دسامبر 11, 2023


ایسنا/همدان رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به افتتاح پروژه‌های بزرگ حوزه سلامت در شهریورماه سال‌جاری گفت: در آینده نزدیک مرکز درمانی سلول‌های‌ بنیادی در راستای درمان برخی بیماری‌ها همچون بیماری کلیوی، ناباروری و … راه‌اندازی می‌شود.

دکتر محمدمهدی مجذوبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان ۱۱ دانشکده دارد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی همدان دارای ۲۰ مرکز تحقیقاتی بوده و اکنون ۷۱۵۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که ۳۵۰۰ نفر از آنها خوابگاهی هستند. 

وی افزود: در این مجموعه، بیش از ۵۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۰ کشور جهان تحصیل می‌کنند و ۵۰۴ عضو هیأت علمی و ۱۴ هزار نفر پرسنل در حوزه‌های مختلف در این خانواده بزرگ مشغول کار هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه سالانه ۲۰ درصد به تعداد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه می‌شود، تصریح کرد: در راستای بین‌المللی سازی دانشگاه نیز اقداماتی انجام شده است و ۵۰۰ نفر دانشجو از ۱۰ کشور در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که البته بین‌المللی‌سازی تنها محدود به پذیرش دانشجو نیست و محورهای مختلف تبادل محصول، تبادل فناوری و … را نیز شامل می‌شود.  

بهره‌برداری از مرکز درمانی سلول‌های بنیادی  

وی در ادامه با اشاره به اینکه چهار رشته‌مقطع جدید به رشته‌های دانشگاه اضافه شده است، از نمایه شدن سه مجله علمی دانشگاه در حوزه پژوهش، تحقیقات و فناوری در پایگاه‌های استنادی معتبر دنیا خبر داد و گفت: تیم مدیریتی جدید دانشگاه طی ۲۰ ماه گذشته موفق به کسب این توفیقات شدند که بیانگر آن است که رشد علمی ما در کشور خوب است البته کشورهای منطقه نیز سرعت خوبی در رشد علم پیدا کرده‌اند.  

مجذوبی از دریافت مجوز پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی خبر داد و با اعلام اینکه سه شرکت دانش‌بنیان نامزد استقرار در این پارک هستند، مطرح کرد: در مجموع پنج شرکت دانش‌بنیان و بیش از ۳۰ هسته فناور نیز زیرمجموعه دانشگاه فعالیت می‌کند.  

وی به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی همدان در زمینه تولید دارو نیز اشاره‌ای کرد و گفت: مدت شش ماه است که به طور جدی در حوزه تولید دارو ورود پیدا کرده‌ایم که می‌توان گفت در زمینه تولید داروی گیاهی و نوین ۹۰ درصد مسیر را رفته‌ایم و تا شش ماه آینده حداقل دو یا سه دارو گیاهی را تولید می‌کنیم و اکنون در مرحله جذب سرمایه‌گذار هستیم.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه بیمارستان اکباتان، بیمارستان فوق تخصصی کودکان خواهد بود که پس از ۱۴ سال تا پایان تابستان به بهره‌برداری می‌رسد، تصریح کرد: به دنبال این هستیم که گرایش‌هایی چون جراحی کودکان، اورولوژی کودک و ارتوپدی کودک را در این مرکز گسترش بدهیم. 

وی در بخش دیگری به افتتاح بیوبانک دانشگاه علوم پزشکی همدان اشاره و بیان کرد: در آینده نزدیک مرکز درمانی سلول‌های‌ بنیادی در راستای درمان برخی بیماری‌ها همچون بیماری کلیوی، ناباروری و … راه‌اندازی می‌شود.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه ۱۴۱ پروژه بهداشتی و درمانی در دست اجراست، اظهار کرد: طی هفته دولت و تا پایان فصل تابستان ۱۷ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که از آن جمله بیمارستان اکباتان است که تجهیزات و نیروی انسانی آن در حال تکمیل است و تا اوایل مهرماه، سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی نیز خریداری و نصب می‌شود.

وی به راه‌اندازی مرکز رادیوتراپی دولتی در مرکز جامع سرطان در راستای کاهش هزینه‌های درمان بیماران سرطانی نیز اشاره کرد و گفت: ۳۵ پروژه از محل سفر ریاست جمهوری با اعتبار ۱۲۰۰ میلیارد تومان، ۱۷ پروژه خیری و ۹۰ پروژه در قالب تفاهم‌نامه در دست اجراست.  

مجذوبی با اشاره به بهره‌برداری از فاز نخست مرکز جامع سرطان طی هفته دولت، گفت: برای فاز دوم ۴۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان تعیین شده است که با افزایش هزینه‌ها پیش‌بینی می‌شود تا ۸۰۰ میلیارد تومان برای راه‌اندازی فاز دوم نیاز باشد. 

نخستین همراه‌سراهای استان در در دست احداث است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در بخش دیگری اظهار کرد: برای نخستین بار در استان همراه‌سرا در بیمارستان بعثت و امام حسین(ع) ملایر کلنگ‌زنی می‌شود که به صورت کاملاً خیّرساز است.

وی به فعالیت اورژانس هوایی و زمینی اتوبوس و موتور در استان هم اشاره و بیان کرد: سالانه ۲۷۰ هزار تماس با اورژانس گرفته می‌شود که ۷۰ هزار تماس منجر به مأموریت می‌شود.  

مجذوبی همچنین به بخشی از خدمات حوزه درمان اشاره کرد و با اعلام اینکه فضا و سرانه تخت در استان نسبت به میانگین کشوری پایین است، اظهار کرد: نسبت تخت در استان ۱.۵ تخت به ازای ۱۰۰۰ نفر است که در کشور این رقم ۱.۸۴ است که با افتتاح بیمارستان اکباتان تنها یک دهم به سرانه اضافه می‌شود که ۱۳۰۰ تخت دیگر نیاز هست تا به میانگین کشور برسیم.  

وی با تأکید بر اینکه بیمارستان‌هایی که در مرکز ساخته می‌شود برای تمام استان است، مطرح کرد: علاوه بر این از استان‌های همجوار نیز برای درمان به همدان سفر می‌کنند.  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه بیان کرد: در زمینه تجهیزات بیمارستانی کمبود نداریم اما نیازمند نوسازی تجهیزات هستیم که ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای به‌روزرسانی نیاز است.

راه‌اندازی سلامتکده و دپارتمان طب ایرانی در مرکز شهر جهت تسهیل دسترسی مردم

وی با اعلام اینکه ظرفیت همدان در حوزه طب ایرانی بالاست، به راه‌اندازی سلامتکده و دپارتمان طب ایرانی در مرکز شهر برای تسهیل دسترسی مردم اشاره کرد و گفت: طب ایرانی آکادمیک و اثبات شده با علم، مدنظر ما است و اکنون سلامتکده طب ایرانی در چهارراه شریعتی فعال است و به دنبال دریافت مجوز دانشکده طب ایرانی نیز هستیم و در همین راستا ۲۰۰ پزشک عمومی از دوره‌های طب سنتی بهره‌مند شده‌اند.  

وی به افزایش هیأت علمی طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی به عنوان یکی از اهداف اشاره و بیان کرد: فراخوان داروساز گیاهی که تیم قوی و آکادمیک باشد نیز در دستور کار است و موضوع دیگر داروخانه سبز است که با محوریت ارائه داروهای طب ایرانی در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *