جولای 25, 2024


ایسنا/اردبیل مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: تعارض در محیط زیست افزایش یافته است و انتظار داریم توسعه کشور همراه با صیانت از محیط زیست باشد.

به گزارش ایسنا، حسن قاسم پور نیاری در جریان بازدید از دفتر خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه تعارض انسان با محیط زیست خود در حال افزایش است از حال ناخوش محیط زیست استان خبر داد و گفت: امیدواریم توسعه پایدار با صیانت از محیط زیست کشور سرلوحه اقدامات اقتصادی قرار گیرد.

وی در رابطه با پتروشیمی نمین افزود: اداره کل حفاظت از محیط زیست استان در قضیه پتروشیمی نمین بین مردم و مسئولان واقع شده است، اما برای تأمین سلامتی مردم و مسائل زیست محیطی پیگیر امورات پتروشیمی می باشد.

قاسم پور ضمن اشاره به اینکه در رابطه با محیط زیست مردم در کنار اداره کل حفاظت از محیط زیست استان هستند، تاکید کرد: در کنار مردم با یک هدف مشترک اقدام می کنیم اما مدیریت در این موارد باید به دور از ایجاد حاشیه بصورت اصولی انجام شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست ادامه داد: پتروشیمی نمین را رصد می کنیم و منتظر نصب سیستم پایش آنلاین آلایندگی پتروشیمی هستیم و طبق گفته های مالک پتروشیمی وی قرارداد نصب سیستم پایش آن لاین پتروشیمی را منعقد کرده و زیرساختهای آن را تأمین کرده و دستگاههای مدرنی را خریداری کرده است.

قاسمپور اضافه کرد: جلسه ای را با حضور مسئولان پتروشیمی و مردم و مسئولان استانی و شهرستانی برگزار کردیم و توضیحات فنی مسئول پتروشیمی در این جلسه ارائه شد.

این مقام مسئول استان در خصوص ریزگرد روستای آغبلاق اظهار کرد: با کاشت علوفه و برخی درختچه ها و همچنین مالچ پاشی برای تثبیت خاک قابل مدیریت ریزگرد باید انجام شود، اما قسمتی از زمین ها در این منطقه شخصی است و قسمتی اراضی ملی که باید جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان همکاری لازم را داشته باشند.

قاسمپور تصریح کرد: دیدگاه اکولوژیکی و طبیعی باید در جامعه تسری یابد و در تمامی اقدامات عمرانی و زیرساختی باید نگاه سازه ای و فنی متناسب با دیدگاه اکولوژیکی و محیط زیستی باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه در کنار ساخت سازه های عمرانی و اقدامات اقتصادی و توسعه جامعه باید ایجاد فضای سبز نیز در نظر گرفته شود، افزود: مخالف ساخت و ساز و ایجاد سازه و ساختمان و عمران نیستیم و انتظار داریم مسائل زیست محیطی به موازی با آنها لحاظ شود.

قاسم پور اضافه کرد: برای انتقال صنایع مزاحم از سطح شهر با استناد به قانون محیط زیست استان و شهرداری ها، مشاغل و اماکن صنعتی با دریافت مشوق های لازم از سطح شهر به خارج از شهر انتقال داده می شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خاطرنشان کرد: مشکل اصلی رودخانه بالیقلوچایی حق آبه آن است و همچنین شهرداری باید اقدامات عمرانی فعلی را در این رودخانه به اتمام برساند.

قاسمپور تصریح کرد: شهرستان نمین ظرفیت زیست محیطی خود را پر کرده است و دیگر ظرفیت پذیرش استقرار صنایع جدید را ندارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *