دسامبر 11, 2023


معاون سازمان برنامه‌وبودجه در نشست مشترک با رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه باید کمک کنیم تا جهاددانشگاهی به سمت خلق ثروت در جامعه حرکت کند گفت: جهاددانشگاهی ظرفیت‌ انجام فعالیت‌های بزرگ را دارد و در سازمان برنامه بودجه آماده حمایت از این نهاد هستیم تا زمینه ورود آن به پروژه‌های بزرگ ملی تسهیل شود.

به گزارش ایسنا، نشست مشترک دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی، اعضای هیات رییسه و مدیران ارشد این نهاد با دکتر محسن نجفی خواه معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌ و بودجه و دکتر امیرعلی سیف‌الدین رییس امور آموزش عالی این سازمان در دفتر مرکزی جهاددانشگاهی برگزار شد.

رییس جهاددانشگاهی در این نشست مشترک با تبریک هفته قوه قضاییه و فرارسیدن عید قربان گفت: جهاددانشگاهی با ظرفیت علمی و فناورانه‌اش باید به دنبال درآمدهای پایدار باشد.

وی در ادامه با تشریح فعالیت‌های نهاد در حوزه‌های فنی و مهندسی؛ پزشکی و سلامت؛ کشاورزی و منابع طبیعی؛ فرهنگی، علوم انسانی، اجتماعی و هنر گفت: اعتماد و توجه رهبر انقلاب به جهاددانشگاهی مهم‌ترین دلگرمی جهادگران است.

وی با تقدیر از فعالیت‌های مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی بنیان‌گذار پژوهشگاه رویان گفت: این نهاد در حوزه سلول‌ درمانی، درمان ناباروری و موضوع جوانی جمعیت اقدامات ارزشمندی انجام داده است.

دکتر مسلمی نائینی در بخش دیگری از سخنانش در این نشست مشترک با بیان اینکه برنامه‌های انضباط مالی و مولدسازی در جهاددانشگاهی دنبال می‌شود گفت: تبدیل به احسن کردن منابع موجود در اولویت فعالیت‌ها قرار گرفته است. همچنین تقاضامحور کردن طرح‌های پژوهشی، توجه به آموزش‌های مهارتی، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در تجاری‌سازی، فعالیت‌های بین‌المللی از دیگر برنامه‌های در دست اجرای این نهاد است.

رییس جهاددانشگاهی با بیان این که می‌خواهیم در امور به زمین‌مانده به دولت کمک کنیم، تاکید کرد: آمادگی پذیرش مأموریت‌ها در حوزه‌های مختلف فناوری در این نهاد وجود دارد.

دکتر مسلمی نائینی در این زمینه به جلسه روز گذشته بررسی برنامه هفتم توسعه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اشاره کرد و گفت: در این جلسه مصوب شد تا در برنامه هفتم ماموریت‌هایی در زمینه کسب فناوری در زمینه‌های آب‌شیرین‌کن‌ها؛ قطار برقی؛ مولدسازی منابع معدنی و ژن‌درمانی به جهاددانشگاهی محول شود.

بر اساس اعلام رییس جهاددانشگاهی در این مصوبه آمده است: «جهاددانشگاهی مکلف است با همکاری وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول اجرای برنامه، 4 فناوری راهبردی و پیشران کشور شامل قطار برقی، آب‌شیرین‌کن، مولدسازی منابع معدنی و سلول درمانی را با رعایت الزامات بند «الف» ماده (1) قانون جهش تولید دانش‌بنیان مصوب 31/02/1401 با استفاده از منابع اختصاصی و عمومی به انجام برساند. دستگاه‌های اجرایی مکلف به همکاری با جهاددانشگاهی در مسیر اجرای فناوری‌های مذکور هستند.»

جهاددانشگاهی نهادی مهم برای خلق ثروت است

دکتر نجفی خواه نیز در این نشست مشترک با بیان این که علم و فناوری بهترین حوزه برای حل مشکلات کشور است، گفت: اگر کسانی بخواهند مشکلات کشور را حل کنند، آن‌ها دانشگاهیان هستند.

وی مهم‌ترین مساله در پیدایش وضعیت فعلی کشور را مسایل ناظر به حکمرانی دانست و گفت: منابع مختلف انسانی و دارایی‌ها در کشور درست مدیریت نمی‌شود و کشور را گران اداره می‌کنیم و بهره‌وری پائین یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور است.

دکتر نجفی‌خواه در ادامه با اشاره به شیوه‌های حکمرانی ادامه داد: یکی از  مهم‌ترین موارد در حوزه دانش، مدیریت منابع انسانی است، زیرا در کشورمان بزرگ‌ترین ظرفیت‌ها به بزرگ‌ترین مشکلات تبدیل‌شده است.

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌ و بودجه با بیان این که در حالی‌که جوانان ظرفیت عظیمی برای کشور هستند برخی از آن‌ها به عنوان معضل و مشکل نام می‌برند، ادامه داد: با کمک نهادهایی همچون جهاددانشگاهی باید این گروه را به موتور محرکه جامعه تبدیل کنیم.

دکتر نجفی خواه در ادامه از جهاددانشگاهی به عنوان نهادی مهم برای خلق ثروت نام برد و گفت: برای خلق ثروت و حل مشکلات اشاره شده به نهادهایی همانند جهاددانشگاهی نیاز داریم.

وی در مورد شیوه اداره جهاددانشگاهی و نگاه سازمان برنامه بودجه به آن گفت: رویکرد ما به این نهاد حمایت درون‌زا است و باید کمک کنیم تا جهاددانشگاهی مستقل باشد و به سمت خلق ثروت در جامعه برود و موتور انگیزه همکاران جهادگر را از این طریق روشن کند.

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌وبودجه با بیان اینکه جهاددانشگاهی ساختاری بهتر و متمایز از دانشگاه‌ها دارد، افزود: باید مزاحمت‌های قانونی را درباره نهاد کم کنیم. 

دکتر نجفی خواه با بیان اینکه در حوزه‌های های‌تک و زیربنایی دولت در قالب تأمین سرمایه و پرداخت تسهیلات می‌تواند به نهادهایی همچون جهاددانشگاهی کمک کند، عنوان کرد: در ادامه باید با تجاری‌سازی فناوری‌ها این نهاد به سمت خلق ثروت حرکت کند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی باید بتواند از منابع صندوق توسعه سرمایه استفاده کند، ادامه داد: حرکت به سمت طرح‌های کلان و پروژه‌های بزرگ مانند بهینه‌سازی مصرف انرژی یا آب‌شیرین‌کن‌ها توسط جهاددانشگاهی از دیگر زمینه‌هایی است که این نهاد می‌تواند به آن ورود کند.

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌ و بودجه با اشاره به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه سلامت گفت: جهاددانشگاهی یک‌نهاد عمومی غیردولتی است که می‌تواند خدمت خود را بفروشد و ما نیز حاضر به خرید خدمت هستیم، در همین زمینه در حوزه سلامت می‌توانیم بیمارستان را در اختیار جهاددانشگاهی قرار دهیم و از این نهاد خرید خدمت کنیم.

وی ادامه داد: با این ظرفیت بزرگ، جهاددانشگاهی می‌تواند در حوزه انرژی، شهرسازی، راه‌سازی و مسکن وارد شود و بهره‌وری را در این زمینه بالا ببرد.

دکتر نجفی خواه در بخش دیگری از سخنانش دلایل اینکه جهاددانشگاهی می‌تواند خلق ثروت کند را ذکر کرد و افزود: خلق ثروت توسط آدم‌های اهل فکر باید انجام شود که نمونه آن را در جهاددانشگاهی می‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه برای خلق ثروت نیاز به ساختاری است که به حکومت دسترسی داشته باشد افزود: اگر شما در جهاددانشگاهی نتوانید این مهم را انجام دهید، دیگران هم نمی‌توانند.

دکتر نجفی خواه با بیان اینکه به لحاظ حقوقی جهاددانشگاهی چون نهاد عمومی غیردولتی است می‌تواند با بخش خصوصی همکاری کند افزود: نیروی انسانی خلاق، باانگیزه و روحیه جهادی و حمایت رهبری سبب شده که این نهاد بهترین جا برای خلق ثروت باشد.

معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌ و بودجه با تاکید به اینکه جهاددانشگاهی ظرفیت‌ انجام فعالیت‌های بزرگ را دارد تاکید کرد: در سازمان برنامه بودجه آماده همکاری با این نهاد هستیم و با تأمین سازوکارهای مالی و عملیاتی کردن تفاهم‌نامه‌های موجود ورود این نهاد را به پروژه‌های بزرگ تسهیل کنیم.

حمایت سازمان برنامه‌وبودجه از فعالیت‌های جهاددانشگاهی

دکتر امیرعلی سیف‌الدین نیز در سخنان کوتاهی در این نشست مشترک با بیان اینکه جهاددانشگاهی باید خود را با تحولات جامعه همگام کند گفت: ظرفیت‌های بسیاری همچون جذب نخبگان داخلی و ساکن خارج از کشور به دلیل ساختار جهاددانشگاهی فراهم است که می‌توان از آن استفاده کرد.
رییس امور آموزش عالی این سازمان برنامه بودجه با ارائه راهکارهایی برای توسعه فعالیت‌های جهاددانشگاهی قول همکاری داد.
در بخش دیگری از این نشست مشترک ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه‌های فنی و مهندسی؛ پزشکی و سلامت؛ کشاورزی و منابع طبیعی؛ فرهنگی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر تشریح شد.

برنامه‌های پیشنهادی جهاددانشگاهی به سازمان برنامه‌وبودجه

در بخش دیگری از این نشست مشترک ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه‌های فنی و مهندسی؛ پزشکی و سلامت؛ کشاورزی و منابع طبیعی؛ فرهنگی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر تشریح شد.

همچنین برنامه‌های پیشنهادی جهاددانشگاهی به سازمان برنامه‌وبودجه کشور برای ایفای نقش در برنامه توسعه هفتم کشور تشریح شد.

واگذاری ماموریت رصد تحول و پیشرفت کشور با توجه به ظرفیت‌های نهادی و ساختاری جهاددانشگاهی و لزوم استفاده دولت از ظرفیت علمی، فرهنگی و آموزشی این نهاد؛ بسترسازی برای مهاجرت معکوس نخبگان به کشور و توان توسعه شبکه ملی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان بیماری‌های صعب‌العلاج زنان توسط جهاددانشگاهی ازجمله برنامه‌های پیشنهادی بود.

در این زمینه تاکید شد: جهاددانشگاهی با ایجاد شبکه تخصصی از شرکت‌های دانش‌بنیان و مؤسسات پژوهشی در حوزه‌های مدیریت انتقال، بومی‌سازی و توسعه فناوری در طرح‌های توسعه‌ای و اولویت‌دار کشور شامل نفت و گاز، برق، حمل و نقل ریلی، سلامت (دارو و تجهیزات پزشکی)، آب‌شیرین‌کن، پتروشیمی، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، معدن (صنایع معدنی و مواد اولیه پیشرفته) و کشاورزی شامل مواد غذایی استراتژیک همراهی عملیاتی و راهبردی با دولت و دستگاه‌های اجرایی کشور مشارکت خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، بازآفرینی تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه‌وبودجه کشور و جهاددانشگاهی؛ پرداخت اعتبار طرح‌های فناورانه جهاددانشگاهی حداقل طی 9 ماهه ابتدای سال و در چند مرحله؛ پرداخت مستقیم منابع یورویی طرح‌های پیشران دانش‌بنیان و اشتغال آفرین به این نهاد؛ کمک این نهاد به طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت؛ تدوین سند آمایش استان‌ها؛ توجه به بعد ملی ایجاد مرکز نخستی‌سانان و ظرفیت‌هایی که این مرکز در آینده برای کشور ؛ حمایت از تولید و نشر محصولات فرهنگی و رسانه‌ای؛ ایجاد پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و ارائه دسترسی‌های طبقه‌بندی‌شده به بهره‌برداران ؛ پژوهش‌های کاربردی و تقاضامحور؛ تولید و ارائه کالا و خدمات علمی، تخصصی و تمرکز بر فناوری‌های نوظهور و تحول‌آفرین اقتصادی، بویژه زیست‌فناوری، دیجیتال، هوش مصنوعی، بلاکچین و… از جمله پیشنهادات عملیاتی مطرح‌شده در این نشست مشترک بود که توسط جهاددانشگاهی می‌تواند دنبال شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *