جولای 23, 2024


آفتاب‌‌نیوز :

علاقه‌مندان به یوگا ادعا می‌کنند که انجام تمرینات توصیه شده در این ورزش می‌تواند استرس را مدیریت کرده، سطح رفاه ذهنی را بهبود بخشد و در نهایت کیفیت خواب و تعادل روحی فرد را تقویت کند. در ابتدا باید اذعان داشت که یوگا شامل تمرین و اجرای حالات بدنی (آساناس) و تمرینات تنفسی منظم (پرانا یاماس) است. مطالعات مختلف نشان می‌دهد: تنفس همراه با حرکت آگاهانه می‌تواند سیستم عصبی خودمختار بدن انسان یا همان ANS را متعادل کند. از سوی دیگر تمرینات تنفسی قادر هستند سطح کورتیزول را کاهش داده و حس خوبی را در فرد ایجاد کنند.

سیستم عصبی خودمختار بدن انسان شامل سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک است. به طور طبیعی هنگامی که شما استرس دارید، سیستم عصبی سمپاتیک هورمون‌های استرس را ترشح می‌کند که می‌تواند واکنش مورد نیاز برای بقا به شکل جنگ یا گریز را تحریک کند. اگرچه واکنش فوق الذکر برای بقا و حیات همه موجودات زنده ضروری است، اما این هورمون‌ها باعث عدم تعادل در سیستم عصبی خودمختار بدن انسان می‌شوند.

تحقیقات مشترکی که با همکاری محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، کالج پزشکی نیویورک و دانشگاه کلمبیا انجام شد، نشان داد:یوگا با متعادل کردن سیستم عصبی خودمختار بدن انسان، پتانسیل کاهش استرس را دارد.

در یوگا، تنفس شما باید کنترل شود و با تنفس آهسته و عمیق می‌توانید فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک را افزایش دهید که این موضوع به شما کمک می‌کند احساس آرامش کنید. تنفس عمیق یک سیگنال فعال سازی را به سیستم عصبی پاراسمپاتیک می‌فرستد که مسئول واکنش استراحت و هضم در بدن است. این هورمون در نقطه مقابل هورمون استرس قرار داشته و با تأثیرات واکنش جنگ یا گریز مقابله می‌کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ در استرالیا نشان داد: یکی دیگر از مزایای یوگا فراهم شدن امکان ارتباط‌های اجتماعی است. در هنگام انجام تمرینات یوگا شما یک تجربه مشترک و یک فضای امن برای ارتباط با خود و دیگران ایجاد می‌کنید. مزایای دیگر ورزش‌هایی مانند یوگا از قبیل بهبود توجه و حافظه، توسط علم پشتیبانی می‌شود، اما برای مبارزه با استرس، تنفس آگاهانه یک عنصر حیاتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *