جولای 20, 2024


یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان عضو پارک زیست فناوری خلیج فارس با اجرای یک طرح ملی اقدام به کشت و فرآوری گونه‌های مختلف ریزجلبک کرده است.

به گزارش ایسنا، معین راستین، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به اجرای طرح ملی «تولید و تکثیر و پرورش گونه‌های مختلف ریزجلبک و فرآورده‌های مرتبط با آن» در منطقه غرب جزیره قشم، گفت: طی سال‌های ۹۵  تا ۹۷ فاز تحقیق و توسعه بر روی استحصال دانش فنی تکثیر و پرورش ریزجلبک‌های اسپیرولینا، کلرلا ولگاریس، نانوکلروپسیس، هماتوکوکوس و دونالیلا را به اتمام رساندیم و در سال‌های ۹۸ و ۹۹ نیز فاز پایلوت سایت قشم با تولید بیومس خشک اسپیرولینا را با موفقیت پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ با توسعه سطح زیرکشت و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز وارد فاز صنعتی (تولید ۲.۵ تن در ماه بعنوان بزرگترین تولیدکننده فعال در کشور) در سایت قشم شده و موفق به اخذ تمام مجوزهای سازمان غذا و دارو و استاندارد شدیم، خاطر نشان کرد: همچنین مطابق ظرفیت تولید و تکثیر هدف‌گذاری شده در طرح توسعه این شرکت با راه‌اندازی مجموعه‌های جدید سطح زیرکشت، سهم قابل ملاحظه‌ای از نیاز داخلی را تامین و لزوم واردات نمونه‌های مشابه خارجی را مرتفع خواهیم کرد.

راستین ادامه داد: همچنین شرکت با در اختیار داشتن یکی از بزرگترین خطوط فتوبیوراکتوری کشور و دارا بودن خط تولید با استاندارهای بین‌المللی توانایی تولید انواع ریزجلبک در شرایط کنترل شده و بهینه شده از مراحل اولیه پیش کشت تا رسیدن به پودر ریزجلبک با کمترین دخالت دست را دارد. ما در حال حاضر متمرکز بر روی تولید ریزجلبک هماتوکوکوس و ماده فوق‌العاده ارزشمند آستازانتین هستیم که این ماده مؤثره یکی از مهمترین دستاوردهای علمی در زمینه زیست فناوری به شمار می‌رود.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، مدیر عامل این شرکت اظهار کرد: جزیره قشم به لحاظ شرایط اقلیمی و دسترسی به منابع آب دریا از مستعدترین مناطق کشور جهت تکثیر و پرورش انواع گونه‌های ریزجلبک بوده و این شرکت با بالاترین میزان سرمایه‌گذاری و ایجاد زیرساخت‌ها، مصمم به تبدیل جزیره قشم به قطب تولید ریزجلبک در سطح کشور و منطقه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *