جولای 23, 2024


 انار از میوه‌های ثابت سر سفره‌های شب یلداست. زیباترین مدل‌های تزئین انار را برای شب یلدا ببینید. میوه‌ای با پوستی سرخ و زیبا که وقتی آن را می‌شکافی دانه‌هایی اشتهابرانگیز، خوشرنگ و خوش‌بو می‌بینیم. دانه‌هایی که آب از دهان جاری می‌کند. انار علاوه بر ظاهر جذاب، خواص بسیار زیادی دارد. این میوه سرشار از ویتامین ث، فیبر و آنتی‌اکسیدان است.

به گزارش رکنا؛ بر اساس یک باور قدیمی، مردم با خوردن انار در یلدا از میوه‌های تابستانی خداحافظی می‌کنند و به استقبال سرما و زمستان با میوه‌هایش می‌روند. بعضی افراد هم معتقدند انار در سفره یلدا باعث دفع سردی از بدن می‌شود. دلیل حضور انار در یلدا هر چه باشد نکوست و زیبایی این سفره را دوچندان می‌کند.

شب یلدا، شب به استقبال رفتن از زمستان است، با شروع فصل سرما و احتمال ابتلا به انواع سرماخوردگی، انار به عنوان میوه‌ای که در بالا بردن سیستم ایمنی بدن نقش دارد، شناخته می‌شود. به همین دلیل روی سفره‌های یلدا قرار می‌گیرد. هر چند که در کتاب طهران قدیم نوشته جعفر شهری آمده که: «مردم معتقد بودند با خوردنی‌های سفره شب یلدا، مثل خوراکی‌های پای سفره هفت‌سین، می‌توانند طبیعت گرم خود را سرد کنند و طبیعت سرد خود را گرم کنند. اگر از گرمی مزاج رنج می‌برند، هندوانه و انار و اگر از سردی ناراحت می‌شوند، توت و کشمش و خرما و مثل آن بخورند.» از سوی دیگر، از آنجا که این میوه به دلیل داشتن دانه‌های فراوان و رنگ قرمز، نماد شادمانی، برکت و زایش است، به عنوان یکی از میوه‌های اصلی شب یلدا، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شب یلدا، شبی پر از المان‌های متنوع است که هرکدام فلسفه خاص خود را داشته و به مفهوم منحصر به فردی اشاره می‌کنند. انار شب یلدا مهم‌ترین المان بوده که داستان خاصی پشت خودش دارد و بدون آن مراسم یلدا به هیچ وجه کامل و لذت‌بخش نخواهد بود.

شب یلدا بلندترین شب سال است و از این جهت در تاریخ ایرانیان اهمیت خاصی دارد. در حقیقت این شب بهانه‌ای نمادین جهت متبرک کردن فصل سرما و ایجاد امید و توان برای پی گرفتن زندگی بهتر است. آداب، رسوم و نماد‌های خاصی برای شب یلدا وجود دارد که باعث شده که چنین شبی به شکل اصیل‌تر و تاثیرگذارتر اجرا شود و در پی آن خاطره‌ای خوش برای همگان به جا بماند.

نکته جالب توجه این است که برخی از موارد متعلق به نقاط خاصی از ایران و برخی دیگر در تمام نقاط ایران مشترک هستند. میوه انار مهم‌ترین المان شب یلداست و در سرتاسر ایران از آن به عنوان عامل برکت در زمان سر رسیدن سرما و زمستان یاد می‌کنند. تقریبا هر جشنی که در این شب برگزار می‌شود با این نماد همراه است.

علت نمادین بودن میوه انار شب یلدا چیست؟ به این پرسش می‌توان از جهات گوناگونی پاسخ داد. اول اینکه انار میوه‌ای مقاوم به سرماست. با اینکه برداشت آن در ماه‌های شهریور و آبان انجام می‌شود، ولی ماندگاری زیادی داشته و به راحتی آسیب نمی‌بیند. مقاومت بالای این میوه به سرما باعث شده که گذشتگان آن را به عنوان نماد مقاومت بدانند و معتقد بودند که با میل نمودن آن می‌توانند این ویژگی را از آن وام بگیرند. نکته دیگر نقش میوه انار در آیین‌های سنتی و همچنین آموزه‌های اسلامی است.

آیین‌های سنتی به انار همچون میوه‌ای پرخاصیت و اصیل می‌نگریستند و آن را شفادهنده می‌خواندند. بر طبق آموزه‌های اسلامی نیز انار میوه‌ای بهشتی است که خواص زیادی دارد و مصرف نمودن آن باعث افزایش روزی و برکت می‌شود. از دیگر دلایل اهمیت انار، نقش پررنگش در افسانه و اساطیر سنتی است. انار به جهت تشابه ظاهری خود به خورشید، در افسانه و اساطیر ایرانی همیشه به خورشید تشبیه می‌شد. این تشبیه باعث شده به تدریج در ذهن افراد انار میوه‌ای گرمادهنده به نظر بیاید و استفاده از انار برایشان همچون دعوت خورشید و نور بر سر سفره باشد. همه این موارد دست به دست هم داده تا در شب یلدا، شاهد ایجاد ترکیب‌ها و طراحی‌های زیبا و بدیع با انار باشیم.

قبل از شب یلدا مسیر ورودی خانه تان را با درکوب‌های انار تزئین کنید و خانه خود را زیبا و جذاب نمایید. با کمی ذوق و سلیقه و مقداری حوصله می‌توانید این درکوب‌ها را درست کنید. برای درست کردن درکوب‌های انار شما به مقداری شاخ و برگ‌های خشک، یک حلقه فلزی، مقداری اسفنج، چسب حرارتی و میوه‌های مختلف پاییزی نیاز خواهید داشت.

برای تزئین انار شب یلدا می‌توانید از برگ یا میوه کاج، گندم، برگ‌های سبز بزرگ و تکه‌های چوب دارچین استفاده نماید، زیرا ترکیب رنگ قرمز انار با رنگ سبز یا قهوه‌ای انواع مختلف گیاهان، زیبایی خاصی را خلق می‌کند. برای این کار چند عدد انار بزرگ و سرخ را در ظرف چوبی یا سبد قرار داده و برای جلوه دادن به رنگ سرخ انار در کنار آن از میوه کاج، گندم، برگ‌های سبز استفاده کنید و این ظرف را در هرجای منزل که دوست دارید، قرار دهید.

برای تزئین انار شب یلدا می‌توانید انار را رنگ بزنید. انار‌های قرمز و بزرگ را با اسپری طلایی، رنگ بزنید، زیرا رنگ قرمز انار با طلایی همخوانی زیبایی دارد و قرار دادن انار‌های قرمز و طلایی در کنار یکدیگر، تزیین خاص و زیبایی خلق می‌کند. برای تزئین زیباتر انار‌ها پس از طلایی کردن آن‌ها، انار‌ها را به دو نیم تقسیم کنید تا قرمزی داخل انار با طلایی بیرون زیبایی بسیار جذابی ایجاد کند.

یکی از ایده‌های جذاب برای تزئین چیدمان انار‌ها درون ظروف شیشه‌ای است. برای این کار ظروف شیشه‌ای زیبای خود را پر از انار‌های کوچک و قرمز نمایید.

کافی است چند انار درشت را با حوصله دان کنید و داخل یک تنگ پایه بلند بریزید. وقتی نصف تنگ پر شد، باقی مانده دون نشده را با همان غلاف دور آن‌ها روی سیخ‌های چوبی ثابت کنید و سیخ‌ها را درون تنگ قرار دهید. این روش را برای تزئین انار دون شده در ظرف هم می‌توانید انجام دهید.

اگر اهل عروسک سازی و کار با پارچه‌های نمدی هستید، از نمد برای درست کردن انار‌های فانتزی بامزه استفاده کنید. می‌توانید به سلیقه خودتان برای انار‌های خیالی صورت بسازید و یک لبخند اناری روی صورتهایشان بکارید.

فرقی نمی‌کند که انار‌های تازه داشته باشید یا انار‌های خشک و آب لمبو شده؛ تزئین آن‌ها با روبان‌هایی از رنگ‌های متنوع پاییزی، فضای میز یلدای شما را شگفت انگیز و دیدنی می‌کند. برای چشمگیرتر شدن انار‌ها می‌توانید آن‌ها را در کنجی از اتاق یا نقاط مختلف خانه بیاوزید.

ژله همیشه پای ثابت هر دورهمی است و کمتر کسی پیدا می‌شود که حداقل یک قاشق از آن نخورد. شاید بهتر باشد ظرف ژله شب یلدایتان را با دانه‌های انار تزئین کنید. حتی عالی می‌شود اگر طعم ژله کمی مخالف مزه انار باشد.

انار یلدا با پوست خیار: این روش نیاز به حوصله و وقت زیاد دارد. حوصله برای غلاف کردن انار‌ها در تعداد و اندازه مساوی و بعد سلفون پیچ کردن آن‌ها و وقت زیاد برای گرفتن پوست‌های نازک خیار. پوست‌های آماده و برش داده شده را زیر غلاف‌های انار باز کنید و دسته گلی از غلاف‌های انار روی آن‌ها بسازید. اوج هنر و خلاقیت!

انار میوه خدایان است و در اسطوره‌ها و حتی ادیان از انار به عنوان میوه مقدس نام برده شده است! در دین زرتشتی انار جزو مقدسات محسوب می‌شود و از درختان مینوی است و در مراسم دینی زرتشتیان از شاخه‌ها و میوه انار استفاده می‌شود. قدمت انار به چهار هزار سال قبل بر می‌گردد و درخت انار جزو اولین درخت‌های بومی منطقه شرق مدیترانه ست. انار سوغات ایرانیان بوده و بعد‌ها به هند، آفریقای شمالی، چین، اروپا و آمریکا رفته است. در سفره شب یلدا میوه‌هایی قرار دارند که نماد خورشید اند؛ میوه‌هایی مانند انار!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *