آوریل 22, 2024


ایسنا/یزد مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان یزد گفت:عدس سیاه با توجه به زمان کاشت و کوتاهی زمان داشت می تواند جایگاه خوبی در الگوی کشت گیاهان کم آبخواه استان داشته باشد.

«یدالله جوادپور» در این باره اظهار کرد: «عدس سیاه» از گونه‌های گیاهی تیره بقولات است و به دلیل آهن و پروتئین بسیار زیاد در تغذیه کودکان کاربرد فراوانی داشته و می تواند در رژیم غذایی کودکان، زنان و اشخاص گیاه‌خوار قرار گیرد.

وی  با بیان این که کاشت این محصول در بهمن ماه  و برداشت آن در خردادماه است، تصریح کرد: باتوجه به زمان کاشت  و کوتاهی زمان داشت، این محصول می‌تواند در الگوی کشت گیاهان کم آبخواه استان جایگاه خوبی داشته باشد.

جوادپور با اشاره به این که حدود ۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان در سال جاری زیر کشت این گیاه ارزشمند قرار گرفته است، ذکر کرد: از هر هکتار سطح زیر کشت عدس سیاه، ۱ تا ۱.۵ تن محصول قابل برداشت است و با توجه به قیمت مناسب می‌تواند برای کشاورزان مقرون به صرفه باشد.

به گفته وی، عدس سیاه در بخش آسفیج بهاباد و روستاهای آسفیج، وحدت آباد، جنت، جلیل آباد، ده جمال و کمکوئیه کشت می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی یزد، این مسئول افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است سطح زیرکشت این محصول افزایش و به عنوان الگوی کشت محصولات کم آبخواه و زراعی استان معرفی شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *