ژوئن 18, 2024


رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه معافیت دارو از تحریم ها بیشتر جنبه شعاری دارد، گفت: شرکت های خارجی مطرح تولیدکننده داروهای بیماران تالاسمی درخواست‌های ایران را یا بی‌پاسخ می‌گذارند و دارویی ارسال نمی‌کنند یا پس از چندین ماه معطلی، مقدار محدودی دارو به ما تحویل می‌دهند.

به گزارش ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی درباره اقدامات سازمان غذا و دارو برای تامین داروی بیماران مبتلا به تالاسمی در سال ۱۴۰۲ گفت: سازمان غذا و دارو در تلاش است تا از هر طریق ممکن نیازهای دارویی بیماران تالاسمی را تامین کند؛ بخشی از این نیاز از طریق تولید دارو در شرکت‌های دارویی داخلی و بخش دیگر از طریق تعهداتی که شرکت‌های وارد کننده دارو دارند، تامین می‌شود.

وی افزود: در سازمان غذا و دارو در تلاشیم تا از یک سو ارز مورد نیاز شرکت‌های واردکننده دارو را تامین کنیم تا خللی در واردات داروهای مورد نیاز پیش نیاید و از سوی دیگر تلاش می‌کنیم کیفیت داروهای تولید داخل را افزایش دهیم و داروهای مورد نیاز در دسترس بیماران در سراسر کشور قرار گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد میزان تاثیر تحریم در حوزه دارو در تامین داروی بیماران تالاسمی عنوان کرد: متاسفانه نماینده‌های شرکت‌های تحریم‌کننده از جمله نوارتیس Novartis و بکستر اعلام می‌کنند ما تحریم نمی‌کنیم اما درخواست‌هایی را که از سوی ایران برای تأمین نیازهای دارویی دریافت می‌کنند یا بی‌پاسخ می‌گذارند و دارویی ارسال نمی‌کنند یا پس از چندین ماه معطلی، مقدار محدودی دارو به ما تحویل می‌دهند. در حقیقت این شرکت ها چون سهامداران زیادی دارند و ممکن است دچار مشکل شوند؛ رسما اعلام نمی‌کنند و می‌گویند ما تحریم نکردیم اما عملا به ما دارویی نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه شرکت نوارتیس و بکستر که تولیدکننده داروهای شیمی درمانی هستند از ارسال این داروها به ایران خودداری می‌کنند، اضافه کرد: عدم ارسال داروهای شیمی درمانی در حالی اتفاق می افتد که ما به شدت به این داروها نیاز داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو  با بیان اینکه داروهای بیماران مبتلا به تالاسمی در داخل کشور هم تولید می‌شوند، تصریح کرد: بخشی از بیماران ما به داروهای خارجی نیاز دارند، بنابراین از شرکت های خارجی درخواست واردات دارو کردیم تا هر اندازه که می توانند به ما دارو بدهند اما عملا به ما دارویی نمی‌‎دهند. 

محمدی افزود: بارها برای شرکت های دارویی خارجی ارز حواله کردیم اما دارو ارسال نکردند؛ مشخص است وقتی شما ارز را می‌دهید حداکثر یک ماه دیگر باید دارو را تحویل دهند؛ اما شش ماه گذشته و دارویی فرستاده نشده و ارز باطل شده و دوباره شرکت ارسال کرده است.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگانی که از سازمان غذا و دارو مجوز می‌گیرند عموماً همه تست‌ها را پاس می‌کنند، گفت: برخی از داروها برای برخی بیماران سازگار نیست که در این قبیل موارد باید داروی جایگزینی انتخاب شود. معمولا توصیه‌مان این است که حتی المقدور از بین داروهای تولید داخل، داروی دیگری جایگزین شود. بیماران می‌توانند با استفاده از نظر پزشک از داروهای مشترک بین شرکت‌های مختلف استفاده کنند. چون فرمول اصلی داروها یکی است و این مواد جانبی است که عموما متفاوت است. زمانی به مداخله جدی پزشک نیاز است که بیمار بخواهد به صورت کلی داروی مصرفی اش یا شیوه استفاده از آن مثلا خوراکی به تزریقی یا استنشاقی تغییر دهد.

 معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آستانه روز جهانی حمایت از بیماران تالاسمی ابراز امیدواری کرد که امسال تأمین‌ دارو در حوزه بیماران تالاسمی پایدار باشد و بتوانیم منابع جدید اضافه کنیم.

محمدی افزود: در نظر داریم امسال در کنار سایر منابع، فرم تزریقی دفروکسامین (Deferoxamine) یکی از شرکت‌های معتبر خارجی را هم اضافه کنیم و این بی شک باعث می شود تامین دارو در این بخش به پایداری بیشتری برسد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *