ژوئن 6, 2023


ایسنا/مرکزی مدیر کانون‌های خدمت رضوی استان مرکزی گفت: دو هزار خادمیار فعال در سطح استان مرکزی در سامانه خادمیاری سازماندهی شده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از نمایندگی دفتر آستان قدس رضوی در استان مرکزی، محمد بخشی ، در تشریح برنامه های دهه کرامت اظهار کرد: شبکه خادمیاران رضوی با هدف محرومیت زدایی و کمک به  نیازمندان و خدمت به مردم و توسعه فرهنگ رضوی در کشور راه اندازی شد. محور برنامه های این شبکه تقویت و ترویج فرهنگ رضوی و تعمیق محبت حضرت رضا علیه السلام  در قلوب است.

وی افزود: شبکه مردمی خادمیاران رضوی در استان مرکزی متشکل از دبیرخانه کانون های خدمت رضوی، ۱۲ کانون مرکزی در شهرستان ها،  ۱۳۰ کانون موضوعی، ۱۴۳ کانون محله ای است و  مجموعا با ۲۷۳ کانون در سطح استان فعالیت های اجتماعی و فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه حدود  ۲ هزار خادمیار فعال در سطح استان مرکزی در سامانه خادمیاری سازماندهی شده اند، گفت: در کنار خادمیاران رضوی بیش از ۲۵۰ یاور رضوی نیز با این شبکه و با اجرای خدمات عام المنفعه همکاری می کنند. شبکه خادمیاری کاملا مردمی است و با کمک های مردم و خیرین فعالیت می کند و تلاش می شود که رنگ و بوی فعالیت ها امام رضایی باشد.

بخشی افزود: آستان قدس رضوی از این شبکه حمایت معنوی می کند و در مواردی نیز از طریق بنیاد کرامت رضوی پشتیبانی هایی را انجام می دهد. شبکه خادمیاران رضوی در دو دهه از هر سال برنامه های ویژه ای تدارک می بینند که شامل دهه آخر صفر و ایام شهادت حضرت رضا(ع) و دهه کرامت که از ولادت حضرت معصومه(س) آغاز و به ولادت حضرت رضا(ع) ختم می شود.

وی با بیان اینکه امسال ۳۱ اردیبهشت ماه آغاز دهه کرامت است و برنامه های مختلفی تا ۱۰ خرداد ماه برگزار می شود، گفت: در ایام دهه کرامت، کاروان زیر سایه خورشید به همراه پرچم متبرک به ضریح مطهر حضرت رضا(ع) در استان حاضر می شوند.

به گفته وی، بیش از ۲۰۰ عنوان برنامه برای کاروان زیرسایه خورشید در استان پیش بینی شده که سرکشی از آسایشگاه های معلولین، بیمارستان ها، دیدار با خانواده معظم شهدا، تجلیل از تولید کنندگان و فعالین برتر صنعتی و کشاورزی، دیدار با زندانیان، حل اختلاف های بین مردم و جشن های محله ای از جمله برنامه های مهم است و البته در طول سال نیز خادمیاران رضوی این برنامه ها را اجرا می کنند.

وی اظهار کرد: کاروان زیر سایه خورشید روز شنبه ۳۰ اردیبهشت در زرندیه، ۳۱ اردیبهشت در ساوه، یک خرداد در دلیجان، ۲ خرداد در محلات، ۳ خرداد اراک، ۴ خرداد آشتیان، ۵ خرداد تفرش، ۶ خرداد کمیجان، ۷ خرداد خنداب، ۸ خرداد شازند، ۹ خرداد خمین و ۱۰ خرداد در اراک حضور پیدا خواهد کرد و همزمان با ولادت با سعادت حضرت رضا(ع) جشن بزرگ امام رضایی ها در مصلی بیت المقدس اراک با حضور هیئت های مذهبی و مردم برگزار خواهد شد و از همه مردم دعوت می شود با حضور در این برنامه باشکوه از فضای معنوی این برنامه استفاده کنند.

وی گفت: راه اندازی موکب ها و اجرای برنامه های فرهنگی در ذیل این برنامه انجام خواهد شد و قطعا مثل سال گذشته شاهد برنامه های خوبی خواهیم بود. اردوی قم و جمکران ویژه خادمیاران رضوی در روز ۳۰ اردیبهشت  و روز ۳۱ اردیبهشت جشن بزرگ روز دختر در فرهنگسرای شهر اراک برگزار خواهد شد.

بخشی افزود: بیش از ۵۰ جشن محله محور به مناسبت روز دختر برگزار می شود و کانون های محلی آن را انجام می دهند و یک جشن محوری نیز توسط دبیرخانه مرکز استان برگزار خواهد شد. در طول دهه کرامت برنامه های مختلفی به همت شبکه خادمیاری رضوی برگزار خواهد شد که دیدار با خانواده معظم شهدا و جانبازان، گلباران مزار شهدا، تهیه و توزیع غذای گرم میان محرومین، اهدای خون خادمیاران، اهدای جهیزیه و سیسمونی به نیازمندان، جشن ویژه نوزادان تازه متولد شده، راه اندازی ایستگاه های صلواتی، اجرای پویش های مردمی، اجرای برنامه سفره کرامت، سرکشی از ندامتگاه ها، برگزاری همایش های فرهنگی و پیاده روی و برگزاری جشن های متعدد از جمله آنها است.

وی اظهار کرد: اعزام کاروان بیماران خاص در دوم خردادماه به تعداد ۴۴ نفر به مشهد مقدس یکی دیگر از برنامه های مهم است که به صورت کشوری انجام می شود. هزینه اعزام این کاروان توسط انجمن های بیماران خاص تامین شده و هزینه غذا و اسکان به عهده آستان قدس رضوی است. اعتبار اجرای همه برنامه های دهه کرامت توسط مردم و خیرین تامین شده و آستان قدس رضوی نیز در کنار حمایت های معنوی و اهدای هدایای تبرکی برخی پشتیبانی ها را انجام می دهد.

به گفته وی، گروه قرار هشتم در ایتا برای هر شهرستان در راستای واریز مبالغ و کمک ها راه اندازی شده و شماره کارت ها تحت نظارت آستان قدس رضوی است و مبالغ با توجه به اهداف نذورات و هدایا هزینه خواهند شد. مهمترین سرمایه کانون های خادمیاران رضوی اعتماد مردم و مشارکت در اجرای برنامه ها است و این شبکه مردمی به هیچ عنوان در فضای سیاسی ورود نخواهد کرد و همه مردم می توانند در این شبکه فعالیت داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *