جولای 23, 2024

به گزارش جهان صنعت نیوز، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: امیدواریم با تأمین نیازهای سفر عمره، تا اوایل دی‌ماه امسال اعزام زائران ایرانی به عمره آغاز شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب در نشست هم‌افزایی با نمایندگان مراجع عظام تقلید که با موضوع استطاعت زائر برای تشرف به حج تمتع، در قم برگزار شد. درباره برنامه‌ریزی برای آغاز سفر عمره مفرده پس از حدود هشت سال وقفه و تشکیل شورای عالی حج با حضور رییس‌جمهور سخن گفت و افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، سفر معنوی عمره مفرده آغاز خواهد شد.

اجلاس جهانی کیش

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به افزایش هزینه اجاره هتل‌ها نسبت به سال گذشته و شکل‌گیری شرکت‌های واسطه در این زمینه، گفت: ۸۰ درصد ظرفیت هتل‌ها برای حج آینده اجاره شده است و مسئولان برای تکمیل این ظرفیت در تلاش هستند.

هفته گذشته هیأت اعزامی ایران به عربستان درباره آخرین هماهنگی‌های انجام‌شده برای تأمین مسکن مورد نیاز زائران اعلام کرده بود. برای ده‌ها هزار زائر عمره، مسکن در مدینه تأمین شده است.

نواب در ادامه نشست هم‌افزایی با نمایندگان مراجع عظام تقلید با اشاره به گزارش‌های حج‌گزاری برخی از کشورها، استفاده از تجربیات دیگران را کار پسندیده‌ای دانست. از تلاش‌ کارگزاران حج جمهوری اسلامی ایران با همه مشکلات و تحریم‌ها تقدیر کرد.

تهیه جدول برای تشخیص استطاعت زائران

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه متقاضیان حج مالزی به سه گروه کم‌برخوردار، متوسط و برخوردار تقسیم می‌شوند. افزود: به گفته مسئول حج این کشور تعداد متقاضیان در نوبت ۹ میلیون نفر هستند. وقتی سپرده سرمایه‌گذاری‌شده و منافع آن و یارانه دولت به مقدار هزینه حج شود، اعزام خواهند شد. البته اعزام این تعداد با توجه به سهمیه این کشور ۱۵۰ سال طول می‌کشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده ـ عضو دفتر استفتائات مقام معظم رهبری ـ نیز در ادامه این نشست به جلسه‌ای که با موضوع بررسی استطاعت جسمی زائران در فرهنگستان علوم پزشکی با حضور پزشکان فوق تخصص در رشته‌های مختلف پزشکی به اتفاق کارشناسان برجسته فقه و مناسک حج برگزار شده است اشاره کرد. گفت که به‌زودی برای هر نوع بیماری کارگروهی تشکیل و این بیماری‌ها بررسی خواهند شد.

او افزود: اعضای این کارگروه‌ها با توجه به شاخص‌های موجود و شناختی که نسبت به اعمال حج دارند نظر خود را درباره توانایی یا ناتوانی انجام حج اعلام می‌کنند تا دغدغه برخی از افراد که توانایی ندارند و حج بر آنها واجب نیست. در این زمینه برطرف شود.

در بخش دیگری از این نشست، دکتر طاهر درودی ـ قائم‌مقام مرکز پزشکی حج و زیارت ـ از تهیه جدولی برای تشخیص استطاعت زائران خبر داد. گفت: بر اساس این جدول، زائران از لحاظ جسمی و بدنی آزمایش می‌شوند و گروهی متخصص موضوع استطاعت حج را بررسی می‌کنند.

چالش‌های موجود درباره موضوع استطاعت

قائم‌مقام مرکز پزشکی حج و زیارت اضافه کرد: پس از تأیید استطاعت فرد توسط کمیسیون پزشکی، مدیر کاروان کارهای مربوطه را برای اعزام انجام می‌دهد. اگر پزشک موضوع استطاعت را تأیید نکند، فرد متقاضی از گردونه حج خارج می‌شود. اما چند مرحله قانونی برای اعتراض در این زمینه وجود دارد.

درودی گفت: در حال حاضر فردی که استطاعت او برای حج تأیید نشده است می‌تواند اعتراض خود را در کمیسیون‌های استانی و در صورت تأیید نشدن در کمیسیون کشوری مطرح کند تا رأی نهایی نسبت به استطاعت و یا رد آن برای او صادر شود.

قائم‌مقام مرکز پزشکی حج و زیارت با اشاره به چالش‌های موجود درباره موضوع استطاعت، اظهار کرد: در تلاش هستیم تا مستندات علمی و قانونی لازم در فرهنگستان علوم پزشکی بررسی شود. پس از ارائه، نظر نهایی علما تصویب شود تا کسی را از سفر حج منع نکنیم، درحالی‌که منع شرعی نداشته است.

منبع: ایسنا

اجتماعی و فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *