ژوئن 6, 2023


رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت از رصد لحظه‌ای تمام اقدامات خدمت‌دهندگان و خدمت‌گیرندگان در برنامه کشوری پزشکی خانواده تحت یک داشبورد مدیریتی خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدرضا مظهری در حاشیه پنجمین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور که با محوریت برنامه پزشکی خانواده گفت: اجرای برنامه «سلامت خانواده» نیاز به امکانات مختلف نرم افزاری دارد. دو بخش از ده‌ها قابلیتی که در برنامه پزشکی خانواده پیش بینی شده بود، یکی «نظام ارجاع و بازخورد» و دیگری «سیستم نوبت‌دهی» است.

وی با اشاره به این که قابلیت‌های دیگر نرم افزاری این برنامه به تدریج تولید و معرفی خواهد شد، ادامه داد: هم اکنون سامانه‌های نوبت‌دهی و ارجاع الکترونیک در برنامه پزشکی خانواده در تمام کشور راه‌اندازی شده است.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت بیان کرد: در سامانه نظام ارجاع و بازخورد کار به این صورت است که وقتی یک بیمار به پزشک خانواده در سطح یک خدمت در مرکز جامع سلامت مراجعه کند و پزشک تشخیص دهد که این بیمار باید به سطح بالاتر ارجاع شود، این ارجاع تحت این سامانه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: حال وقتی بیمار به سطح تخصصی یا فوق تخصصی ارجاع شد، تمام مستندات پزشکی مربوط به این ارجاع قابلیت رویت است و پزشک قادر به دیدن نتایج ارجاع خواهد بود.

مظهری گفت: این رویتِ مستندات در سامانه در روند تشخیص و درمان در سطح تخصصی مفید خواهد بود. هنگامی که پزشک در سطح تخصصی یا فوق تخصصی برای بیمار دستور تصویربرداری، آزمایش یا بستری یا هر گونه اقدامی صادر کرد، این اقدامات در قالب ارتباطات الکترونیکی به پزشک ارجاع دهنده در سطح اول منعکس می شود.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت ابراز داشت: در سامانه نوبت دهی نیز پزشک قادر خواهد بود برای بیماری که به سطوح بالاتر ارجاع می شود نوبت تعیین کند. این سامانه از معطل شدن و سرگردانی بیمار در مراکز درمانی و آزمایشگاهی جلوگیری خواهد کرد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، مظهری بیان داشت: همچنین پزشک در سطح اول این امکان را دارد که با انتخاب استان یا شهرستان، تحت فیلترهایی که در سامانه وجود دارد، ظرفیت خالی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استان مربوطه را مشاهده کرده و برای بیمار در روز و ساعتی که سیستم اجازه می‌دهد یا بیمار تمایل دارد، ثبت نوبت کند؛ به گونه‌ای که وقتی بیمار به مرکز مربوطه مراجعه کرد، تمام کارهایش به صورت روتین انجام شود.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تحت یک داشبورد مدیریتی، تمام اقدامات سطوح اول تا سوم برنامه پزشکی خانواده را در تمام کشور می‌تواند به صورت لحظه‌ای رصد کند. این رصدها می‌تواند شامل مواردی نظیر این که چقدر ظرفیت خالی در بیمارستان ها و مراکز درمانی وجود دارد، چه میزان ارجاع صورت گرفته یا چند نفر ارجاع شده‌اند، چند بیمار به مراکز مراجعه کرده یا لغو مراجعه کرده‌اند و سایر موارد باشد.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در پایان یادآور شد: سامانه های ارجاع الکترونیک و نوبت دهی هم اکنون در تمام کشور از جمله 59 شهری که برنامه کشوری پزشکی خانواده را آغاز کرده اند، فعال هستند. دسترسی به این سامانه ها نیز در تمام کشور برای ارائه دهندگان خدمت وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *