اکتبر 2, 2023

بهار، فصل طراوت و زیبایی است و با آمدنش؛ طولانی‌تر شدن روزها، هوای دل‌پذیر، احساس نشاط و سرزندگی را به ارمغان می‌آورد. اما برخی از افراد در بهار، این حال خوب را تجربه نمی‌کنند.

خواب آلودگی در فصل بهار

یکی از مشکلاتی که فصل بهار برای بعضی‌ها ایجاد می‌کند، کسلی و خواب‌آلودگی است. حالا که فصل زیبای بهار آغاز شده است، تصمیم گرفتیم در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا به موضوع خواب آلودگی در فصل بهار بپردازیم.

خواب‌آلودگی و بی‌حالی در بهار

با وجود طولانی شدن روز و تابش‌های انرژی بخش خورشید در فصل بهار، برای بسیاری از ما این فصل با خواب‌آلودگی، سر درد و بی‌حالی همراه است. این مسئله جدیدی نیست. به‌خصوص اگر دانشجو یا کارمند باشید، اثرات جدی این خستگی فصلی را در زندگی‌تان مشاهده خواهید کرد.

خواب آلودگی شدید با وجود استراحت در ایام عید و داشتن خواب کافی، شکایت بسیاری از افراد در این روزهاست. این کسالت و خواب آلودگی به حدی شدید است که کیفیت زندگی فرد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اگر شما هم یکی از این افراد هستید توصیه می‌کنیم ادامه مطلب را حتما مطالعه کنید.

علت خواب‌آلودگی در بهار

علت خواب‌آلودگی در بهار چیست؟

بدن انسان‌ها نیز درست مثل بدن حیوانات، سوخت و ساز (متابولیسم) و سطح هورمون را متناسب با محرک‌های خارجی مانند نور و دما تغییر می‌دهد. به گفته بسیاری از محققین، بی‌حالی فصل بهار نوعی عکس‌العمل رایج بدن انسان نسبت به تغییراتی است که در طبیعت اتفاق می‌افتد. از آنجا که مدت زمان تابش نور خورشید به علت طولانی شدن روز، در فصل بهار افزایش پیدا می‌کند، بدن برای تطبیق با شرایط جدید نیازمند زمان است.

افزایش طول مدت روز در بهار باعث خواب آلودگی و کاهش تمرکز بسیاری از افراد می‌شود. بسیاری از خواب کافی محروم می‌شوند و احساس خستگی و کسالت می‌کنند.

علائم خستگی فصل بهار

علائم خستگی فصل بهار می‌تواند در افراد مختلف به شکل‌های گوناگون ظاهر شود. رایج‌ترین علائم آن شامل:

 • سرگیجه و سر درد
 • افسردگی‌های کوتاه مدت
 • افزایش تحریک‌پذیری
 • کاهش اشتها
 • ضعیف‌شدن حافظه
 • بی‌قراری و اضطراب

علائم خستگی فصل بهار

چه افرادی بیشتر دچار خواب‌آلودگی می‌شوند؟

اغلب کسانی که در معرض خواب‌آلودگی فصلی قرار می‌گیرند:

 • زنان
 • افراد مسن
 • کسانی که قوای بدنی ضعیفی دارند.
 • کسانی که فشار خون ناپایداری دارند.
 • و افرادی که در زمستان فعالیت بدنی بسیار کمی داشته‌اند.

توصیه‌های تغذیه‌ای برای مبارزه با خواب‌آلودگی

از پرخوری بپرهیزید!

در طول روز غذا‌های سنگین نخورید. زیرا بعد از خوردن غذا به دلیل اینکه دستگاه گوارش خون زیادی به خود جذب می‌کند، خون‌رسانی به مغز کم می‌شود. این مسئله سبب خواب‌آلودگی می‌شود. ترشح ناگهانی انسولین هم باعث خواب آلودگی می‌شود. پس سعی کنید به جای آن از غذا‌های سبک و دارای مواد قندی استفاده کنید.

ادویه‌جات را کنار بگذارید

ادویه‌جات، فلفل‌سیاه و زنجبیل مناسب فصل بهار نیستند و مصرف آن‌ها در این فصل توصیه نمی‌شود. به طور کلی سعی کنید در فصل بهار رژیم غذایی‌تان را به سمت غذا‌های گیاهی ببرید. کمتر مواد حیوانی مصرف کنید.

متاسفانه امروزه مردم کمتر به سبک زندگی و تغذیه خود در فصول مختلف توجه می‌کنند. بهار و پاییز برایشان فرقی نمی‌کند. نه تنها تنوع غذایی‌شان تغییری نمی‌کند بلکه بی‌پروا به فست‌فود‌ها هم هجوم می‌آورند. همین مسئله هم باعث کسالت و بی‌حالی در آن‌ها می‌شود و هم علت بروز بسیاری بیماری‌ها است.

مبارزه با خواب‌آلودگی

به صبحانه خود دقت کنید

در فصل بهار، صبحانه شیر و عسل و نان‌سبوس‌دار بخورید. این صبحانه سبک بوده و نشاط شما را در طول روز حفظ می‌کند. همچنین از خوردن ارده و شیره انگور در این فصل خودداری کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب بامیه بخورید، لاغر شوید! را بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *