آوریل 22, 2024

ورزش در رمضان توصیه می‌شود یا خیر؟ آیا ورزش قبل از افطار درست است؟ آنچه که عموم مردم به آن باور دارند این است که در زمان روزه داری نمی‌توان ورزش و هر کار سنگینی را انجام داد. واقعیت این است که در ماه رمضان نباید یک برنامه ورزشی جدید شروع کنید.

ورزش شدید هنگام روزه داری می‌تواند منجر به کاهش توده عضلانی و قدرت عضلانی شود. با این حال، انجام تمرینات با شدت متوسط ​​در این ماه توصیه می شود و به غیر از رفتن به باشگاه، می توان به پیاده روی، دوچرخه سواری و یا حتی دویدن سبک پرداخت. در این مقاله درباره ورزش قبل از افطار و بعد از آن و بهترین ورزش در رمضان صحبت خواهیم کرد.

آیا در ماه رمضان می‌شود ورزش کرد؟

بله؛ در ماه مبارک رمضان می‌توان روزه گرفت اما باید فوت و فن و زمان آن را بدانید تا دچار ضعف و خستگی نشوید. به عنوان مثال بهترین زمان برای ورزش در ماه مبارک رمضان، زمانی است که روزه نیستید! این کار می‌تواند منجر به عضله‌سازی بیش از اندازه شود و و هورمون کاتابولیک کورتیزول را به میزان قابل توجهی بالا ببرد. ورزش در وضعیت کم‌آبی، قدرت بدن را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده که تنها کمبود 3 درصد آب در عضله‌ها باعث کاهش 12 درصدی قدرت بدن می‌شود. ورزش کردن در ساعات روزه‌داری بیشتر برای بد‌ن‌تان ضرر دارد تا منفعت.

ورزش در رمضان بسیار مفید است اما اگر به درستی انجام نشود منجر به از دست رفتن عضلات و کاهش شدید آب بدن خواهد شد.

ورزش در رمضان بسیار مفید است اما اگر به درستی انجام نشود منجر به از دست رفتن عضلات و کاهش شدید آب بدن خواهد شد.

فواید ورزش در ماه رمضان

زمانی که روزه هستید بدن‌تان کم آب می‌شود. اما باز هم در حالت روزه، بدن‌تان کمتر از زمانی که ورزش می‌کنید آب خود را از دست می‌دهد و یا دچار کم‌آبی می‌شود. سوخت اصلی بدن شما برای انجام فعالیت‌های ضروری در زمان روزه‌داری، چربی است؛ پس نیازی نیست نگران ورزش در ماه رمضان باشید. ورزش در ماه رمضان برای لاغری، ضرری به شما نمی‌رساند؛ فقط کافیست بهترین زمان برای ورزش کردن در ماه رمضان را بدانید و از فواید عالی آن آگاه باشید:

 • هدف اصلی شما در ماه رمضان بالا بردن متابولیسم بدن است. برای انجام این کار باید تا جایی که می‌توانید عضله‌سازی کنید. هرچه بافت ماهیچه‌ای و عضلانی بیشتری داشته باشید، متابولیسم بدن‌تان بالاتر می‌رود و باعث می‌شود حتی در حالت استراحت نیز کالری بسوزانید. پس می‌توانیم بگوییم “ورزش” نه تنها با “روزه” منافاتی ندارد بلکه اگر به صورت صحیح و اصولی انجام شود، سبب عضله‌سازی، کالری‌سوزی و لاغری می‌شود.
از فواید ورزش در ماه رمضان می‌توان به عضله سازی و کالری سوزی اشاره کرد؛ البته اگر ورزش مناسب انتخاب شود.

از فواید ورزش در ماه رمضان می‌توان به عضله سازی و کالری سوزی اشاره کرد؛ البته اگر ورزش مناسب انتخاب شود.

از دیگر فواید ورزش در ماه رمضان می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استقامت فکری و صبر افراد را تقویت می‌کند؛
 • از تجمع چربی در بدن جلوگیری می کند؛
 • عمل سوخت و ساز را تسهیل می‌نماید و کمتر دچار مشکلات گوارشی و دیابت می‌شوید.

بهترین زمان برای ورزش در ماه رمضان چه زمانی است؟

بهترین زمان برای ورزش کردن بعد از افطار است. بعد از افطار کمی استراحت کنید، به نماز و عبادت برسید و بعد از آن ورزش را شروع کنید. در این زمان مطمئنا شما به میزان کافی آب و غذا خورده‌اید و انرژی کافی دارید. همچنین می‌توانید تمام مواد خوراکی ضروری قبل از ورزش را بخورید.

اگر فکر می‌کنید بعد از افطار دیر است؛ بهترین زمان برای ورزش در ماه رمضان یک ساعت مانده به افطار است. در این زمان می‌توانید به مدت کوتاه، اما با شدت بالا ورزش کنید. مثلا سه دقیقه تمرینات شدید داشته باشید.

بهترین ورزش در رمضان کدام است؟

در ماه رمضان و با معده خالی نمی‌توان هر ورزشی را در هر زمانی از روز انجام داد؛ زیرا کمترین اشتباه موجب از دست رفتن انرژی بدن، افت شدید قند خون، سرگیجه و سردرد خواهد شد و ممکن است نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. در ادامه دو ورزش ساده و مناسب زمان روزه را شرح می‌دهیم:

دویدن در ماه رمضان

بعد از افطار 30 تا 45 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط انجام دهید، اگر زمان کمتری دارید می‌توانید به جای ورزش‌های هوازی، سراغ دو سرعتی بروید. پیاده‌روی در ماه رمضان نیز توصیه می‌شود؛ به ویژه بعد از افطار.

تمرینات هوازی در ماه رمضان

بهترین زمان برای انجام ورزش‌های هوازی نیز برای سوزاندن چربی‌ها قبل از سحر است. اگر می‌توانید زودتر از سحر از خواب بیدار شوید، بهتر است این روش را امتحان کنید:

 • یک ساعت و نیم مانده به وعده سحری از خواب بیدار شوید و آب و چای سبز بنوشید.
 • حدود نیم ساعت صبر کنید.
 • سپس 30 تا 45 دقیقه تمرینات هوازی با شدت متوسط انجام دهید. مثلا می‌توانید پیاده روی روی تردمیل را امتحان کنید.
دو سرعتی و پیاده‌روی از بهترین ورزش‌ها در ماه رمضان هستند که باید در زمان درست انجام شوند.

دو سرعتی و پیاده‌روی از بهترین ورزش‌ها در ماه رمضان هستند که باید در زمان درست انجام شوند.

اگر بیدار شدن قبل از وعده‌ی سحر برایتان سخت است ولی قصد انجام ورزش‌های هوازی را دارید، بهتر است:

 • یک افطار سبک بخورید
 • و بعد از 30 تا 45 دقیقه ورزش هوازی سبک انجام دهید. مثلا دو سرعتی یکی از ورزش‌های هوازی عالی برای ماه رمضان است.

 دو سرعت، کمتر از ده دقیقه زمان برای گرم کردن و آماده شدن نیاز دارد اما به میزان قابل توجهی چربی می‌سوزاند و عضله سازی می‌کند.

 • 20 تا 30 ثانیه با نهایت سرعت خود بدوید و بعد برای یک دقیقه راه بروید.
 • این چرخه را 4 تا 5 مرتبه تکرار کنید.

توجه:

 • در روزهایی که ورزش‌های هوازی دارید چای سبز، چای اولانگ و قهوه را فراموش نکنید.
 • اگر ورزش‌ قدرتی انجام می‌دهید، وعده افطار را سبک بخورید. کمی صبر کنید و بعد یک وعده دیگر مانند سینه مرغ، ماهی سالمون، برنج قهوه‌ای، سبزیجات، سیب زمینی شیرین، سالاد یا سبزیجات بخارپز بخورید.

توصیه های ورزشی در ماه رمضان

هنگام ورزش در ماه رمضان، تمرینات خود را با دقت برنامه ریزی کنید و در آن زیاده روی نکنید – فقط سطح فعلی خود را حفظ کنید(یا حتی سختی تمرینات ورزشی را اندکی برای چند هفته کاهش دهید.) به جای اینکه برای پیشرفت تلاش کنید. و نکته مهم آنکه اگر احساس خوبی ندارید ورزش را متوقف و با پزشک مشورت کنید.

بهترین ورزش در رمضان باید حتما همراه با تغذیه مناسب از جمله نوشیدن آب کافی باشد.

بهترین ورزش در رمضان باید حتما همراه با تغذیه مناسب از جمله نوشیدن آب کافی باشد.

چگونه مشکلات احتمالی کم‌آبی حاصل از ورزش در ماه رمضان را کم کنیم؟

 هرچند ورزش‌دوستان و ورزشکاران ممکن است در ماه رمضان با مشکلاتی از جمله کم‌آبی روبه رو شوند، اما برای رویارویی با این مشکلات راهکارهای زیر بسیار مفید است:

 • داشتن یک برنامه غذایی غنی برای تامین انرژی مورد نیاز؛
 • استفاده به موقع و به اندازه از آب؛
 • تغییر زمانی در برنامه‌های ورزشی؛
 • نوشیدن آب فراوان برای افرادی که امکان تغییر برنامه ورزشی خود را ندارند؛
 • جلوگیری از مصرف مواد غذایی که سبب از دست رفتن آب بدن می شود.

۴ غذای مفید در ماه رمضان

اگر ورزش را هم در برنامه تناسب وزن خود در ماه رمضان دارید، پس باید به نوع تغذیه خود نیز توجه کرده و از برخی مواد غذایی بیشتر استفاده کنید؛ مانند:

عسل تصفیه نشده

عسل خام و تصفیه شده سرشار از مواد شیمیایی و فلانوئیدهاست که می‌تواند به بهبود سلامت بدن کمک زیادی کند. عسل برای بالا بردن انرژی، بسیار مفید و منبع خوبی برای آنتی‌اکسیدان است. در واقع آزمایش‌ها نشان می‌دهند که عسل تقریبا بالاترین سطح آنتی اکسیدان را نسبت به هر ماده غذایی طبیعی دارد. روزانه یک یا دو قاشق غذاخوری عسل بخورید.

ماهی

 خوردن ماهی به صورت منظم تاثیرات مثبت زیادی روی سلامتی بدن ما دارد. روغن‌ ماهی عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد، سلامت قلب و عروق را افزایش می‌دهد و برای کاهش التهابات بدن نیز مفید است.

   انجیر

 انجیر نیز مواد معدنی زیادی مانند کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم دارد. همینطور منبع عالی برای فیبر است و در عین حال قند خون را بالا نمی‌برد. انجیر قلیایی‌ است و به تنظیم Ph  بدن کمک می‌کند. 

  روغن زیتون

 روغن زیتون مقدار امگا 9 قابل توجهی دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که روغن زیتون میزان کلسترول خوب خون را بالا می‌برد. همچنن خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد. روغن زیتون خام و فرآوری نشده بخرید و از آن در پخت غذاهای خود استفاده و یا بعد از پختن غذاها آن را به غذای خود اضافه کنید. 

 

fasting

توجه:

 • بعد از افطار میزان زیادی آب بنوشید و بعد از آن به باشگاه بروید و یا در خانه تمرینات قدرتی انجام دهید.
 • بعد از ورزش یک شِیک مغذی و مقدار زیادی آب بخورید. بعد از آن 45 دقیقه استراحت کنید یا بخوابید. سپس می‌توانید به کارهای روزانه خود برسید.

سوالات متداول ورزش در رمضان

ورزش در ماه رمضان توصیه می‌شود؟

بله؛ در ماه مبارک رمضان می‌توانید روزه بگیرید به شرط آنکه فوت و فن و زمان آن را بدانید تا دچار ضعف و خستگی نشوید.

بهترین ورزش در ماه رمضان کدام است؟

بهترین زمان برای ورزش کردن بعد از افطار است. بعد از افطار کمی استراحت کنید و بعد از آن می‌توانید با یکی از انواع ورزش‌های هوازی شروع کنید.

بهترین زمان ورزش در ماه رمضان چیست؟

ورزش‌های هوازی مانند دو سرعتی و پیاده‌روی برای ورزش در ماه رمضان مناسب هستند.

آنچه از مقاله ورزش در رمضان آموختیم:

در این مقاله درباره بهترین ورزش در رمضان برای شما عزیزان گفتیم و اینکه آیا ورزش قبل از افطار بهتر است یا بعد از آن. حالا که می‌دانید ورزش در ماه رمضان برای لاغری ضرری ندارد بهتر است برنامه ورزشی منظمی داشته باشید تا در این ماه دچار اضافه وزن نشوید. ورزش در ماه رمضان را جدی بگیرید و آن را با برنامه غذایی سالم همراه کنید تا ماه رمضان را نیز بدون نگرانی پشت سر بگذارید. به طور کلی رژیم و ورزش در ماه رمضان اگر به درستی انجام شوند، دو برنامه مهم در سبک زندگی سالم هستند که به تعادل و تناسب اندام و جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *