می 22, 2024

انتخاب و خرید ماهی گلی، ماهی شب عید و سنبل تازه می‌تواند مانند خرید هر نوع محصول دیگری با ملاحظات خاصی همراه باشد، چراکه هیچ‌کس علاقه‌ای ندارد که چند ساعت قبل از سال تحویل به دنبال جایگزین برای ماهی‌های مرده یا سنبلی تازه‌تر در کوچه و بازار باشد. به همین دلیل هم در این مقاله از سری راهنماهای خرید کیمیا فود این بار به سراغ نکات و لم‌های لازم در خرید ماهی خوراکی و ماهی‌گلی می‌رویم و در کنار آن اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی انتخاب سین‌های سفره هفت سین را به شما ارائه می‌کنیم.

تاریخچه‌ی مختصر سفره‌ی هفت سین

پهن کردن سفره‌ی هفت سین در زمان تحویل سال و نگه داشتن آن تا ۱۳ فرودین از جمله سنت‌های دیرینه و زیبای ما ایرانیان است که هر سال با حضور بهار در خانه‌ها جلوه می‌کند. به شکل تاریخی، هر چیزی در این سفره قرار داده می‌شود می‌تواند نمادی از آرزوهای سال نو باشد؛ آرزوهایی که شامل سلامتی، باروری، بردباری، برکت، پیروزی، خردورزی و موارد دیگر می‌شود.

جالب است بدانید که تاریخچه‌ی این رسم مبهم است اما برخی پژوهشگران اعتقاد دارند که در گذشته برای ارج نهادن به برکات زمینی، سفره‌ای با هفت نماد برای نوروز یا جشن مهرگان پهن می‌شد که می‌توانست با حرف‌های مختلفی به غیر از «سین» هم آغاز شود. جالب است بدانید که در زمان ساسانیان هفت شین رسم متداول مردم ایران بود و در سفره‌ی مردمان شمشاد هم در کنار سایر شین‌های در سفره‌ی عید قرار می‌گرفت.

نکات مهم در انتخاب ماهی سبزی پلوی عید

سفره‌ی هفت‌سین، ماهی گلی و ماهی شب عید

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های سال نو برای ایرانیان، آماده‌سازی سبزی پلو با ماهی شب عید است، در همین راستا مسلما مهم‌ترین ماده‌ی غذایی ماهی است که اگر با دقت و به درستی انتخاب نشود، می‌تواند تجربه‌ی شام نه‌چندان لذت‌بخشی را برای شما رقم بزند.

۱. بو و چشمان ماهی را بررسی کنید

به یاد داشته باشید که ماهی‌های سالم و تازه اصلا بوی بدی نمی‌دهند و عطر ملایم مدیترانه‌ای و مطبوعی دارند. درواقع اگر ماهی انتخابی شما بوی غیرقابل تحمل و زننده‌ای دارد، بدانید که فاسد است. از طرفی چشمان ماهی هم اطلاعات زیادی به شما می‌دهد. در واقع چشمان ماهی تازه حالتی کریستالی و شفاف دارد، به شکلی که کاملا محدب و مرطوب (فاقد خشکی، تیرگی و کدورت) است.

۲. باله‌ها و فلس ماهی‌ را چک کنید

چشمان ماهی تازه حالتی کریستالی و شفاف دارد، به شکلی که کاملا محدب و مرطوب (فاقد خشکی، تیرگی و کدورت ) است.

دم و باله‌ی پشتی ماهی‌ها باید از نظر ظاهری سالم و مرطوب باشد و هیچگونه آسیبی ندیده باشد. ماهی‌های آسیب‌دیده یا نگهداری شده به مدت طولانی در تور، باله‌های پراکنده‌ای دارند و پوشیده از لجن چسبنده، به رنگ خاکستری و همراه با بوی بد هستند.

به منظور بررسی بهتر تازگی ماهی‌ها، از فروشنده اجازه بگیرید و آن را لمس کنید. اگر ماهی تازه و سالم را فشار دهید، متوجه خواهید شد که ساختاری لغزنده و غیر چسبنده دارد و با فشار انگشتان خیلی سریع به حالت اولیه برمی‌گردد. در حالت کلی ماهی‌های رو به فساد گوشت نرمی دارند و قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری خود را از دست داده است، به این معنی که به حالت اولیه برنمی‌گردد. همچنین بررسی فلس‌های ماهی‌ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

بخش‌های مختلف ماهی به خصوص شکم ماهی نباید شل باشد و حالت افتادگی داشته باشد. از طرفی اگر مخرج حیوان حالت شلی، بیرون زدگی و افتادگی داشته باشد می‌تواند نشانه‌ی ماندگی محصول باشد.

۳. آبشش‌ها را فراموش نکنید

آبشش ماهی‌ها هم از جمله دیگر قسمت‌هایی است که اطلاعات خوبی در مورد تازگی محصول می‌دهد. آبشش باید قرمز روشن باشد و حالتی تیره و لزج نداشته باشد. آبشش ماهی تازه تمیز، روشن، درخشان و بدون مایع چسبنده و لزج است. در همین راستا لازم است بدانید که آب‌شش‌های قهوه‌ای تیره یا حتی به رنگ سیاه از تبدیل هموگلوبین این بخش ماهی به مت هموگلوبین ایجاد می‌شود، بنابراین بررسی و توجه به این بخش می‌تواند در انتخاب ماهی سبزی پلو بسیار موثر باشد.

هنگامی که ماهی‌ها تازه هستند، فلس براق، محکم و چسبیده به بدن دارند ولی وقتی ماهی‌ها زیاد مانده باشند، فلس‌های آن‌ها براقیت خود را از دست می‌دهند و به راحتی از پوست آن جدا می‌شوند.

چرا نباید ماهی قرمز بخریم؟

راهنمای خرید لوازم سفره‌ی هفت‌سین

اولین توصیه‌ی ما به شما عزیزان این است که دور خرید ماهی گلی را خط قرمز بکشید و اگر امکانش وجود دارد این یک مورد را از هفت‌سین امسال خود حذف کنید. شاید شما هم از آن دست افرادی باشید که با خود بگویید، قرار نیست ماهی‌های قرمز من در تنگ زندانی بمانند و در سیزدهم فروردین آن‌ها را در آب‌ رودخانه رها می‌کنم. اما چنین حرکتی نه‌تنها به نفع ماهی‌های شما نیست، بلکه زندگی هزاران ماهی و موجودات زنده‌ی دیگر را به خطر می‌اندازد!

ماهی‌های قرمز، بومی کشور چین هستند و رهاسازی آن به عنوان یک موجود غیر بومی در محیط‌های مختلف ایران، چیزی به جز برهم زدن اکوسیستم محیطی در بر نخواهد داشت. با این حساب اگر اصرار دارید که این موجودات کوچک را داشته باشید بهتر است به نکات زیر قبل از خرید ماهی توجه کنید.

برای انتخاب ماهی قرمز یا ماهی گلی عید لازم است که جانور دارای تحرک مناسب، پولک‌های سالم و فاقد هرگونه ضایعه از قبیل زخم باشد. در کنار آن وجود باله‌های شنای قائم و دم ایستاده و سفت هم می‌تواند از دیگر مشخصه‌های ماهی گلی سالم در نظر گرفته شود. به یاد داشته باشید که بدن ماهی سالم بدون هیچ گونه برآمدگی است و چشم‌های آن کاملا بیرون زده و هیچ تورفتگی‌ای ندارد.

برای انتخاب ماهی قرمز یا ماهی گلی عید لازم است که جانور دارای تحرک مناسب، پولک‌های سالم و فاقد هرگونه ضایعه از قبیل زخم باشد. در کنار آن وجود باله‌های شنای قائم و دم ایستاده و سفت هم می‌تواند از دیگر مشخصه‌های ماهی گلی سالم در نظر گرفته شود.

تشخیص سنبل با کیفیت برای سفره‌ی عید نوروز

راهنمای خرید لوازم سفره‌ی هفت‌سین، ماهی گلی و ماهی شب عید

گل سنبل، گلی خوش بو و زینتی با رنگ‌های متنوع و گل‌های خوشه‌ایست که خواستگاه آن در شرق دریای مدیترانه، ایران، آفریقای جنوبی و ترکمنستان است. از آنجا که دوره‌ی گل‌دهی این گل‌های جذاب و بهاری همزمان با شروع فصل بهار است، مردم ایران، از گل سنبل به عنوان نماد بهار بر سر سفره‌های هفت‌سین استفاده می‌کنند. اما در زمان خرید گل‌های سنبل باکیفیت باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  • به یاد داشته باشید که سنبل‌هایی با غنچه‌های بیشتر، از طول عمر و ماندگاری بالاتری برخوردار است.
  • به منظور ماندگاری بیشتر این گل‌های معطر و خوش رنگ برای مدت زمان طولانی‌تر، بهتر است که گل‌هایی با غنچه‌های سنبل باز نشده و نشکفته را انتخاب کنید، تا بتوانید از هم‌جواری بیشتر این گل زیبا لذت ببرید.
  • به طور کلی گل‌های سنبل با ساقه قوی‌تر و کشیده‌تر معمولا سرزنده‌تر و با طراوت‌تر از سایر مدل‌ها هستند. در واقع هرچه ساقه گل‌ها بلندتر و قد کشیده‌تر باشد، غنچه‌های آن زودتر باز می‌شوند. بنابراین با توجه به فاصله زمانی بین خرید این گل بهاری زینتی تا شروع سال نو، می‌توان گل مناسب با ارتفاع ساقه‌ی متناسب را تهیه کرد.
  • هرچه غنچه‌های گل سنبل درشت‌تر باشد یعنی پیاز این گل باکیفیت‌تر و در نتیجه ماندگاری آن بیشتر است.

روش‌ تشخیص سنجد اعلا برای سفره‌ی هفت سین

جدا از بحث قرار دادن سنجد در سفره‌ی هفت سین این ماده‌ی غذایی مفید دارای مزایایی جالب‌توجهی از جمله خاصیت ضدالتهاب و ضددرد است و به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌های قوی یکی از میوه‌های مفید به منظور خوردن به شکل میان‌وعده است. اما برای خرید این نوع میوه هم باید به یکسری نکات مهم توجه داشته باشید که در این بخش به شکل اجمالی آن‌ها را مرور می‌کنیم.

  • داخل سنجد نباید کرم‌خوردگی داشته باشد، بنابراین در زمان خرید این محصول چند نمونه از آن را تست کنید تا از سلامت آن‌ها مطمئن شوید.
  • به یاد داشته باشید که بطن و داخل سنجد مرغوب، صرف نظر از اندازه‌ی آن‌ها، تقریبا یکنواخت است. بنابراین سنجدهای یکدست معمولا از کیفیت بالاتری نسبت به سایر رقبا برخوردار است.
  • هرچه سطح این میوه هموارتر باشد و سوراخی نداشته باشد، طبیعتا مرغوب‌تر است.

مروری بر تازه‌ترین انواع ماهی در سایت دیجی‌کالا

اگر به هر دلیلی زمان کافی برای سر زدن به بازار ماهی‌ فروش‌ها و پیدا کردن ماهی‌هایی تازه نداشتید ما به شما توصیه می‌کنیم که نگاهی به انواع ماهی در سایت دیجی‌کالا بیاندازید و با قیمتی مناسب سفره‌ی شام عید خود را تکمیل کنید.

ماهی حلوا سیاه بیستون – ۶۰۰ گرم

یکی از برندهای مطرح در زمینه‌ی تولید انواع ماهی‌ها به شکل بسته‌بندی مارک بیستون است، که با توجه به کیفیت بالایی که دارد محصولات آن در بازار ایران و خارج طرفداران بسیاری دارد. این محصول به شکل فیله وارد بازار شده است و وزن کلی آن در حدود ۶۰۰ گرم است.

از طرفی لازم به ذکر است که ماهی حلوا سیاه یکی از ماهی‌های لذیذ برای طبخ است و با وجود آهن و امگا سه فراوان می‌تواند تضمین کننده‌ی سلامت شما باشد. شما همین حالا می‌توانید ماهی حلوا سیاه بیستون – ۶۰۰ گرم را با قیمت بسیار مناسبی از فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا خریداری کنید.

ماهی حلوا سیاه بیستون - 600 گرم

استیک قزل آلا سالمونی پمینا – ۵۰۰ گرم

اگر سال‌هاست که به دنبال خرید سالمون استیکی هستید، استیک قزل آلا سالمونی پمینا می‌تواند همان چیزی باشد که می‌خواهید. این نوع محصول دریایی وزنی در حدود ۵۰۰ گرم دارد و همراه با آن یک بسته ادویه‌ی مخصوص طبخ ماهی هم ارائه می‌شود. این نوع استیک بسیار خوش‌طعم است و بسته‌بندی آن به شکلی است که کیفیت و سلامت آن را تضمین می‌کند.

استیک قزل آلا سالمونی پمینا - 500 گرم

فیله ماهی شوریده بیستون – ۶۰۰ گرم

فیله ماهی شوریده بیستون محصولی به وزن ۶۰۰ گرم است که جزو ماهی‌های صید جنوب به شمار می‌رود. این نوع مواد غذایی در بسته‌بندی‌ای ۶۰۰ گرمی به بازار عرضه شده است و تکه‌های آن به شکل فیله در بازار رایج است. لازم به ذکر است که ماهی شوریده معمولاً برای تهیه و طبخ هر نوع غذایی به کار می‌آید، اما بهترین روش پخت آن سرخ کردن ماهی‌ها است. به طور کلی شما با خرید این محصول می‌توانید چهار تکه فیله شوریده بدون استخوان دریافت کنید و از طبخ آن لذت ببرید.

فیله ماهی شوریده بیستون - 600 گرم

فیله ماهی کوتر جنوب پمینا – ۷۰۰ گرم

یکی از ماهی‌های خوشمره در کشور ایران، ماهی کوتر جنوب است که به شکل فیله‌شده و توسط برند پمینا به بازار عرضه شده است. وزن کلی این محصول ۷۰۰ گرم است و جزو گزینه‌های بدون تیغ و خوشمزه‌ی بازار به شمار می‌رود. شما با خرید این محصول می‌توانید علاوه بر خرید ماهی‌‌های اقتصادی و باکیفیت، ادویه‌ی مخصوص آن را هم دریافت کنید.

فیله ماهی کوتر جنوب پمینا - 700 گرم

فیله هامور بیستون – ۶۰۰ گرم

فیله هامور بیستون محصولی در بسته‌بندی‌های ۶۰۰ گرمی است که از جنوب صید شده است. این ماهی جزو گزینه‌های بی‌استخوان بازار دریایی است و با توجه به قیمتی که دارد یکی از محصولات خوشمزه و با ارزش خرید بالا به شمار می‌رود. ابعاد بسته‌بندی این کالا ۳۲×۳×۲۴ سانتی‌متر است و وزن آن با بسته‌بندی به ۶۳۵ گرم می‌رسد.

فیله ماهی هامور بیستون - 600 گرم

استیک قزل آلا گوشت صورتی شارین – ۵۰۰ گرم

استیک قزل آلا گوشت صورتی شارین محصولی عرضه شده به شکل تکه‌ای است که وزن آن حدودا به ۵۰۰ گرم می‌رسد. این کالا خوشمزه جزو ماهی‌های ارزان‌قیمت و باکیفیت بازار است و با توجه به وزن و ابعادی که دارد برای یک خانواده‌ی دو نفره کافیست.

استیک قزل آلا گوشت صورتی شارین - 500 گرم

فیله ازون برون دودی کیان ماهی خزر مقدار ۲۵۰ گرم

ازون برون دودی کیان ماهی‌ای از دریاهای شمال است که به شکل فیله به بازار عرضه شده است. ازون برون ماهی‌ای کشیده با حداقل طول ۱۲۳ و حداکثر طول ۲۴۱ سانتی‌متر است و می‌تواند تا عمق ۵۰ تا ۳۰۰ متر شنا کند. این نوع محصول به مقدار ۲۵۰ گرم در سایت دیجی‌کالا موجود است و عرض بسته‌بندی آن به ۱۶ سانتی‌متر و ضخامت آن هم ۳.۴ سانتی‌متر می‌رسد. البته لازم به ذکر است که شرایط نگه‌داری این ماهی‌ها در دمای ۰ الی ۴ درجه سانتی‌گراد است.

فیله ازون برون دودی کیان ماهی خزر مقدار 250 گرم

ماهی سفید دریای خزر شکم خالی دودی کیان ماهی خزر بسته ۱ عددی

اگر علاقه‌مند به خوردن ماهی دودی به عنوان ساید دیش هستید، ماهی سفید دریای خزر شکم خالی دودی کیان ماهی خزر یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید است. این نوع ماهی‌های دودی جزو گزینه‌های شمالی به حساب می‌آید و شکم آن‌ها کاملا خالیست. همچنین وزن بسته‌بندی این کالا ۱۴۴ گرم است و وزن خود ماهی سفید دریای خزر به ۶۰۰ گرم می‌رسد.

ماهی سفید دریای خزر شکم خالی دودی کیان ماهی خزر بسته 1 عددی

فیله قزل سالمون آنلاین ماهی -۳۵۰ گرم

فیله قزل سالمون آنلاین ماهی محصولی با وزن ۳۵۰ گرم است و از جمله گزینه‌های خوشمزه و جذاب برای کباب کردن به شمار می‌رود. این ماهی بدون رگ و دم است و ساختار آن هیچ‌گونه تیغی ندارد، درواقع می‌توان مطرح کرد که فیله ماهی قزل سالمون گوشت خالص است و برای استفاده‌ی یک خانواده‌ی ۳ نفره کاملا کافیست.

فیله ماهی قزل سالمون آنلاین ماهی -350 گرم

پاسخ به سوالات متدوال

سنبل در سفره‌ی هفت سین نماد چیست؟

این گل نمادی برای بهار یا شروع یک زندگی دوباره است، به همین دلیل هم بر سر سفره‌ی هفت سین ما ایرانیان همواره جایگاه خاصی دارد.

بهترین غذا برای ماهی‌های قرمز چیست؟

تکه‌های ماهی محبوب‌ترین غذا برای تمام ماهی‌ها است. تکه‌های ماهی ابتدا روی سطح آب شناور می‌شوند و سپس به آرامی در آب فرو رفته و پخش می‌شوند. این موضوع امکان خوردن آن در قسمت‌های پایینی را هم برای ماهی‌ها فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *