جولای 23, 2024

دیر غذا خوردن در شب نه‌تنها سلامتی شما را مختل می‌کند بلکه به‌طور مستقیم بر اضافه وزن اثر خواهد گذاشت.

تاثیر دیر غذا خوردن بر چاقی

یافته‌های مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که تاثیر دیر غذا خوردن بر چاقی چشمگیر است چراکه دیر غذا خوردن نحوه سوزاندن کالری و ذخیره چربی را تغییر می‌دهد. با ما در مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

تاثیر دیر غذا خوردن بر چاقی

یک مطالعه نشان می‌دهد که دیر غذا خوردن می‌تواند به‌طور مستقیم بر تنظیم وزن بیولوژیکی ما از سه طریق تاثیر بگذارد:

  1. از طریق تعداد کالری‌هایی که می‌سوزانیم.
  2. از طریق سطح گرسنگی ما.
  3. از طریق روشی که بدن ما چربی را ذخیره می‌کند.

با توجه به اینکه چاقی اکنون صدها میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است، نتایج این مطالعه می تواند راهکاری مناسب به ما بدهد در مورد اینکه چگونه می‌توان خطر چاق شدن را به روشی نسبتا ساده کاهش داد: فقط با حذف وعده‌های غذایی دیرهنگام.

مطالعات قبلی قبلا ارتباطی را بین زمان وعده‌های غذایی و افزایش وزن شناسایی کرده بودند، اما در اینجا محققان می‌خواستند این ارتباط را با دقت بیشتری بررسی کنند و همچنین دلایل بیولوژیکی پشت آن را کشف کنند.

تحقیقی جدید درباره ساعت غذا خوردن و چاقی

این تحقیق تحت شرایطی ویژه با ۱۶ شرکت‌کننده انجام شد که شاخص توده بدنی (BMI) آن‌ها در محدوده اضافه وزن یا چاقی به‌شمار می‌رفت. هر داوطلب دو آزمایش مختلف را انجام داد که شش روز به طول انجامید، خواب و تغذیه داوطلبین از قبل کاملا کنترل شده بود.

در یکی از آزمایش‌ها، شرکت‌کنندگان به یک برنامه دقیق سه وعده غذایی در روز در زمان‌های عادی – صبحانه در ساعت ۹ صبح، ناهار در ساعت ۱ ظهر و شام در حدود ساعت ۶ بعد از ظهر پایبند بودند.

در دیگری، سه وعده غذایی به زمانی دیرتر موکول می‌شد: صبحانه حدود ساعت ۱ ظهر و ناهار ساعت ۶ عصر و شام ساعت ۹ شب.

از طریق نمونه‌های خون، سؤالات نظرسنجی و سایر اندازه‌گیری‌ها، این تیم توانست مشاهدات زیادی انجام دهد.

تاثیر دیر غذا خوردن بر چاقی

نتایج تحقیق

هنگامی‌که غذا خوردن دیرتر انجام شده بود، سطح هورمون لپتین (هورمون سیری) در طول ۲۴ ساعت کمتر بود، که نشان می‌داد شرکت‌کنندگان احساس گرسنگی بیشتری را تجربه می‌کردند. علاوه بر این، کالری‌های آن‌ها با سرعت کمتری سوزانده می‌شدند و بدن آن‌ها چربی بیشتری ذخیره می‌کرد.

آنچه این مطالعه نشان می‌دهد این است که زود غذا خوردن می‌تواند بر تعادل انرژی بدن و کاهش خطر چاقی تاثیر بگذارد و این تغییری است که مدیریت آن برای برخی افراد ساده‌تر از رعایت رژیم غذایی یا رژیم ورزشی باشد.

پیشنهاد مطالعه: بایدها و نبایدهای تناسب اندام در میانسالی را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *