ژوئن 24, 2024


دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم‌پزشکی درباره تامین اعتبار مورد نیاز افزایش ظرفیت رشته پزشکی گفت: اعتبار لازم برای افزایش ظرفیت رشته‌ پزشکی تاکنون تخصیص داده نشده است اما امیدواریم که این اعتبار با حمایت دولت و مجلس در سال جاری تامین شود.

دکتر غلامرضا حسن‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه افزایش ظرفیت رشته پزشکی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده است؛ خاطرنشان کرد: در راستای وظیفه محول شده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موضوع افزایش ظرفیت رشته پزشکی را به طور کامل دنبال کرده است.  

نایب‌رئیس شورای کشوری برنامه جامع عدالت، تعالی و بهره‌وری در آموزش پزشکی درباره زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز برای افزایش ظرفیت رشته پزشکی توضیح داد: دولت و مجلس شورای اسلامی نسبت به موضوع ضرورت تامین زیرساخت‌ها و امکانات لازم به منظور افزایش ظرفیت رشته پزشکی و اینکه تامین زیرساخت‌های لازم برای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی که یک نیاز محسوب می‌شود، آگاه هستند.  

وی درباره ماهیت رشته‌های علوم‌پزشکی توضیح داد: پزشکی و سایر رشته‌های علوم‌پزشکی به طور مستقیم با جان و سلامت مردم در ارتباط هستند و همین موضوع اهمیت این رشته ها نشان می‌دهد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز برمبنای ارتباط این رشته‌ها با جان مردم، به عرصه آموزش و فراهم کردن آموزش باکیفیت توجه کرده است.  

دکتر حسن‌زاده ادامه داد: دانشجویان علوم‌پزشکی باید به عرصه‌ای هدایت شوند که در آن عرصه توانمند شوند و بتوانند به مردم کمک کنند. اگر بخواهیم بدون امکانات و زیرساخت‌های لازم این عرصه را برای دانشجویان فراهم کنیم، کار سختی در پیش داریم. بنابراین لازم و ضروری است که زیرساخت‌های لازم را فراهم کنیم و در اختیار دانشگاه‌های علوم‌پزشکی قرار دهیم.  

دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم‌پزشکی درباره تامین اعتبار مورد نیاز افزایش ظرفیت رشته پزشکی گفت: اعتبار لازم برای افزایش ظرفیت رشته‌ پزشکی تاکنون تخصیص داده نشده است اما امیدواریم که این اعتبار با حمایت دولت و مجلس در سال جاری تامین شود. این امکان وجود دارد که بتوانیم کمک دریافت کنیم، چرا که موضوع افزایش ظرفیت رشته پزشکی، نیاز کشور است. میزان اعتبار دقیق افزایش ظرفیت رشته پزشکی نیز در اختیار معاونت توسعه وزارت بهداشت است.  

نایب‌رئیس شورای کشوری برنامه جامع عدالت، تعالی و بهره‌وری در آموزش پزشکی با تاکید بر ضرورت توجه به سلامت الکترونیک، خاطرنشان کرد: در راستای توجه به موضوع «سلامت الکترونیک»، رشته «سلامت از راه دور» راه‌اندازی شده است. هدف این است که پزشکان متخصص و تمام کادر پزشکی از نقاط مختلف کشور بتوانند خدمات سلامت را به صورت الکترونیک برای نقاط کم‌برخوردار ارائه دهند.

دکتر حسن‌زاده، ارتقاء «سواد سلامت جامعه» از دیگر نکات حائز اهمیت دانست و عنوان کرد: اگر بتوانیم ارتقاء سواد سلامت جامعه را به صورت دقیق انجام دهیم، بخشی از مشکلات رفع می‌شود. دراین راستا دانشگاه‌های علوم‌پزشکی را به منظور ارتقاء سواد سلامت جامعه به پاسخگویی اجتماعی موظف کرده‌ایم و وزارت بهداشت از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی خواسته است که پاسخ‌گویی اجتماعی را به عنوان یکی از ملاک های اصلی کار خود داشته باشند.

دبیر شورای عالی برنامه‌ریزی علوم‌پزشکی در پاسان خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم پاسخگویی اجتماعی داشته باشیم و سطح سواد سلامت جامعه را ارتقاء دهیم، مردم کمتر به بیماری مبتلاء می‌شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *