جولای 23, 2024

ماه گرفتگی پوست اصطلاحی رایج برای لکه‌هایی بر روی پوست است که از بدو تولد بر بدن بعضی افراد نقش بسته‌اند.

ماه گرفتگی پوست

ماه گرفتگی پوست یا لکه‌های پوستی مادرزادی، معمولا طبیعی و بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند. این لکه‌ها در لحظه تولد یا در طی سه ماه اول دوران زندگی نوزادان شکل می‌گیرند. این لکه‌های پوستی به صورت خطی یا نقطه‌ای در قسمت‌های مختلف بدن، به ویژه صورت، گردن، پشت کمر و پهلوها ظاهر می‌شوند. با ما در مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

علت ماه گرفتگی پوست چیست؟

ماه گرفتگی پوست به دلیل تجمع رنگ‌دانه‌هایی در لایه‌های عمقی پوست شکل می‌گیرند. رنگ آن‌ها می‌تواند متغیر بوده و شامل رنگ‌های قرمز، بنفش، صورتی، قهوه‌ای و حتی سفید باشد. بیشتر این لکه‌ها با گذشت زمان کمرنگ تر می‌شوند و در طول سال‌ها به‌طور کامل از بین می‌روند.

این عارضه پوستی مادرزادی بی‌خطر است و نیاز به درمان یا تداخل پزشکی ندارد. با این حال، در موارد نادر، ممکن است به علت بافت غیرطبیعی آن‌ها یا همراهی با علائم دیگر نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشند.

ماه گرفتگی پوست

انواع مختلف عارضه پوستی ماه‌گرفتگی

این لکه‌ها  در انواع و شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شوند. برخی از انواع رایج ماه گرفتگی پوست عبارتند از:

۱. لکه‌های قهوه‌ای

۲. لکه‌های صورتی

۳. لکه‌های قرمز

۴. لکه‌های بنفش

۵. لکه‌های سفید

ماه گرفتگی پوست

لکه‌های پوستی مادرزادی ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند و اندازه و شکل آنها متغیر باشد. برخی از این لکه‌ها می‌توانند به صورت خطی، دایره‌ای، بیضوی و یا نقطه‌ای در بدن قرار بگیرند. همچنین، تعداد لکه‌ها ممکن است متفاوت باشد، به طوری که یک نوزاد می‌تواند تنها یک لکه داشته باشد و در نوزادی دیگر ممکن است لکه‌های زیادی در سراسر بدن وجود داشته باشد.

به طور کلی ماه گرفتگی پوست بی‌خطر بوده و به طور طبیعی با گذشت زمان کمرنگ تر می‌شوند و در طول سال‌ها از بین می‌روند. اگر نگران هرگونه لکه پوستی در بدن خود یا فرزندتان هستید، بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: فواید بی‌نظیر زیتون را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *