جولای 24, 2024

بهترین پماد برای خارش مقعدی

در این مطلب از آلامتو به معرفی بهترین پماد برای خارش مقعدی و علت بروز خارش مقعدی در بزرگسالان می‌پردازیم. اگر شما هم این مشکل را دارید، تا انتهای مطلب با ما باشید.

پماد برای خارش مقعدی

خارش مقعدی یک بیماری بسیار شایع است که میل شدید به خارش در اطراف ناحیه مقعد ایجاد می کند. در بیشتر موارد، دلیل خاصی برای ایجاد این وضعیت وجود ندارد، اگرچه ممکن است در ارتباط با برخی مشکلات روده و برخی از بیماری های پوستی رخ دهد. ارزیابی و درمان مناسب معمولاً علائم را به خوبی تسکین می دهد. مجموعه ای از داروها از جمله تعدادی پماد به این منظور در داروخانه‌ها موجود است. با این حال ابتدا لازم است علت هارش مقعدی بزرگسالان کشف شود. در ادامه به معرفی بهترین پماد برای خارش مقعدی می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: پماد خارش واژن

علت خارش مقعدی بزرگسالان چیست؟

عوامل متعددی ممکن است مقصر باشند، اگرچه اغلب، هیچ دلیل خاصی نمی توان یافت. عوامل رایجی که ممکن است منجر به خارش آنی شوند عبارتند از:

 • تمیز کردن بیش از حد ناحیه مقعد. این می تواند روغن های طبیعی موجود در پوست را که از پوست محافظت می کند، بشوید.
 • رطوبت بیش از حد اطراف مقعد، ناشی از تعریق بیش از حد در حین ورزش یا در هوای گرم
 • مدفوع مرطوب، چسبنده، شل یا و/یا تحریک کننده.
 • مصرف زیاد مایعات منجر به شل شدن مدفوع می شود.
 • نوشیدنی‌های خاصی از جمله آبجو، شیر، آب میوه‌های مرکبات و نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه، چای و کولا.
 • برخی از غذاهایی که ممکن است مشکل ساز باشند عبارتند از شکلات، میوه ها، گوجه فرنگی، آجیل و ذرت بو داده.
 • مشکلات روده مانند عفونت/فیستول پری آنال، بواسیر و شقاق مقعدی ممکن است مستقیماً یا به دلیل رطوبت ناشی از ترشحات مخاطی، مدفوع یا چرک باعث خارش شوند.
 • عفونت مقعدی با برفک، تبخال، زگیل مقعد و سایر بیماری های مقاربتی
 • بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، اگزما، درماتیت و لیکن اسکلروزیس
 • برخی از صابون‌ها، عطرها، کرم‌ها، پمادها یا رنگ موجود در دستمال توالت ممکن است در برخی افراد پوست اطراف مقعد را حساس (تحریک) کند.
 • کرم های نخی از علل نادر خارش آنی هستند. به طور معمول، این باعث خارش شدید در شب می شود.

علت خارش مقعدی بزرگسالان

آیا خارش مقعد به دلیل عدم تمیزی ایجاد می شود؟

تمیزی گاهی اوقات یک عامل برای خارش مقعدی است. با این حال، تمایل طبیعی زمانی که فرد دچار خارش می شود، شستن شدید و مکرر ناحیه با صابون است. این تقریباً همیشه با آسیب رساندن به پوست و شستن روغن‌های طبیعی محافظ، مشکل را بدتر می‌کند و منجر به یک دور باطل می‌شود.

به عنوان مثال، اگر فردی دچار خارش خفیف مقعدی شود، ممکن است تمایل بیشتری به شستشوی ناحیه داشته باشد. همچنین ممکن است از دستمال مرطوب های دارویی با این باور اشتباه استفاده کند که این دستمال مرطوب کمک می کند. شستشوی زیاد منجر به افزایش رطوبت می‌شود و بسیاری از صابون‌ها و دستمال‌های مرطوب حاوی عطر و مواد افزودنی هستند که پوست را حساس کرده و باعث بدتر شدن خارش می‌شود. این منجر به شستشوی بیشتر می شود و چرخه به جای بهتر شدن بدتر می شود.

مثال دیگری از دایره باطل زمانی است که شخصی برای یک بیماری مقعدی مانند انبوه پماد خریداری می کند. این کرم‌های هموروئید اغلب حاوی یک ماده بی‌حس کننده موضعی هستند که در ابتدا خارش را بی‌حس و تسکین می‌دهد. با این حال، پوست می تواند خیلی سریع به این مواد حساس شود و منجر به خارش و سوزش بیشتر شود. تمایل به استفاده بیشتر از کرم برای کمک به تشدید خارش است که تنها منجر به بدتر شدن علائم می شود. اکثر کرم ها و پمادها در اکثر افراد پوست را حساس نمی کنند. با این حال، توجه داشته باشید که آماده سازی های زیادی با مواد مختلف وجود دارد و ممکن است به یکی از آنها حساس شوید.

همچنین بخوانید: بهترین پماد برای اگزمای پوستی

بهترین پماد برای خارش مقعدی

بهترین پماد برای خارش مقعدی

بهترین پماد برای خارش مقعدی به علت مشکل بستگی دارد. ممکن است شامل انجام اقدامات خودمراقبتی شامل استفاده از کرم ضد خارش یا درمان عفونت یا بی اختیاری مدفوع باشد. با مراقبت مناسب بیشتر مردم از خارش مقعد تسکین می یابند. اگر خارش طول کشید به پزشک مراجعه کنید.

 • ممکن است برای شما یک کرم کورتیکواستروئیدی مثل هیدروکورتیزون 1% تجویز شود. این درمان می تواند در کوتاه مدت مفید باشد. این پماد را دو تا سه مرتبه در روز مصرف کنید، اما استفاده بیش از 10 روز می تواند به پوست آسیب برساند و در دراز مدت منجر به بدتر شدن مشکلات شود. بررسی‌ها نشان داده است که  کرم موضعی کپسایسین جایگزین خوبی برای کورتیکواستروئیدها است. به این منظور داروهای تجویزی را به مقدار کم روی پوست اطراف مقعد بمالید و از مالش خودداری کنید.
 • پماد کالموسپتین یک کرم خارش مقعدی بدون نسخه است که برای خارش مقعد بسیار خوب عمل می کند. این می تواند اولین قدم مفید برای مدیریت خارش باسن در خانه باشد.
 • اکسید روی ( دزیتین یا بالمکس ) همچنین می تواند به عنوان یک کرم مانع استفاده شود و اغلب در شب مفید است.
 • اگر کرم‌های خارش مقعدی بدون نسخه برای شما موثر نبود، ارائه‌دهنده شما ممکن است پماد پروتوپیک 0.1% ( تاکرولیموس موضعی) را به شما بدهد که در تسکین موثر بوده است. این کرم فقط با نسخه در دسترس است.
همچنین بخوانید: بهترین پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به معرفی بهترین پماد برای خارش مقعدی اشاره کردیم و علت خارش مقعدی بزرگسالان را شرح دادیم. به یاد داشته باشید که برای درمان خارش مقعدی از مصرف حودسرانه کرم و پماد خودداری کنید. بسیاری از کرم‌ها حاوی بی حس کننده های موضعی نیز هستند. اینها اغلب باعث آلرژی می شوند و بهتر است به طور کامل از آنها اجتناب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *