می 23, 2024


معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ملت ایران در مکتب امام راحل درس خودباوری، عزت، اقتدار و ایستادگی در برابر ظلم آموخته‌اند، گفت: کسانی که در برابر غرب احساس خودباختگی می‌کنند و در دوران مسئولیت با ایجاد دوگانه ناصواب میدان و دیپلماسی به مصالح ملی آسیب زدند امروز با همان روحیه خودباختگی، مدعی هستند که آرزوها باید به قدر توانایی‌ها باشد.

به گزارش ایسنا، سیدمحمد حسینی در مراسم یادواره شهدا و گرامیداشت سه عالم بزرگوار از دیار سوادکوه آیت الله صالحی مازندرانی، شهید آیت الله سلیمانی و شهید عبدالوهاب قاسمی و در جمع پرشور مردم متدین، ولایی و انقلابی و مسئولان ارشد استان از جمله آیت الله معلمی نماینده مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه سوادکوه، فرماندار و نمایندگان مردم سوادکوه و قائم شهر در مجلس شورای اسلامی با ابلاغ سلام آیت الله رئیسی اظهار داشت: امروز مردم ایران با خودباوری و اتکاء به توانمندی های داخلی در بسیاری از عرصه های علمی، فناوری، صنعتی و دفاعی پیشتاز هستند، آخرین نمونه از دستاوردهای قابل توجه آزمایش ابر موشک هایپرسونیک فتاح است که موجب اعجاب و خشم دشمنان نظام اسلامی شده است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: ملت ایران با اعتماد به نفس و خودباوری ضمن خنثی کردن توطئه‌ها و تحریم‌های دشمنان، مسیر عزت و اقتدار را طی می کند و دستاوردها و موفقیت های چشم گیری رقم زده است.

وی خاطرنشان کرد: اخیراً یکی از سیاسیون دولت قبل گفته است:« باید به اندازه توانایی ها آرزو کنیم» قطعا اگر چنین حرف‌هایی مبنا قرار می گرفت، با امکانات اندک امام و مبارزان هرگز انقلاب اسلامی به پیروزی نمی رسید و استمرار نمی‌یافت و در جنگ تحمیلی که در آن ائتلاف نانوشته‌ای بین قدرت های جهانی وجود داشت به پیروزی نمی رسیدیم، بنابراین این سخنان که برای توجیه رویکرد دیپلماسی التماسی گذشته و زیر سوال بردن سیاست متوازن و رو به گسترش آیت الله رئیسی است، با شناختی که مردم از این جماعت دارند نمی تواند تزلزل و خللی در عزم و اراده مستحکم ملت ایران به ادامه مسیر پیشرفت و عزت ایجاد کند.

حسینی گفت: بی تردید اگر ملت ایران با نگاه شکست خورده‌ی سازشکاری و تسلیم در برابر قدرتهای شیطانی حرکت می کرد در هیچ حوزه ای نمی توانست قدم از قدم بردارد در حالیکه اعتقاد راسخ داریم که «ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» و اینکه امدادهای غیبی و الهی شامل حال مجاهدان راه خدا می شود و اگر صرف تکیه به امکانات و توانایی های مادی تعیین کننده بود چگونه پیامبر اکرم می توانست در جزیره العرب در مقابل اشرافیت و کفار، رسالت خود را فراگیر کند.

معاون رئیس جمهور  افزود: وقتی امام راحل در سال ۴۸ مباحث مربوط به ولایت فقیه را مطرح کرد عده‌ای آن را بیهوده توصیف می‌کردند و امام در پاسخ آنها  گفت که باید طرح و برنامه ای برای آینده وجود داشته باشد و این مباحث حداقل برای نسل های آینده مفید است، تاکید همواره امام راحل این بود که ما مامور به انجام تکلیف هستیم، نتیجه با خداست، متاسفانه برای برخی سیاسیون، منافع ملی فقط لقلقه زبانشان است اما چون مرعوب قدرت ظاهری غرب هستند در عمل تامین کننده مصالح ملی و دینی ملت بزرگ ایران نیستند و در گذشته با طرح ناصواب دوگانه میدان و دیپلماسی و عدم بهره گیری از اقتدار کشور در عمل آسیب های فراوانی به جایگاه جمهوری اسلامی در جهان زده و سبب تبعات منفی اقتصادی برای کشور شد، این در حالی است که دولت کنونی اعتقاد راسخی به دیپلماسی عزتمندانه و سیاست خارجی متوازن دارد،  همزمان با بازگشایی سفارت کشورمان در ریاض، ابرموشک هایپرسونیک فتاح نیز آزمایش شد و دوقطبی کاذب هم بوجود نیامد.

معاون رئیس جمهور گفت: داشتن اقتدار و توان بازدارندگی فرمان الهی است که « و اعدوا لهم مااستطعتم من قوة» ملت ایران هیچگاه به دنبال تعدی به دیگران نبوده و نیست اما ضعیف هم نیست که دشمنان مثل اوایل انقلاب به طمع تجاوز و اشغال بیفتند، اتفاقاً اگر قدرتمند باشیم در مذاکرات تامین کننده منافع کشور خواهیم بود و تجربه نشان داد که دیپلماسی خواهش و تمنا نه تنها کارساز نبوده، بلکه طرف های مقابل را به اخذ امتیازات بیشتر ترغیب می کند مثل قضیه برجام که هنوز تعهدات خود را انجام نداده بودند برجام ۲ و۳ و ۴ یعنی منطقه ای، موشکی و حقوق بشری را مطرح کردند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: در هر عرصه ای از مواضع اصولی خود عقب نشینی کرده ایم دشمنان پیشروی کرده و نشان دادند که حد یقف ندارند و به تعبیر رهبر حکیم انقلاب می خواهند ما را به وضع قبل از انقلاب که تحت سلطه‌ی آمریکا بودیم برگردانند، لذا محافل بزرگداشت یاد و خاطره شهدا، روحیه ایثار و فداکاری، عزت، شجاعت و شهادت طلبی را در ملت ایران زنده نگه می دارد و اجازه نمی دهد عده‌ای با مغلطه و اغواگری ذلت را به ملت سرافراز ایران تحمیل کنند.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد امام راحل خاطرنشان کرد: دم مسیحایی امام راحل ملت ایران را متحول کرد وگرنه ملتی تحت ظلم و ستم و حاکمیت طاغوت و اختناق بودیم.

وی گفت: امام وظیفه خود را صرفا بیان احکام فردی و عبادی نمی دانست بلکه با جامع نگری و با حساسیت جدیت  مسائل سیاسی و اجتماعی را پیگیری می کرد و از روحیه ایستادگی و ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم برخوردار بود و از هیچ قدرت غیر خدایی ترس و دلهره نداشت و باعث شد این روحیه در ملت ایران نیز شکل بگیرد.

حسینی اظهار داشت: بدون تردید اگر امثال شهید تهرانی مقدم به این سخن اعتقاد داشتند که باید به اندازه امکانات و توانایی ها موجود اهداف را تعیین کرد هیچکدام از دستاوردهای امروز در حوزه دفاعی را نداشتیم.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه خطاب به مردم گفت: اطمینان داشته باشید که دولت مردمی برنامه ها و اقدامات فراوانی را برای ایجاد تحول در زندگی و معیشت مردم در دست انجام دارد و آیت الله رئیسی تاکید دارد که مدیران باید با عمل خود و انجام فعالیت های گسترده در عرصه های داخلی و خارجی امید و ایمان را در دل مردم تقویت کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: دولت در ۲۲ ماه گذشته در عرصه سیاست خارجی ۴۳۶ سند را با کشورهای مختلف در حوزه‌های اقتصادی، علم و فناوری، فرهنگ و مسایل سیاسی، حقپقی و بین الملل امضا کرده و مصمم به اجرای آنهاست تا شرایط را به نفع مردم متحول سازد و این حجم از تحرک و به نتیجه رسیدن حائز اهمیت و کم نظیر یا بی نظیر است.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد و نام شهیدان و با بیان اینکه زبان از توصیف جایگاه  والای شهدا قاصر است، اظهار داشت:  شهیدان در اعلی علیین مأوا دارند و جایگاه آنان را فقط می‌توان با تمسک به آیات قرآن و روایات اهل بیت توصیف کرد.

وی خاطرنشان کرد:  گرامی‌داشت شهیدان برای این است که راه آنان را ادامه داده و پرچم شرف و عزتی که برافراشتند همواره در اهتزاز نگه داریم.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در ادامه با گرامیداشت یاد آیت الله صالحی مازندرانی، این عالم بزرگوار را از بزرگان فقه، تفسیر و اصول که در بالغ بر چهل سال تدریس ، شاگردان فراوانی تربیت کرده دانست و گفت: ایشان مایه مباهات دیار مازندران است.

معاون رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت یاد شهید آیت الله سلیمانی و شهید عبدالوهاب قاسمی  و ذکر خاطراتی یادآور شد: امروز همه وظیفه داریم نسل جوان را با اندیشه ها، سیره و سلوک، سخت کوشی، صبر، استقامت و تلاش شبانه روزی علما، مشاهیر و مفاخر و شهیدان والامقام آشنا کنیم تا با الگو قرار گرفتن این مقربان درگاه الهی، آینده‌ افتخار آمیزی برای کشورمان رقم بخورد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *