ژوئن 25, 2024

رئیس سازمان حج و زیارت از آمادگی کامل برای اعزام زائران ایرانی به عربستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیدعباس حسینی در همایش سراسری روحانی‌ها، معین‌ و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۲ کشور که در قم برگزار شد، گفت: زائران حج تمتع امسال در قالب ۵۷۰ کاروان به سرزمین وحی اعزام خواهند شد و ۹۸ درصد معاینات پزشکی زائران انجام شده است.

او افزود: برای حمل و نقل در داخل شهرهای مدینه و مکه، ۳۵۰ دستگاه اتوبوس پیش‌بینی شده تا زائران را از محل اسکان به حرم‌ها و مزارها منتقل کنند.

ربیس سازمان حج و زیارت همچنین به اعلام آمادگی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال زائران به عربستان اشاره کرد و یادآور شد: عملیات انتقال زائران حج تمتع از ۲۱ ایستگاه پروازی انجام خواهد شد و امسال فرودگاه‌های چابهار و قشم نیز به ایستگاه‌های پروازی انتقال حجاج افزوده شده‌اند.

او ادامه داد: در حج امسال تلاش شده هزینه‌های اسکان که ۶۰ درصد مجموع هزینه‌های زائران را تشکیل می‌دهد، مدیریت شود و به همین منظور در شهرهای مکه و مدینه قرارداد با هتل‌ها بسته شده است.

حسینی همچنین به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای تغذیه زائران اشاره کرد و افزود: در برنامه غذایی حج امسال ذائقه زائران عزیز و شرایط سنی آن‌ها و رعایت تنوع مورد توجه قرار گرفته و به همین منظور از آشپزها و سرآشپزهای ایرانی استفاده خواهد شد. همچنین چهار آشپزخانه در شهرهای مکه و مدینه برای طبخ غذا پیش‌بینی شده است.

جزئیاتی از حج

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره پروازها گفت: با تلاش تیم فنی و تخصصی سازمان هواپیمایی تلاش شده است تا انتقال زائران به عربستان طبق برنامه انجام شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین رکن‌الدینی ـ‌ معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ـ که دیگر سخنران این همایش بود، به نقش و مسؤولیت روحانی‌های کاروان‌ها اشاره کرد و گفت: روحانیون کاروان‌ها ساعت کاری ندارند و باید در طول شبانه‌روز در خدمت زائران باشند و نباید هیچ زائری در خصوص سؤال و شبهات خود بی‌پاسخ بماند.

او با اشاره به “رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره پرهیز از بازارگردی” اظهار کرد: یکی از سیاست‌های کاری حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت این است که همه تلاش خود را برای پر کردن اوقات زائران و استفاده بهینه از آن به کار گیرد و زائران در برنامه‌های فرهنگی حضور و مشاکت داشته باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی اخویان ـ مدیر آموزش معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ـ نیز از برگزاری ۲۲ جلسه آموزشی برای زائران «مدینه قبل» و «مدینه بعد» در قالب حضوری و همچنین سامانه آموزش مجازی زائر و همچنین تهیه بسته‌های آموزشی خبر داد.

بنابر آخرین اعلام سازمان حج و زیارت، ‌ اعزام زائران ایرانی از سوم خردادماه ۱۴۰۲ آغاز می‌شود. قرار است امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر و عوامل اجرایی به حج اعزام شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *