جولای 23, 2024


ایسنا/خراسان جنوبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: ساماندهی متکدیان در استان نیازمند هماهنگی و تعامل دستگاه‌هاست.

سیدمحمدرضا طالبی، امروز پنج شنبه ۱۸ خرداد در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده که با موضوع ساماندهی متکدیان برگزار شد، اظهار کرد: احساس من این است که دستگاه های اجرایی به وظایف خود درخصوص ساماندهی متکدیان عمل می کنند اما ضرورت دارد هماهنگی بیشتری بین دستگاه‌های مربوط ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اینکه معضل تکدی گری، کودکان کار و اعتیاد چالش اجتماعی در شهرها ایجاد می‌کند، افزود: مردم  خواستار رسیدگی دستگاه‌های مسئول در این باره هستند.

معاون استاندار با بیان اینکه بعضی از افراد به دلیل مشکلات معیشتی، تکدی گری می‌کنند، بیان کرد: در بعضی از موارد افرادی با سازمان دهی متکدیان، آنها را به این سمت هدایت می‌کنند که باید این مشکل را حل کنیم.

معاون استاندار با تأکید بر اینکه تنها به جمع آوری متکدیان و رهاسازی آنها بعد از مدتی نباید اکتفا کنیم، یادآور شد: برای ساماندهی متکدیان دستورالعمل ها و آئین نامه‌هایی وجود دارد که در آنها برای هر یک از دستگاه‌ها تکالیفی مشخص شده است.

طالبی با ذکر این نکته که در این خصوص خلأ قانونی نداریم، تصریح کرد: مرکز فوریت‌های اجتماعی شهرداری بیرجند باید افراد متکدی که برای چندمین بار جمع آوری می‌شوند را به همراه گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه هر یک از آنها، به نیروی انتظامی استان معرفی کند.

وی خاطرنشان کرد: اتباع جمع آوری شده به عنوان متکدی ، باید تحویل اداره کل اتباع استان شوند تا از آنها تعهدی گرفته شود مبنی بر اینکه تکرار تکدی، بر گشت دادن آنها به افغانستان را سبب خواهد شد.

به گفته وی؛ بعد از اینکه مشکل هر یک از افراد جمع آوری شده مشخص شد، متکدیانی که دارای بیماری روانی هستند باید برای درمان به دانشگاه علوم پزشکی معرفی شوند تا بعد از بهبودی به بهزیستی معرفی شوند. 

معاون استاندار اظهار کرد: معتادان متجاهر هم تا زمان ایجاد مرکز ماده 16، در مراکز ماده 15 پذیرش شوند و شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر هم باید اعتبار لازم را در این زمینه تأمین کند.

طالبی با بیان اینکه سالمندان متکدی باید برای نگهداری در مراکز سالمندان به بهزیستی معرفی شوند، بیان کرد: معتادان بعد از بهبودی باید به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شوند تا متناسب با سن و جنسیت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای شرکت کنند تا با دریافت گواهینامه از تسهیلات اشتغالزایی برای ایجاد شغل بهره مند شوند.

وی افزود: اقدامات ایجابی در مراحل اولیه انجام می‌شود و اگر با ارائه راهکار های لازم زمینه اشتغال این افراد فراهم شود و دوباره تکدی گری کنند، به مراجع قضایی معرفی خواهند شد تا تصمیمات سلبی بر اساس قانون مجازات اسلامی درباره آن‌ها اتخاذ شود. 

وی با تشکر از دستگاه‌هایی که به وظایف خود در این خصوص عمل کرده‌اند، گفت: درصورت محرز شدن کوتاهی دستگاه‌ها، به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

گفتنی است؛ براساس مصوبه این جلسه، متکدیان دیگر شهرستان‌ها که در بیرجند جمع آوری می‌شوند، جهت تعیین تکلیف توسط مرکز فوریت های اجتماعی شهرداری به فرمانداران معرفی می‌شوند.

انتهای پیام 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *