ژوئن 25, 2024


یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با بهره گیری از دانش روز توانست خواب بذر گیاه کاپاریس را بشکند و احتمال جوانه‌زنی بذر این گیاه صنعتی و دوستدار محیط زیست را تا ۹۸ درصد افزایش دهد.

حسن رادمنش، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: زمینه تحقیقات ما در زمینه گیاه کاپاریس است که در ایران با نام‌های لیجین و علف مار شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: ما طبق مصوبه ۲۷ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ هیات دولت مبنی بر کشت و زراعت گیاه کاپاریس، با بهره گیری از علم روز دنیا توانستیم خواب بذر گیاه را بشکنیم و از این طریق توانستیم با این دستاورد، دانش بنیانی را از معاونت علمی احراز کنیم.

رادمنش با اشاره به جزئیات این طرح، توضیح داد: یک درصد احتمال جوانه زنی بذر کاپاریس به صورت طبیعی وجود دارد و ما در این تحقیقات توانستیم به صورت زراعی آن را کشت کنیم و از این روش احتمال جوانه زنی آن را به ۹۸ درصد برسانیم.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، اظهار کرد: برای شکست خواب بذر کارپاریس برخی‌ها از روش‌های کشت بافت و قلمه زدن ریشه بهره بردند که روش قلمه زدن موجب انقراض بیشتر این گیاه خواهد شد و تنها شرکت در ایران هستیم که توانستیم خواب بذر این گیاه را بشکنیم.

رادمنش خاطر نشان کرد: در این روش این گیاه را در گلخانه پرورش می‌دهیم و نهال ۶ ماهه آن را به کشاورزان ارائه می‌دهیم و کشاورزان هفته‌ای یک تا دو لیتر به آن آب می‌دهند و به محض اولین جوانه‌زنی در داخل خاک، آبیاری را قطع می‌کنند. برای کشت این گیاه نیاز به شخم و کود و آب نیست.

وی با اشاره به اهمیت گیاه کاپاریس، گفت: گیاه کاپاریس قادر است دمای مثبت ۴۰ تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند، ضمن آنکه به تنش شوری مقاوم است و اگر نهال ۶ ماهه این گیاه تهیه شود، ما تضمین ۱۰۰ درصد استقرار این گیاه را به آنها می‌دهیم. عمر مفید این گیاه ۵۰ تا ۶۰ سال است.

به گفته این فعال حوزه فناوری این روش می‌تواند در زمینه محرومیت‌زدایی، بیابان زدایی و ارز آوری در کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد. ضمن آنکه به تنش شوری نیز مقاوم است.

رادمنش خاطر نشان کرد: غنچه این گیاه قابل تجاری‌سازی است. برخی از شرکت‌های فعال در صنعت غذایی برای تهیه ترسی از گیاه کاپاریس از مردم در قبال دستمزدی می‌خواهد تا این گیاه را از عرصه جمع‌آوری کنند. ضمن آنکه یکی از شرکت‌های فعال در صنعت غذایی، غنچه آن را به قیمت ۷ دلار به کشور آلمان صادر می‌کند.

به گفته وی، عسل این گیاه در کشورهای حاشیه خلیج فارس به قیمت ۳۵ تا ۴۵ دلار به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین این گیاه موجب بازکردن انسداد عروق قلبی و طحال و کبد خواهد شد، ضمن آنکه میوه آن ضد سرطان است؛ از این رو از این گیاه با نام «خاویار گیاهی» یاد می‌شود.   

مدیر عامل این شرکت با اشاره به تجاری‌سازی گیاه کاپاریس کشت شده در این شرکت، ادامه داد: جهاد کشاورزی زهک و سیستان و بلوچستان و هرمزگان با ما همکاری دارند و این گیاه به صورت پایلوت کاشته شد که اتفاقات خوبی در سیستان و بلوچستان با درجه دمای مثبت ۵۵ درجه سانتی گراد رخ داده است.

وی اظهار کرد: کشت این گیاه در زهک استان سیستان و بلوچستان با هدف کاهش ریز گرد بوده است. کشورهایی مانند عربستان و امارات برای کاهش بیابان زایی به این گیاه روی آورده‌اند، چرا که این گیاه قادر به جلوگیری از بروز ریزگرد است.

رادمنش با تاکید بر اینکه خاستگاه این گیاه مناطق بیابانی است، گفت: از آنجایی که اختلاف دمای زیر بوته این گیاه با محیط پیرامونی ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است؛ از این رو به آن «علف گیاه» می‌گویند، چون دمای خنکی را ایجاد خواهد کرد.

وی یادآور شد: این گیاه اجازه نمی‌دهد باد در سطح خاک نفوذ کند؛ از این رو مانع از بروز ریزگرد خواهد شد و از آنجایی که ریشه‌های این گیاه از ۳ تا ۳۰ متر در درون خاک قرار دارد، از این رو موجب تثبیت خاک نیز خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *