می 31, 2023

دندان درد یک مشکل شایع در کودکان است. در این مطلب چند روش برای تسکین دندان درد کودک به روش خانگی آورده‌ایم.

دندان-درد-کودکان

دندان‌ درد کودکان به همان اندازه که برای آن‌ها دردناک است، می‌تواند برای پدر و مادرها هم دردسرساز باشد. دندان درد دائمی کودکان معمولا نشان از مسئله جدی‌تری دارد و نیازمند مراجعه به متخصص است. اغلب این دردها ناشی از خرابی دندان یا بیماری‌های لثه است. درد‌های کوتاه‌مدت نیز ممکن است به دلیل ضربه به دندان، خراش جزئی دهان یا گیر کردن غذا بین دندان‌ها باشد. مشکلات مربوط به سینوس‌ها،‌ گوش و فک هم باعث ایجاد دردی شبیه به دندان‌ درد می‌شود. در این مطلب مجله اینترنتی دلتا به درمان دندان درد کودکان پرداخته شده است. این درمان‌های خانگی می‌تواند باعث کاهش درد دندان شود؛ اما اگر این درد بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید با پزشک مشورت کنید.

مسواک و نخ دندان

به آرامی دو طرف دندان‌های خراب را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا غذاهایی را که بین دندان‌ها گیر کرده خارج کنید. اگر کودک‌تان به‌اندازه‌ای بزرگ شده است که خودش مسواک بزند و نخ دندان بکشد، بگذارید این کار را انجام دهد و شما فقط به کار او نظارت کنید.

درمان-دندان-درد-کودکان

غرغره کردن آب نمک

اگر کودک‌تان بتواند آب نمک را در دهانش بچرخاند و بیرون بریزد (قورت ندهد)، این کار می‌تواند باعث کاهش درد و ورم اطراف دندانش شود. حدود نصف قاشق چای‌خوری نمک را درون یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید تا حل شود. مواظب باشید محلول خیلی داغ نباشد.

مقداری از محلول را به کودک بدهید و از او بخواهید آن را در دهانش بچرخاند (مخصوصا اطراف دندان خراب) و بعد از ۳۰ ثانیه آن را درون سینک تف کند. اگر درد ادامه داشت، هر چند ساعت یک‌بار می‌توانید از محلول آب و نمک استفاده کنید. این کار برای تسکین و درمان دندان درد کودکان بسیار مفید است. فقط حواس‌تان باشد کودک‌تان به‌جای تف کردن محلول آن را قورت ندهد.

استفاده از کیسه یخ

برای درمان دندان درد کودکان یک کیسه حاوی یخ یا سبزیجات یخ‌زده را درون حوله‌ای بپیچید و حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کیسه را روی محل درد نگه دارید. توجه کنید بسته به نوع مشکل،‌ ممکن است کیسه یخ باعث شدید شدن درد شود. اگر کودک‌تان اظهار کرد دردش بیشتر شده است، کیسه را کنار بگذارید؛ اما اگر دردش کمتر شد، می‌توانید هر چند ساعت یک‌بار از این روش استفاده کنید. فقط مراقب باشید در فاصله هر بار استعمال، پوست صورتش دوباره گرم شود؛ همچنین یخ را مستقیما روی پوست یا دندان خراب نگذارید.

داروهای بدون نیاز به نسخه

استفاده از دارو ممکن است به‌طور موقت درد را کم و به درمان دندان درد کودکان کمک کند. می‌توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید؛ البته تحت نظر دکتر کودکان. تا زمانی که پزشک تجویز نکرده است، از آسپرین استفاده نکنید. بنزوکائین (بی‌حسی موضعی) را می‌توان مستقیما روی دندان خراب استفاده کرد؛ برای این کار از دستورالعمل درج‌شده روی جعبه کمک بگیرید.

هشدارها

در این موارد به سراغ مراقبت‌های پزشکی بروید: تب همراه دندان درد، ورم نزدیک دندان خراب، درد بسیار شدید یا وارد شدن ضربه شدید به دهان. اگر دندان درد بیش از ۲۴ ساعت طول کشید یا باز هم تکرار شد، حتما با دندان‌پزشک کودک‌تان مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه:۵ ترفند خانگی برای خداحافظی با زردی دندان را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *