جولای 14, 2024


ایسنا/قم استاد حوزه علمیه قم گفت: متاسفانه با توجه به افزایش آمار خانواده‌های تک فرزند، نسل جدید از داشتن موهبت برادری و خواهری محروم خواهند شد و این اتفاق آثار اجتماعی روانی بدی را به جای می‌گذارد و جمعیت سالخوردگان را افزایش خواهد داد و فرآیند سیاسی و اقتصادی کشور را مورد تاثیر قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم، هشتم فروردین در حرم حضرت معصومه (س) عنوان کرد: در آیات جز ششم به ماجرای چهار برادر اشاره شده است که دو برادر به‌عنوان الگوی مثبت و دو برادری نیز به‌عنوان الگوی منفی معرفی شده‌اند.

وی با بیان اینکه حضرت موسی (ع) و حضرت هارون دو برادر مومن هستند که در آیه ۲۵ سوره مبارکه مائده به آنان اشاره شده است، گفت: نمونه دوم، دو برادری هستند که یکی به دیگری حسد می‌ورزد و خیانت کرده و برادر را به قتل می‌رساند که این دو هابیل و قایبل هستند و در آیه ۲۷ سوره مائده به این مسئله نیز اشاره شده است.

وی بیان کرد: برادران و خواهران از مصادیق بارز خویشاوند به شمار می‌آیند و نسبت به همدیگر وظایف سنگین دارند چرا که از مصادیق «ذی‌القربی» بعد از والدین برادران و خواهران هستند. طبق آیات قرآن غذا خوردن از خانه برادر و خواهر بدون اذن آن‌ها نیز مجاز است چرا که برادران و خواهران همانند خود انسان هستند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: برادر به منزله دست انسان است که تکیه گاه مطمئن بوده و در مشکلات می‌توان به برادر پناه برد و در حقیقت مایه عزت، قوت و آبروی انسان است که می‌توان به واسطه آن‌ها بر دشمنان غلبه کرد.

وی با اشاره به اینکه انسان نسبت به خواهران و برادران خود حقوقی بر عهده دارد که در بعضی از روایات این حقوق به ۳۰ مورد می‌رسد، افزود: حفظ اسرار، مهربانی، پذیرش عذر، دلسوزی، خیرخواهی، وفای به عهد، عیادت به هنگام بیماری، شرکت در تشییع جنازه، اجابت دعوت، قبول هدیه، پاداش در مقابل هدایا، تشکر از خدمات، یاری رساندن مناسب، حفظ ناموس، برآورده نمودن حاجات، مرتفع نمودن مشکلات و احترام متقابل برخی از این حقوق است.

حاج ابوالقاسم تاکید کرد: برادر و خواهر از نعمات بزرگ الهی هستند اما متاسفانه با توجه به افزایش آمار خانواده‌های تک فرزند، نسل جدید از داشتن موهبت برادری و خواهری محروم خواهند شد و این اتفاق آثار اجتماعی روانی بدی را به جای می‌گذارد و جمعیت سالخوردگان را افزایش خواهد داد و فرایند سیاسی و اقتصادی کشور را مورد تاثیر قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه تعداد خانواده‌های تک فرزند در کشور در حال گسترش است و این مسئله نگران کننده است و آسیب‌های جدی را در بلند مدت به دنبال خواهد داشت، یادآور شد: متاسفانه در آینده نه چندان دور فرزندانی در جامعه خواهیم داشت که نه معنای برادری و نه معنای خواهری را خواهند فهمید که این مسئله جای نگرانی دارد.

انتهای پیام 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *