آوریل 13, 2024

جرم دندان در نتیجه تشکیل پلاک‌‌ ایجاد می‌شود. پلاک یک لایه نرم و چسبناک از باکتری است که روی دندان‌ها و لثه‌ها تشکیل می‌شود.
هنگامی‌که به طور منظم برداشته نشوند، منجر به تشکیل رسوبی زرد رنگ شود.

روش های خانگی از بین بردن جرم دندان

جرم دندان‌ها نه تنها روی نحوه خندیدن شما تاثیر می‌گذارند بلکه در دراز مدت باعث پوسیدگی دندان‌های شما می‌شوند. در این مقاله مجله اینترنتی دلتا، روش های خانگی از بین بردن جرم دندان را خواهیم آموخت.

با کمی خلاقیت می‌توانید رسوب دندان‌ها را از بین ببرید. برای خداحافظی با رسوبات زردرنگ و جرم روی دندان‌ها و سلام به لبخندی شاداب‌تر آماده شوید!

راه‌های جلوگیری از تشکیل جرم دندان

بهترین راه برای جلوگیری از تجمع جرم، رعایت بهداشت دهان و دندان است:

۱. دندان‌های خود را هر روز، دو بار در روز و ترجیحا با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

۲. برای از بین بردن پلاک و ذرات غذا که در شکاف بین دندان‌هایتان گیر کرده اند، به استفاده منظم از نخ دندان عادت کنید.

۳. از دهانشویه ضد عفونی کننده برای از بین بردن باکتری‌ها و خوشبو شدن نفس خود استفاده کنید.

۴. رژیم غذایی متعادلی داشته باشید که قند کم و فیبر بالایی داشته باشد.

۵. ترک سیگار یا استفاده از محصولات تنباکو، که می‌تواند باعث ایجاد جرم و لکه بر روی دندان‌های شما شود.

روش های خانگی از بین بردن جرم دندان

هنگامی‌که جرم تشکیل شد، با مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن معمولی از بین نمی‌رود. بهتر است برای جرم‌گیری به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید، اما این  روش‌های خانگی از بین بردن جرم دندان به شما کمک می‌کند تا دندان‌هایی سالم داشته باشید.

۱. جوش شیرین و آب

جوش شیرین یک ساینده طبیعی عالی است که می‌تواند به حذف رسوب از روی دندان شما کمک کند. به همین‌دلیل استفاده از جوش شیرین یکی از موثرترین روش های خانگی از بین بردن جرم دندان است.

روش های خانگی از بین بردن جرم دندان

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار کمی‌آب مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید و سپس دندان‌های خود را با این مخلوط به مدت چند دقیقه مسواک بزنید. سپس دهان خود را با آب بشویید و هفته‌ای یک بار این کار را تکرار کنید.

۲. شستشو با آب‌نمک

آب‌نمک یک ضد عفونی کننده طبیعی است که می‌تواند به حذف باکتری‌ها و پلاک از روی دندان شما کمک کند. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و سپس دهان خود را با محلول به مدت ۳۰ ثانیه بشویید. محلول را بیرون بریزید و این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

روش های خانگی از بین بردن جرم دندان

۳. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک عامل سفید کننده طبیعی است که می‌تواند به از بین بردن جرم دندان‌ها نیز کمک کند. مقدار مساوی از پراکسید هیدروژن و آب را مخلوط کنید و سپس محلول را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید. محلول را بیرون بریزید و دهان خود را با آب بشویید. این روند را هفته ای یک بار تکرار کنید.

۴. روغن‌های گیاهی

این روش یک روش سنتی است که شامل چرخاندن روغن در دهان برای از بین بردن باکتری‌ها است. روغن نارگیل به دلیل خاصیت ضد باکتریایی آن محبوب‌ترین روغنی است که برای این منظور استفاده می‌شود. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود بریزید و آن را به مدت ۲۰تا ۳۰ ثانیه بچرخانید. پس از اتمام، دهان خود را با آب گرم بشویید. این روند را هفته‌ای یک بار تکرار کنید.

روش های خانگی از بین بردن جرم دندان

۵. پوست میوه

پوست میوه‌هایی مثل پرتقال و لیمو حاوی اسید سیتریک است که می‌تواند به تجزیه جرم دندان کمک کند. داخل یک پوست پرتقال یا لیمو را برای چند دقیقه روی دندان‌های خود ماساژ دهید و سپس دهان خود را با آب بشویید. این روند را هفته‌ای یک بار تکرار کنید.

تجمع جرم دندان می‌تواند یک مشکل رایج دندانی باشد، اما می‌توان با استفاده از این روش های خانگی از بین بردن جرم دندان از تجمع جرم جلوگیری کرد!

پیشنهاد مطالعه: خوراکی‌های خوشمزه که قاتل دندان شما هستند را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *