ژوئن 20, 2024


ایسنا/خوزستان مدیر جبهه مردمی کاروان پیاده‌روی مشایه الاهواز با بیان این که «مشایه الااهواز» و کاروان اربعین حسینی اتفاق بزرگی است،گفت: مردم این حق را دارند که این حرکت فرهنگی به نام اهواز ثبت ملی شود.

به گزارش ایسنا، حجت السلام و المسلمین جعفر بوعذار در نشست خبری «مشایه الاهواز» که امروز (۲۸ مرداد ۱۴۰۲) در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد، گفت: «مشایه الااهواز» و کاروان اربعین حسینی اتفاق بزرگی است که توسط مردم اهواز و خوزستان ثبت شده است. بنابراین مردم این حق را دارند که این حرکت فرهنگی به نام شهرستان اهواز ثبت ملی شود.

مدیر جبهه مردمی کاروان پیاده‌روی مشایه الاهواز با بیان این‌که پیاده‌روی اربعین حرکت کاملا فرهنگی است، افزود: کاروان را در قالب فراخوان‌های ۳۱۳ نفره ساماندهی می‌کنیم تا در هر منطقه‌ای ۲۰ نفر از زایران بیتوته کنند.

وی با بیان این‌که در طول مسیر بیش از ۱۰۰۰ برنامه فرهنگی برگزار خواهد شد، گفت: مداح، روحانی، سیاستمدار و… در طول مسیرها حضور خواهند داشت تا اقدام به بیان و نشر اشعار انقلابی کنند.

بوعذار با اشاره به برپایی برنامه‌ها و غرفه‌های فرهنگی مرتبط با موضوع حجاب و عفاف و موضوع قرآن‌سوزی در طول مسیر اظهار کرد: این برنامه‌ها و غرفه‌های فرهنگی در طول مسیر با هدف جهاد تبیین، روشنگری انقلاب اسلامی و انقلاب حسینی که امید مستضعفان جهان است؛ برگزار خواهد شد.

مدیر جبهه مردمی کاروان پیاده‌روی مشایه الاهواز خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های مردمی عظیم است و امیدواریم این حرکت فرهنگی امسال پرشورتر برگزار شود.

او گفت: سوژه‌های بسیاری در طول مسیر وجود دارد. بنابراین بنده از فعالان فرهنگی و اصحاب رسانه دعوت می‌کنم که با حضور خود از میوه‌های معنوی این حرکت عظیم برداشت کنند.

همچنین مجید منادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: حرکت کاروان «مشایه الاهواز» به صورت کاملا مردمی و خودجوش صورت می‌گیرد. مشایه الاهواز یک حرکت معنادار، غنی و فرهنگی و باعث افتخار مردم اهواز است.

او با اشاره به این‌که قاطبه بدنه رسانه استان خوزستان به امام حسین (ع) ارادت دارند، خاطرنشان کرد: از سال‌های گذشته در اربعین حسینی همه پای کار دفاع از فرهنگ اربعین و برنامه‌های فرهنگی و مذهبی بوده‌اند.

وی با بیان این‌که مردم و موکب‌های استان دلسوزانه برای امام حسین (ع) دار و ندار خود را می‌دهند تصریح کرد: این امر جزو ویژگی‌های استان خوزستان است که رسانه‌ها و اصحاب رسانه در موضوع فرهنگی مهمی مانند اربعین حسینی پای کار هستند.

منادی گفت: هدف این برنامه این است که پیاده‌روی اربعین اهواز ویژه‌تر دیده و ابعاد آن تبیین و مشخص شود و این جزو افتخارات ایران اسلامی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تاکید کرد: این برنامه به طور ویژه توسط اصحاب رسانه پوشش داده شود و برای آن تولید محتوا صورت گیرد زیرا این برنامه مردمی، خودجوش و عاشقانه اجرا می‌شود.

همچنین سید سعید شرفا مسئول هیات حضرت ابوالفضل العباس (ع) منطقه عین دو اهواز با اشاره به این‌که حرکت فرهنگی و زیارتی اربعین حسینی در سال ۹۲ برای ارج نهادن به مقام شامخ شهدای کربلا و احیای سنت حسنه پیاده‌روی اربعین حسینی آغاز شد، خاطرنشان کرد: این حرکت در سال نخست بسیار مورد استقبال مردم اهواز قرار گرفت و در سال‌های بعد نیز با هدف ایجاد وحدت حسینی از مناطق مختلف اهواز دعوت شد که در این حرکت عظیم فرهنگی حضور داشته باشند.

مسئول هیات حضرت ابوالفضل العباس (ع) منطقه عین دو اهواز با اشاره به این‌که جلسات متعددی برای این حرکت فرهنگی برگزار شده، یادآور شد: در سال ۹۴ اولین منطقه‌ای که به این حرکت فرهنگی پیوست ملاشیه بود.

وی گفت: مردم شریف استان خوزستان به رغم جوسازی‌های منفی دشمن از ابتدا پای کار بودند. خوشبختانه این حرکت فرهنگی از سال‌های قبل تاکنون ابتدا به حرکتی ملی و سپس به حرکتی جهانی تبدیل شد.

شرفا اضافه کرد: این حرکت فرهنگی با وجود این‌که در سال‌های قبل فاقد امکانات لازم برای پذیرایی از زایران اربعین حسینی بود اما همواره توانسته از جمعیت عظیم مردم و این حرکت بزرگ جهانی به نحو احسن استقبال کند.

او با اشاره به این‌که عنوان کاروان «سفینه نجات» است گفت: این کاروان، مشایه الاربعین، تمام استان خوزستان و به ویژه شهرستان اهواز را خواهد داشت.

مسئول هیات حضرت ابوالفضل العباس (ع) گفت: شعار و هدف اصلی ما این است که برنامه‌های فرهنگی مسیر اهواز تا چذابه را که طریق الحسین نام دارد به نحو احسن برگزار کنیم و در ایام اربعین شاهد حضور باشکوه مردم باشیم.

وی متذکر شد: یکی از نیازهای مهم ما ضرورت وجود اورژانس و تیم‌های پزشکی در مسیر به ویژه در مناطق اهواز و حمیدیه به دلیل گرمای شدید هوا و امکان گرمازدگی مردم است.

شرفا اضافه کرد: در سال جاری برای مناطق مختلف اهواز و استان و حتی خارج از اهواز با هدف وحدت حسینی هر چه بیشتر به یک حرکت فرهنگی بازگشتیم که در ۲ بخش صورت خواهد گرفت؛ یکی در ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ از ساعت سه بعدازظهر به بعد که در عین دو از زایران اربعین حسینی پذیرایی و میزبانی خواهیم کرد. مردم دشت آزادگان و حمیدیه برای حرکت آماده هستند.

او با اشاره به این‌که بیتوته در شب اول در عین دو و در تکیه‌ها ، حسینیه‌ها و مساجد این منطقه صورت می‌گیرد افزود: در اول شهریور حرکت اصلی از صبح چهارشنبه ساعت هفت صبح در منطقه قرآنی عین دو پس از اجرای برنامه‌های فرهنگی و عزاداری زنده شروع می‌شود.

مسئول هیات حضرت ابوالفضل العباس (ع) اضافه کرد: بعد از آن کاروان به سمت کربلا حرکت می‌کند و در طول مسیر توقف خواهد داشت و پس از استراحت چند ساعته و پس از استقبال مردمی در طول مسیر وارد حمیدیه می‌شود. روز دوم صبح، روز پنج‌شنبه، کاروان به سمت دشت‌آزادگان می‌رود و در مسیر پس از استقبال توسط موکب‌های مسیر کاروان مهمان شهر کوت سید نعیم است و شب در این منطقه بیتوته خواهد کرد و پس از آن در روستاهای مسیر مورد استقبال قرار می‌گیرد و در روستاهای دیگر برای اقامه نماز و استراحت خواهد رفت. پس از آن نیز به سمت سوسنگرد حرکت می‌کنیم.

شرفا با اشاره به این‌که برنامه‌های شبانه‌ای در مناطق مختلف برگزار می‌شود، افزود: در روز جمعه سوم شهریور کاروان پس از تودیع توسط مردم دشت آزادگان کاروان به سمت شهر بستان می‌رود و در این مسیر هم مورد استقبال روستاهای مختلف قرار می‌گیرد. در چهارم شهریور با لحاظ این‌که در طول مسیر ۲۵ کیلومتری موکب وجود ندارد سعی می‌کنیم مسافران را تا مرز با اتوبوس جابه‌جا کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *