ژوئن 16, 2024
آفتاب‌‌نیوز :

اگر به‌تازگی عمل بلفاروپلاستی انجام داده باشید، باید به خوبی با نوع بخیه‌های این جراحی آشنا باشید برخی پزشکان از بخیه جذبی استفاده می‌کنند و نیازی به کشیدن بخیه‌ها بعد از عمل نیست، اما برخی از پزشکان از نخ‌های بخیه معمولی استفاده می‌کنند؛ در صورتیکه در زمان مناسب بخیه‌ها از پوست پلک کشیده نشود میتواند منجر به عفونت و آسیب جدی به ناحیه عمل شود.

بخیه‌های جذبی خودبه‌خود با بهبودی زخم در پوست حل می‌شود و سپس از طریق کبد از بدن خارج می‌شوند. نوع دیگری از نخ بخیه نیز وجود دارد که روی زخم گذاشته می‌شود و باید در مدتی‌که پزشک مشخص کرده است از پوست خارج شود.

اولین توصیه ما این است که با پزشک خود مشورت کنید و سوال کنید از چه نوع بخیه‌هایی برای بلفاروپلاستی پلک شما استفاده میکند همچنین برای جلسات معاینه بعد از عمل نیز اطلاعات کافی کسب کنید و در صورت به‌وجود آمدن هر گونه مشکل سریعا با منشی پزشک تماس بگیرید.

زمان کشیدن بخیه بلفاروپلاستی چه زمان است

بهترین زمان کشیدن بخیه‌های بلفاروپلاستی ۵ تا ۷ روز پس از عمل جراحی است. در این مدت بخش‌هایی از پوست که برش خورده‌اند به یکدیگر جوش خورده‌اند و تقریبا هیچ مشکلی وجود ندارد. البته باید بدانید این مسئله برای تمامی افراد صدق نمی‌کند و ممکن است پزشک تشخیص دهد که بخیه‌ها تا ۱۰ روز نیز بر روی پلک باقی بمانند. در خصوص این مسئله باید با پزشک خود در تماس باشید تا بتوانید وقت مناسب برای کشیدن بخیه‌های جراحی را به‌صورت دقیق مشخص کنید

عوارض دیر کشیدن بخیه‌ها چیست؟

زمان کشیدن بخیه جراحی بلفاروپلاستی بسیار مهم است و تمامی کسانی که قرار است این عمل را انجام دهند، باید توجه داشته باشند که بخیه‌ها دقیقا زمان مناسب کشیده شود، چون اگر زود‌تر از موعد کشیده شود ممکن است زخم‌ها باز شود و دچار خونریزی و عفونت شوید، بهتر است بدانید اگر مدت زمان جوش خوردن بخیه پلک به اتمام برسد و شما اقدام به کشیدن نکنید، بخیه به پلک می‌چسبد و این مسئله باعث تورم بسیار شدید می‌شود. مسئله دیگری که در صورت عدم‌توجه به موقع کشیدن بخیه پلک بعد از عمل بلفاروپلاستی رخ می‌دهد، عفونت شدید است. اگر عفونت کنترل نشود، ممکن است منجر به آسیب به عصب‌های چشمی شود و باعث نابینایی شود.. برای تمام افرادی که کاندیدای عمل بلفاروپلاستی هستند، پزشک در روز جراحی با توجه به نوع پوست و معاینه بیمار مدت زمان جوش خوردن بخیه‌های پلک را به‌صورت تقریبی مشخص می‌کند، سپس در جلسه معاینه بعد از عمل بعد از بررسی اقدام به خارج کردن بخیه از پوست میکند.

زمان کشیدن بخیه بلفاروپلاستی

مراقبت‌های لازم قبل از کشیدن بخیه در عمل بلفاروپلاستی

قبل از آنکه وقت کشیدن بخیه‌ها برسد، شما باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. این نکات به شرح زیر هستند:

 • ممکن است پزشک استفاده از دارو‌های آنتی‌بیوتیک را تجویز کند و استفاده از آن‌ها الزامی است. استفاده از این دارو‌ها عفونت را کنترل می‌کند و باعث می‌شود زخم‌ها زود جوش بخورند.
 • در این مدت نباید کار‌های سنگین انجام دهید یا سر خود را رو به پایین نگه دارید.
 • بهتر است در این مدت روی چشم‌های خود دست‌کاری انجام ندهید، به‌طور مثال، ابرو‌های خود را برندارید یا چشم‌ها را نکشید.
 • در این مدت از پماد‌های بهبود زخم استفاده کنید تا زخم شما زودتر خوب شوند.

مراقبت‌های لازم بعد از کشیدن بخیه‌ها

پس‌از‌آنکه زمان کشیدن بخیه بلفاروپلاستی رسید و بخیه‌ها از چشم برداشته شدند، بهتر است به راهکار‌های زیر توجه داشته باشید:

 • در روز‌های اول پس از کشیدن بخیه، بهتر است از کمپرس آب سرد استفاده کنید تا تورم کاهش پیدا کند.
 • در این مدت از قطره استریل چشمی استفاده کنید.
 • به مدت یک هفته پس از کشیدن بخیه، استراحت کنید و از کار‌های سنگین بپرهیزید.
 • زمانی‌که در محیط‌های خارجی هستید، از عینک آفتابی استفاده کنید.

به‌هیچ‌عنوان تا دو هفته پس از کشیدن بخیه‌ها، آرایش چشم انجام ندهید. این کار باعث می‌شود که زخم‌ها عفونی شوند یا حتی ممکن است روند بهبود با مشکلات زیادی روبرو شود.

در چه شرایطی رد بخیه بلفاروپلاستی باقی می‌ماند؟

اگر شما به مراقبت‌های لازم توجه نداشته باشید و چشم‌هایتان عفونت کند، ممکن است رد بخیه روی پوست پلک شما باقی بماند. مسئله دیگری که ممکن است باعث شود جای بخیه خوب نشود، عدم‌توجه به استفاده از کرم‌های ضدالتهاب است. کرم‌های ضدالتهاب و کرم‌هایی که به بهبود زخم کمک می‌کنند، باعث می‌شوند که جای زخم و رد بخیه به‌سرعت از روی پوست پلک‌ها از بین برود. بهتر است بدانید اگر پزشکی که انتخاب کردید به تکنیک‌های جراحی پلاستیک مسلط باشد، هیچ رد و اثری از جای بخیه باقی نمی‌ماند.

از بین بردن جای بخیه بعد عمل بلفاروپلاستی - دکتر حسین میرشفیعی

معرفی انواع ماساژ و کرم‌هایی برای از بین بردن جای بخیه و جوش خوردن زخم‌ها

برای اینکه بتوانید زخم‌های جراحی بلفاروپلاستی را بهبود ببخشید، بهتر است جریان خون را در چشم‌ها بالا ببرید. برای این‌کار باید از ماساژ استفاده کنید. البته باید بدانید هرگز توصیه نمی‌شود جای بخیه و زخم را به‌طور مستقیم ماساژ دهید؛ زیرا ممکن است پوست که در این ناحیه حساس است، آسیب ببیند. برای این‌کار باید دست را در ناحیه شقیقه بگذارید و به آرامی با حرکات دورانی به سمت داخل چشم ماساژ دهید. این کار باعث می‌شود جریان خون در پلک، بالا رود و درنتیجه، زخم‌ها زودتر بهبود پیدا می‌کنند.

استفاده از کرم‌ها بسیار مهم است و می‌تواند جای زخم را به‌طور کلی درمان کند:

 • کرم ترمیم‌کننده سیکالیفت اون
 • ژل ترمیم‌کننده لافاسیل لافارر
 • ژل ترمیم‌کننده استراتادرم
 • کرم بازسازی‌کننده پوست سیکا وست
 • کرم ترمیم‌کننده دور چشم سیکاسول آیسول
 • کرم ترمیم‌کننده اولترا مدیلن
 • کرم ترمیم‌کننده ژیناژن

حرف آخر

زمان مناسب برای کشیدن بخیه‌های بلفاروپلاستی معمولا بین ۵ تا ۷ روز است (البته اگر بخیه معمولی باشد، بخیه‌های جذبی نیازی به کشیدن ندارند). معمولا درد، ورم و کبودی بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز از بین خواهد رفت و اگر پزشک شما دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک باشد، باتوجه به معاینه شما و بررسی پوست ناحیه عمل از بخیه‌های مناسبی استفاده خواهد کرد و با ظرافت و دقت زیادی این جراحی را انجام خواهد داد به صورتیکه هیچ اثری باقی نخواهد ماند. 

منبع: https://clinic-vip.com/best-time-to-remove-the-stitches-after-bell/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *