جولای 23, 2024


به گزارش  صدای ایران، این قطعنامه با اجماع به تصویب رسید. این اولین بار از ۷ اکتبر است که قطعنامه‌ای در مورد جنگ غزه با اجماع در سیستم سازمان ملل تصویب می‌شود.

بر این اساس سازمان جهانی بهداشت کمک‌رسانی «فوری و مستمر» به غزه را خواستار شده است.

هیات عامل این نهاد بهداشت و درمان سازمان ملل که ۳۴ عضو دارد، این قطعنامه را در نشستی اضطراری در ژنو به تصویب رساند که خواستار «گذر فوری، مستمر و بدون مانع کمک‌های انسان‌دوستانه» به غزه شده است.

این قطعنامه را افغانستان، قطر و یمن پیشنهاد کرده بودند. اجازه خروج بیماران و همچنین تهیه و دسترسی به دارو و خدمات و تجهیزات پزشکی از درخواست‌های قطعنامه است.

قطعنامه هم‌چنین از «ویرانی وسیع» در غزه ابراز «نگرانی بسیار عمیق» کرده و خواستار محافظت از غیرنظامیان شده است.

به گزارش سایت سازمان جهانی بهداشت، این سند از همه طرف‌ها می‌خواهد که به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی عمل کنند و مجدداً تأکید می‌کند که همه طرف‌های درگیر در درگیری‌های مسلحانه باید به طور کامل از تعهدات مربوط به آنها تحت قوانین بشردوستانه بین‌المللی مربوط به حمایت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه و پرسنل پزشکی پیروی کنند.

با اینکه آمریکا جمعه قطعنامه آتش‌بس فوری را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرد، اما با وجود «ملاحظات جدی» که داشت با این قطعنامه سازمان جهانی بهداشت، موافقت کرد.

سفیر آمریکا گفت: «با وجود ملاحظات جدی و ابراز تاسف از اینکه قطعنامه متوازن نیست، واشنگتن موافقت کرد با این قطعنامه مخالفت نکند.»

پیش از این نشست، تدروس آدانوم گبریسوس، رئیس این سازمان، تأثیر جنگ بر سلامت ساکنان غزه را «فاجعه‌بار» خواند و گفت: «سیستم درمانی غزه به زانو درآمده و در حال فروپاشی است.»

او وضعیت بهداشتی غزه را به شدت مستعد شیوع بیماری‌های عفونی دانست و گفت از ۳۶ بیمارستان اصلی تنها ۱۴ بیمارستان، آن هم تا حدی امکان پذیرش بیمار را دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *