ژوئن 16, 2024


ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی گفت: حدود ۷۰ درصد از تسهیلات پرداختی در حوزه مشاغل خانگی و تبصره ۱۶ و ۱۸ در سال اخیر به کارآفرینی بانوان استان تعلق گرفته است.

زهرا معینی یکتا در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون پرداخت‌ تسهیلات در حوزه بانوان رشد خوبی داشته است.

وی از عقد تفاهم نامه هایی با سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با هدف کارآفرینی اجتماعی و در جهت توانمند سازی بانوان سرپرست خانوار استان خبر داد و گفت: با پیگیری های انجام شده در این طرح برای ۴۷ نفر از بانوان در پنج حوزه خیاطی، فروشندگی، پرورش دام سبک، آشپزی و فرش دستباف ایجاد اشتغال شد.

معینی یکتا ادامه داد: همچنین با پیگیری و عقد تفاهم‌نامه با معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری مبلغ ۱۰ میلیارد ریال برای تهیه لوازم مصرفی به کارآفرینان جهت اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار در استان اختصاص یافت.

وی با اشاره به اهمیت کارآفرینی و ایجاد اشتغال جهت توانمندسازی بانوان بدسرپرست و بی‌سرپرست استان، عنوان کرد: در این راستا با پیگیری های انجام شده با همکاری صندوق کارآفرینی امید به ۲۰ نفر از بانوان استان تسهیلات پرداخت شد.

معینی یکتا افزود: همچنین بانوان سرپرست خانوار کارآفرین دارای مشکل تضامین بانکی به صندوق ضمانت تسهیلات زنان سرپرست خانوار جهت رفع مشکل و دریافت وام خود اشتغالی معرفی شدند.

وی به اختصاص وام های خوداشتغالی جهت خرید تاکسی برای بانوان استان نیز اشاره کرد و گفت: به‌منظور توانمندسازی بانوان اقدامات لازم انجام شده و این افراد برای دریافت تسهیلات خرید تاکسی به کمیته امداد معرفی می‌شوند که سهمیه استان ۶۵ نفراست.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی با اشاره به برخی از مهمترین اقدامات ارزشمند در حوزه بانوان در استان با همکاری سایر دستگاه‌ها، اظهارکرد: افتتاح مرکز سطح سه درمان ناباروری در بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد، جانمایی و کلنگ‌زنی مجتمع ورزشی چندمنظوره اختصاصی بانوان در شهرک گلستان، تخصیص اعتبار برای تجهیز پارک‌های بانوان در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی در شهرستان‌های بجنورد، مانه، شیروان و  اسفراین و برگزاری کنگره زنان تاثیرگذار استان، برگزاری رویداد استانی جایزه جوانی جمعیت برخی از این اقدامات انجام شده هستند.

وی به کلنگ‌زنی بازارچه صنایع دستی و مشاغل خانگی بانوان با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال نیز اشاره کرد و گفت: این طرح در مرحله اول با ۱۰ غرفه و در ۱۰۰ متر مربع در شهربازی مرکز استان وارد مرحله اجرایی شده است و ساختمان آن تا یک ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید که قدم مثبتی در زمینه ایجاد اشتغال بانوان است.
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *