جولای 22, 2024


آفتاب‌‌نیوز :

سردار سرلشکر محمد باقری صبح امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه جامع تربیت و آموزش ارتش با تقدیر از برگزاری این نمایشگاه اظهار کرد: از تلاش مجاهدین فلسطینی قدردانی می‌کنیم و امیدواریم که عمر رژیم صهیونیستی با جنایاتی که مسیر افول آن‌ها را تسریع کرده زودتر پایان یابد. جبهه حق بنا بر وعده الهی حتما پیروز خواهد بود و به نفع رژیم صهیونیستی است که دست از جنایت برداشته و به پای صندوق همه پرسی بیاید و همه فلسطینیان از هر دین و آیین و مذهبی و بخشی تصمیم بگیرند که آینده این سرزمین چگونه اداره شود و راهی جز این برای صلح و آرامش در این سرزمین وجود ندارد.

وی ادامه داد: نیرو‌های مسلح کشورمان ماموریت فوق العاده سنگینی در تامین امنیت کشور را دارند. کشور ما به دلیل ایستادگی در برابر استکبار با انواع تهدیدات نظامی، امنیتی، سخت، نیمه سخت، نرم و ترکیبی مواجه بوده و خواهد بود. نیرو‌های مسلح ما در هر دوره‌ای با مجموعه‌ای از این تهدیدات مواجه هستند. از سویی کشور با فرصت‌های بی نظیری مواجه می‌شود که اگر آمادگی لازم را داشته باشد می‌تواند از این فرصت‌ها استفاده کند. استفاده از این فرصت‌ها بر دوش نیروی انسانی است.

وی خاطرنشان کرد: تجهیزات و تاسیسات اهمیت دارند، ولی عاملی که ماموریت را به خوبی انجام می‌دهد، نیروی انسانی است. آموزش نیروی انسانی و تکامل سرمایه انسانی مسئولیت سنگینی است. با تنوع ماموریت‌ها و تحولات زیادی که دره می‌دهد، باقی ماندن در آموزش‌های قدیمی نخواهد توانست ما را به هدف برساند و چه بسا ما را از هدف خود دور کند پس به آموزش کیفی و به روز نیازمندیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: باید ارزیابی کنیم که با چه صحنه‌هایی نظامی و امنیتی مواجه خواهیم شد و نیروی انسانی خود را با این صحنه‌ها آماده کنیم. برای دستیابی به این هدف، اشراف اطلاعاتی، تدابیر راهبردی و عملیاتی نیاز است و باید آیین نامه‌ها به موارد آموزشی تبدیل شود و آموزش به روز به نیروی انسانی داده شود.

وی همچنین گفت: متن و محتوای آموزشی باید مدام در حال به روز رسانی باشد. گروه‌های آموزشی باید با صحنه‌های عمل در ارتباط دائمی باشند. تربیت نیروی انسانی فوق العاده مهم است. تغییرات در متن و محتوا مساله مهمی است که با تکامل دائمی باید رخ بدهد. توسعه مهارت آموزی مورد تاکید است که یادگیری نظری شاید سی درصد اهمیت داشته باشد و هفتاد درصد آموزش میدانی اهمیت دارد. از سویی باید به آموزش یگانگی اهمیت داده شود. هرچه رزمایش‌ها واقعی‌تر باشد، موثر‌تر بوده و نقاط ضعف و قوت را واقعی‌تر نشان می‌دهد. باید توجه داشت که آموزش در اولویت فرماندهان نیرو‌های مسلح است.

وی همچنین با تقدیر از فرماندهان ارتش برای برگزاری نمایشگاه گفت: بخش‌هایی از این فعالیت ارتش در بازدید‌های گوناگون را شاهد بودیم، اما اکنون این مجموعه در قالب نمایشگاه یک جا به نمایش درآمده است و این مساله قابل تقدیر است. از بخش کشوری مثل وزارت بهداشت، وزارت علوم، دانشگاه آزاد وسایر دانشگاه‌ها دعوت شوند تا از این نمایشگاه بازدید کنند مخصوصا به لحاظ درهم آمیختگی آموزش و عمل و همچنین جایگاه تربیت در روند آموزشی نیرو‌های مسلح که دو موضوع مهمی است که در بخش اعظم آموزش عالی مورد غفلت واقع شده است. البته در آموزش پزشکی آموزشو عمل در هم آمیخته است، اما بخش تربیتی مغفول است و در دانشگاه‌های وزارت علوم، امیختگی آموزشو عمل وجود ندارد و دانشجویان در دانشگاه‌ها محفوظاتی به ذهن می‌سپارند و نمرایت ردیافت می‌کنند وای در صحنه اجرا، مشاهده می‌کنند که تفاوت معناداری میان آموزش و اجرا وجود دارد؛ بنابراین خوب است تا این نمایشگاه که آمیخته آموزش و عمل است را ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *