ژوئن 20, 2024


مجموع مبادلات تجاری ایران و سوریه در سال گذشته نشان از رشد حدود ۹ درصدی در قیاس با سال ۱۴۰۰ دارد. صادرات ایران به سوریه با افزایش و واردات از این کشور در بازه زمانی مورد بررسی کاهش پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۱۲ ماهه سال گذشته ۱۴۶ هزار و ۹۴۷ تن انواع محصولات مختلف به ارزشی بالغ بر ۲۴۱ میلیون و ۷۴۰ هزار دلار انواع محصولات مختلف از ایران به سوریه صادر شده است که از نظر درآمد ارزی ۱۰.۷۶ درصد افزایش را نسبت به سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد.

البته در همین بازه زمانی ۲۱۴ هزار و ۸۱۱ تن انواع محصولات مختلف در هفت ردیف تعرفه مختلف به ارزشی بالغ بر ۲۸ میلیون و ۵۱۴ هزار دلار از سوریه به ایران وارد شده است که با کاهش ۵.۲ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ مواجه شده است.

البته مجموع مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته به بیش از ۲۷۰ میلیون و ۲۵۴ هزار دلار می‌رسد که در قیاس با حدود ۲۴۸ میلیون دلار تجارت ایران و سوریه در سال ۱۴۰۰ رشد ۸.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

سوریه از ایران چه محصولاتی خریده است؟

در این میان نگاهی به جداول و ردیف تعرفه‌های مختلف گمرکی نشان می‌دهد که بیش از ۳۴۰ کد تعرفه مختلف، فهرست صادراتی ایران به سوریه را در سال گذشته تشکیل می‌دهد که بیشترین میزان آن مربوط به اجزا و قطعات توربین‌های بخار با ارزشی بالغ بر ۶۷ میلیون دلار است.

انواع محصولات کشاورزی از شیر خشک، لبنیات تاانواع میوه و غیره نیز دومین رتبه را در صادرات به سوریه به خود اختصاص داده که به بیش از ۳۶ میلیون دلار می‌رسد. در این میان بیش از ۱۵ میلیون دلار شیر خشک صنعتی و شیر خشک اطفال، بالغ بر سه میلیون دلار انواع گوجه فرنگی گلخانه‌ای و غیر گلخانه‌ای و بیش از دو میلیون دلار انواع پسته و مغز پسته به سوریه در ۱۲ ماه سال گذشته صادر شده است.

همچنین انواع دارو با مصارف انسانی و دامی در سال گذشته به سوریه صادر شده که ارزشی بیش از ۳۲ میلیون دلار دارد و سومین گروه کالایی صادراتی به این کشور محسوب می‌شود.

پس از آن انواع درزگیر و واشر مربوط به خودروهای سبک و وانت با بیش از ۱۵ میلیون دلار و انواع آهن و فولاد و محصولات تولید شده از آن‌ها با ده میلیون دلار در رتبه‌های بعدی سبد صادراتی ایران به سوریه قرار دارد.

سبد خریداری شده ایران از سوریه

در ۱۲ ماهه سال گذشته ایران بیش از ۲۸ میلیون دلار محصولات مختلف در قالب هفت ردیف تعرفه خریداری کرده است که در این میان فسفات کلسیم طبیعی، فسفات آلومینوکلسیک طبیعی وگل سفید فسفاته آسیاب شده با وزنی بیش از ۲۱۴ هزار تن و به ارزشی بالغ بر ۲۵ میلیون و ۸۹۱ هزار دلار در رتبه نخست قرار دارد.

پس از آن نوبت به اجزاء و قطعات موتورهای وسایط نقلیه هوایی می‌رسد که ارزشی معادل یک میلیون و ۴۴۷ هزار و ۴۹۰ دلار دارد. اسید بریک یکی دیگر از محصولاتی است که ایران در سال گذشته از سوریه خریداری کرده و برای آن بیش از ۴۵۱ هزار دلار هزینه کرده است و بالغ بر ۴۳۶ هزار دلار نیز خرید محصول آماده شیمیایی (سم تکنیکال) کم خطر برای ایران خرج برداشته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *