برجا گذاشته است و این مرگبارترین حمله تروریستی بوده که از اوایل دهه ۲۰۰۰ تاکنون در روسیه رخ داده است.

۵۴ هزار تصادف و ۵۴٩ کشته در ١٠ روز!

آمار‌ها می‌گوید از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۱ در مجموع ۳۵۱ هزار و ۹۹۶ نفر بر اثر تصادفات و حوادث رانندگی در کشور جان خود را از دست داده‌اند و به نوعی می‌توان گفت در دو دهه گذشته یعنی از سال ۱۳۸۲ تا ۱۴۰۱ جمعاً ۴۰۵ هزار نفر در حوادث رانندگی کشور جان باخته‌اند؛ عددی که تقریباً دو برابر کل شهدای هشت سال جنگ تحمیلی که ۲۱۳ هزار و ۲۵۵ نفر بوده‌اند است. این شرایط آنجا تاسف برانگیز‌تر می‌شود که مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات در ایران با آمار کل اتحادیه اروپا که شامل ۲۷ کشور و ۴۵۰ میلیون نفر جمعیت است، برابری می‌کند.

نکته قابل توجه آن است که بخش قابل توجهی از این تصادفات در ایام پیک سفر‌های مردم رخ می‌دهد، که یکی از ایام نوروز است. حالا در هفته دوم فروردین باز هم تصادف‌های جاده‌ای جان‌های بسیاری را گرفته است. رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور اعلام کرد از آغاز سال جدید تا کنون ۵۴ هزار فقره تصادف در جاده‌های کشور رخ داده است. همچنین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا گفت: «از ابتدای طرح نوروزی تا به امروز متأسفانه شمار جان باختگان تصادفات جاده‌ای به بیش از ۵٠٠ نفر رسید است. همچنین حدود ١١ هزار نفر مصدوم شده‌اند. مهم‌ترین علل تصادفات خواب آلودگی، خستگی و سرعت غیر مجاز گزارش شده است.»

بنا به گفته رئیس پلیس راه کشور ۴۴ درصد تصادفات به دلیل توجه نکردن به جلو بوده است. تصادف اتوبوس و نیسان با ٣ فوتی و ١۰ مصدوم در جاده ارومیه یکی دیگر از تصادفات خبرساز این هفته بوده است. همچنین بر اثر ٢ تصادف شدید بین یک دستگاه وانت با یک دستگاه پژو پارس در و یک ماشین لندکروز سوخت‌کش با پراید در جنوب استان سیستان و بلوچستان باعث جان باختن ٩ شهروند و مصدومیت شدید ۶ نفر از سرنشینان شد.

بازار داغ کاسبی‌ها کاذب

نوروز است و بساط بعضی شغل‌ها حسابی داغ. برای مثال تعطیلات نوروز و افزایش سفر‌ها باعث شد نان یدک‌کش‌ها حسابی در روغن بیفتد. شاید جالب باشد بدانید که هزینه حمل خودرو با یدک کش‌ها چقدر است که باید گفت این مورد بستگی به نوع خودرو دارد.

به عنوان مثال ورودی برای خودرو‌های ایرانی ۴۰۰، چینی ۴۵۰ و سایر وارداتی‌ها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است. به ازای هر کیلومتر حمل خودرو هم ۱۵ هزار تومان دریافت می‌شود. هزینه حمل خودرو با کفی هم حدود ۱.۵ میلیون تومان تمام می‌شود و اگر محل تردد در طرح باشد ۱۰۰ هزار تومان باید هزینه بیشتری بپردازید.

یکی از شغل‌هایی که گرچه کاذب است، اما این روز‌ها رنگ و روی رسمی به خود گرفته، فروش و اجاره جای پارک موتور سیکلت است. بعد از فروش و اجاره جای پارک برای خودرو حالا نوبت به موتور سیکلت رسیده است. این روز‌ها به دلیل زیاد شدن سرقت‌ها و همچنین افزایش تعداد موتورسواران جای پارک موتور به یک معضل تبدیل شده است و حالا بعضی افراد جای پارک موتورسیکلت را به صورت جداگانه یا همراه با انباری اجاره می‌دهند. به عنوان مثال فردی یک انباری ۴۵ متری را با جای پارک موتورسیکلت با ودیعه ۳۰۵ میلیون تومانی اجاره می‌دهد.

یکی دیگر از کاسبی‌های کاذب نیز اجاره قطعات خودرو برای دریافت معاینه فنی است! برای مثال کاتالیزور، قطعه‌ای در اگزوز خودرو که اجازه خروج ذرات آلاینده هوا همراه با دود خودرو را نمی‌دهد و قیمت بالایی دارد روزی ۴۰۰ هزار تومان کرایه داده می‌شود! دریافت معاینه فنی خودرو در ایران با ماجرا‌های عجیب و غریبی همراه است از دریافت پول برای صدور معاینه فنی گرفته تا اجاره قطعات خودرو که به تازگی شاهد آن هستیم.

دردسر‌های بارندگی‌های بهاری

بهار آمده، اما زمستان هنوز از برخی استان‌ها دل نکنده است. هوای مهاباد در روز‌های اخیر برفی شده و این برف بهاری در ششمین روز فروردین ماه در کردستان نیز برخی مناطق را سفید پوش کرد؛ در پیرانشهر تا نیم متر برف بارید. این برف مختص به غرب کشور نبود و شمال کشور و جاده چالوس نیز از آن بی‌بهره نماندند.

دامن سفید برف بر شهرستان طالقان استان البرز نیز گسترده شد و جاده‌های این شهرستان را دچار لغزندگی کرد. زمستان پا به پای بهار در آذربایجان نیز آمد و در شهرستان «مرند» نیز حدود نیم متر برق روی زمین نشست؛ همچنین برخی روستا‌های شهرستان ملایر واقع در همدان نیز سفیدی برف را به خود دید.

تقریباً تمام این برف‌ها و سفیدپوشی‌ها برای دوشنبه ششم فروردین بود، اما این ماجرا به برف و زیبایی‌هایش ختم نشد. جاری شدن سیل در ییلاقات استان یزد دو کشته برجای گذاشت. در این حادثه یک خودرو پارس با سه سرنشین خود در آب غرق شد که دو نفر از آن‌ها جان خود را از دست دادند.

سعدآباد؛ پربازدیدترین نوروز

هر ساله با فرا رسیدن بهار و عید بسیاری از شهر‌ها و استان‌های کشور، میزبان مسافرانی می‌شوند که از سراسر ایران به آنجا سفر کرده‌اند. بر اساس اعلام سرپرست معاونت هوانوردی سازمان هواپیمایی کشور شهر‌های مشهد، کیش، شیراز و تبریز جزو پرترددترین مسیر‌های داخلی در ایام نوروز بوده‌اند. همچنین در مسیر‌های خارجی بیشترین پرواز‌ها به مقصد عراق، ترکیه و امارات بوده است.

مدیر عامل راه آهن نیز اعلام کرد در ایام نوروز حدود یک میلیون و ٧۵٠ هزار مسافر با قطار جا به جا خواهند شد. مدیر کل میراث فرهنگی گیلان خبر از ورود ۴ میلیون و ٢۰۰ هزار مسافر و گردشگر به استان را داد. مدیر کل میراث فرهنگی بوشهر نیز گفت: «همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی تاکنون یک میلیون گردشگر به این استان وارد شده است.»

طبق اعلام وزرات میراث و فرهنگی مجموعه کاخ سعدآباد تا کنون با تعداد ۵۵ هزار و ٣٩ بازدید کننده تا چهارم عید پربازدیدترین مکان تاریخی تهران در نوروز ١۴٠٣ بوده است. گفتنی است که «سید عزت‌الله ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر از افزایش قیمت بلیط موزه‌ها را بعد از چند سال داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *