سپتامبر 25, 2023

زمانی که صحبت از سلامت پوست می‌شود بسیاری به یاد درمان‌های موضعی و روتین‌های پوستی می‌افتند؛ این که پوست‌شان را با چه محصولاتی بشویند، چه نوع تونرهایی استفاده کنند و چه سرم‌هایی را بر روی پوست‌شان بگذارند. اما آنچه در داخل بدنتان رخ می‌دهد هم در سلامت پوست‌تان بسیار تاثیرگذار است و از همین جهت انتخاب بهترین رژیم غذایی با توجه به نوع پوست اهمیت بسیاری دارد.

رژیم غذایی در درجه اول بر سطوح هورمون‌های مختلف در بدن تأثیر می‌گذارد و هورمون‌ها بسیاری از فرآیندهای طبیعی را که در بدن رخ می‌دهند، تنظیم می‌کنند. این بدان معناست که سلامت کلی و ظاهر پوست به طور اجتناب‌ناپذیری با نوسانات هورمونی تحت تاثیر رژیم غذایی هستند مرتبط است. با توجه به نوع پوست مصرف برخی غذاهای خاص و حذف برخی دیگر می‌تواند به بهبود پوست شما کمک کند. بهترین رژیم غذایی به نوع پوست شما بستگی دارد؛ درست همان طور که به عنوان مثال آبرسان‌ها و تونرهایی که انتخاب می‌کنید باید با توجه به نوع پوست شما انتخاب شوند.

در این مطب به شما خواهیم گفت که با توجه به نوع پوست و همچنین مشکلات پوستی‌تان چه نوع رژیم غذایی مناسب شما خواهد بود. ابتدا برای شما نحوه‌ی تعیین نوع پوست را توضیح خواهیم داد و پس از آن بر شرح رژیم غذایی متناسب با نوع پوست‌تان خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

تعیین نوع پوست

قبل از این که سبد غذایی‌تان را بچینید و رژیم غذایی مناسبتان را پیدا کنید اول باید نوع پوست‌تان را بشناسید. برای این که بتوانید نوع پوست‌تان را تعیین کنید. به طور کلی چهار نوع پوست وجود دارد:

  • پوست نرمال
  • پوست چرب
  • پوست خشک
  • پوست ترکیبی

برای این که نوع پوست‌تان را تعیین کنید چند ساعت هیچ محصولی را برای پوست‌تان استفاده نکنید. پس از آن با توجه به نشانه‌هایی که خواهید دید می‌توانید نوع پوست‌تان را تعیین کنید. این نشانه ها به شکل ذیل هستند:

  • پوست‌های چرب، براق هستند.
  • اگر بخش‌هایی از صورتتان پوسته پوسته و یا قرمز می‌شود، شما پوستی حساس دارید.
  • اگر بخش‌هایی از پوست‌تان خشک و بخش‌هایی دیگر چرب است شما پوست ترکیبی یا مختلط دارید.

بهترین رژیم غذایی برای پوست خشک

بهترین رژیم غذایی برای سلامت پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید، احتمالا پوست شما آب کافی را دریافت نمی‌کند؛ بنابراین نوشیدن مایعات و آب زیاد را باید در رژیم غذایی‌تان در نظر بگیرید. میوه‌های آب‌داری مانند هندوانه می‌توانند به شما کمک زیادی کنند. مواد غذایی که دارای اسید‌های چرب هستند مانند روغن زیتون، ماهی سالمون و آوواکادو هم می‌توانند برایتان مفید باشند.

از  مصرف مواد غذایی که باعث می‌شوند بدنتان دی‌هیدراته شود و رطوبت پوست‌تان را از دست بدهید خودداری کنید. الکل و قهوه و غذاهای شور جزو این مواد غذایی هستند سعی کنید مصرف این مواد را در رژیم غذایی کم کنید و به حداقل برسانید.

اما کم‌آبی بدن تنها دلیل پوست خشک نیست؛ کمبود ویتامین A و C هم می‌تواند باعث خشکی پوست شود. مواد غذایی را که دارای این ویتامین‌ها هستند را به رژیم غذایی‌تان به طور جدی اضافه کنید. اسفناج، کلم بروکلی و سیب زمینی شیرین جزو مواد غذایی سرشار از این ویتامین‌ها بوده و برای کسانی که پوست خشک دارند بسیار مناسب‌اند.

بهترین رژیم غذایی برای پوست چرب

بهترین رژیم غذایی برای سلامت پوست چرب

اگر پوست شما چرب است احتمالا اولین راه حلی که به ذهنتان می‌رسد حذف کامل روغن و چربی از سبد غذایی‌تان است. این راه‌حل ممکن است نتیجه بخش باشد، اما بهترین راه‌حل نیست؛ چراکه حذف چربی به طور کل روند پیری پوست را هم تسریع می‌کند.

افراد به طور کلی فکر می‌کنند که  مصرف روغن می‌تواند چربی پوست را افزایش دهد در حالی که روغن‌های غیرالتهابی می توانند میزان چربی پوست را متعادل‌تر کنند. آووکادو، زیتون، ماهی و دانه کتان دارای روغن‌های ضدالتهابی هستند که می‌توانند میزان چربی در پوست را متعادل کنند.

اگر پوست چرب دارید از مصرف غذاهای سرخ کرده و همچنین شکر مصنوعی اجتناب کنید و در رژیم غذایی‌تان این مواد غذایی را به حداقل برسانید.

برای جلوگیری از تولید سبوم اضافی در پوست و همچنین کاهش منافذ مسدود شده پوست می‌توانید غلات کامل و سبوس‌دار را جایگزین کربوهیدرات‌ها و آرد سفید کنید. به جای مصرف گوشت قرمز، ماهی و مرغ مصرف کنید و سعی کنید مواد غذایی که شکر طبیعی دارند مانند میوه‌ها را جایگزین شکر مصنوعی کنید.

بهترین رژیم غذایی برای پوست مختلط یا ترکیبی

و اما کسانی که پوست ترکیبی دارند هم باید نکات مربوط به رژیم غذایی پوست چرب را درنظر بگیرند و هم نکات غذایی مربوط به پوست خشک را در سبد غذایی‌شان رعایت کنند. به این ترتیب که مصرف مواد غذایی با اسید‌های چرب مفید مانند زیتون، آوواکادو و ماهی باید در رژیم غذایی افراد با پوست ترکیبی مد نظر قرار گیرد. این افراد همچنین باید مصرف الکل و قهوه، غذاهای سرخ کرده و همچنین شکر مصنوعی را به حداقل برسانند.

در خصوص مصرف کربوهیدرات افرادی که پوستشان مختلط است لازم نیست به شدت کسانی که پوست چرب دارند این مواد را از سبد غذایی شان حذف کنند اما به هر حال نوع کربوهیدرات مصرفی مهم است. بهتر است کربوهیدرات‌هایی را مصرف کنید که پروتئین بالا دارند و قند خون را زیاد بالا نمی‌برند؛ موادی مانند برنج قهوه‌ای یا کینوا.

بهترین رژیم غذایی برای پوست جوش‌دار

برای این که بهترین رژیم غذایی برای پوست جوش دار را تعیین کنیم بهتر است اول به دلایل بروز آکنه بپردازیم. عواملی مانند تولید بیش از حد سبوم، التهاب و باکتری باعث بروز آکنه می‌شوند. اگر پوست چرب دارید احتمالا این که پوست شما مستعد آکنه باشد هم زیاد است، بنابراین رعایت رژیم غذایی مناسب برای پوست چرب می‌تواند تولید سبوم و در نتیجه آکنه را در پوست شما کاهش دهد. مصرف چربی و شیرینی را به حداقل برسانید و غلات کامل را جایگزین آرد سفید و دیگر کربوهیدرات‌ها کنید.

ویتامین سی یکی از ویتامین‌هایی است که مصرفش به حل مشکل آکنه‌ها کمک می‌کند. مصرف انواع میوه‌ها به خصوص انواع توت‌ها می‌تواند بسیار برایتان مفید باشد. زینک هم یکی دیگر از عناصری است که در پیشگیری و درمان آکنه نقش مهمی را ایفا می‌کند. زینک یا روی را می‌توانید در انواع غلات کامل و همچنین دانه کدو تنبل بیابید.

برخی از افراد با کاهش مصرف لبنیات جوش‌ها و آکنه‌هایشان کمتر می‌شود، چراکه لبنیات هم می‌تواند باعث بروز التهاب در پوست برخی افراد شود. با این وجود در خصوص کاهش مصرف لبنیات محتاطانه عمل کنید، چراکه این مواد غذایی منبع تامین کلسیم در بدن هستند؛ به طور کلی بهتر است لبنیات کم چرب و همچنین محصولات لبنیاتی پروبیوتیک را جایگزین لبنیات پرچرب کنید.

بهترین رژیم غذایی برای پوست کدر

اگر پوست‌تان کدر است و دوست دارید پوست‌تان جذاب‌تر و درخشان‌تر شود رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما کمک کند. آلودگی‌های محیطی و آلاینده‌هایی که در هوا وجود دارد باعث بروز استرس اکسیداتیو در بدن می‌شود که در نتیجه این استرس پوست حالتی کدر پیدا می‌کند. بهترین راه محافظت از بدن در برابر استرس اکسیداتیو مصرف آنتی‌اکسیدان‌هاست.

لیکوپن یکی از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند پوست‌تان را شاداب و درخشان کند. لیکوپن در سبزیجات و میوه‌های صورتی و قرمز به وفور یافت می‌شود. سبزیجات و میوه‌هایی مانند گوجه‌فرنگی، گواوا، پاپایا و فلفل قرمز سرشار از لیکوپن هستند.

کاکائو هم یکی از موادی است که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست و مصرف آن می‌تواند برای درخشان شدن و شادابی پوست بسیار مفید باشد. البته در نظر داشته باشید که شکر موجود در شکلات‌ها می‌تواند برایتان مضر باشد، بنابراین سعی کنید شکلات‌ تلخ مصرف کنید یعنی شکلات‌هایی که درصد خلوص کاکائو در آن‌ها بالای ۷۵ درصد باشد.

بهترین رژیم غذایی برای جلوگیری از پیری

بهترین رژیم غذایی برای جلوگیری از پیری

پیری پوست و ایجاد شدن چین و چروک در آن بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی انسان‌هاست؛ با این وجود با رعایت یک رژیم غذایی مناسب می‌توان روند پیری پوست را کندتر کرد. به طور کلی مصرف غذاهای غنی از کلاژن می‌تواند روند پیری پوست را کند کرده و به شما کمک کند تا با چین و چروک مقابله کنید.

کلاژن پروتئینی است که به طور طبیعی در بدن ما یافت شده و باعث استحکام و شادابی پوست می‌شود. بدن ما به طور طبیعی از بیست سالگی شروع به از دست دادن کلاژن می‌کند. شما می‌توانید کلاژن را با غذاهای غنی از پروتئین پیدا کنید، مواد غذایی مانند:

علاوه بر این مواد غذایی ویتامین C موجود در زغال اخته و مرکبات می‌تواند به جذب کلاژن در بدن کمک کند. غذاهای شور مانند سیب‌زمینی سرخ کرده، چیپس، نوشیدنی های الکلی و قهوه که ممکن است باعث کم آبی بدن شوند رطوبت را از پوست خارج کرده و باعث خشک شدن آن و تشدید ظاهر خطوط و چین و چروک های پوست می‌شوند.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند پیری پوست را تشدید کند رژیم‌های لاغری نامناسب است. پوست برای حفظ ظاهر سالم و شاداب نیاز به پروتئین و چربی دارد و حذف این موارد می‌تواند پیری پوست را تسریع کند. اگر می‌خواهید رژیم لاغری بگیرید غلات کامل را جایگزین کربوهیدرات‌ها کنید، اسید های چرب مفید مانند روغن زیتون را جایگزین دیگر چربی‌ها کرده و پروتئین را هم به هیچ عنوان از رژیم غذایی‌تان حذف نکنید.

و در آخر

اگرچه تغییر در رژیم غذایی نمی‌تواند تنها راه‌حل برای حل مشکلات پوست باشد، با این وجود متخصصان پوست و همچنین تغذیه تاکید می‌کنند که رعایت رژیم غذایی مناسب بخشی جداناپذیر از فرایند مراقبت و درمان پوست است.

برای این که بفهمید چه نوع رژیم غذایی مناسب پوست شماست و در درمان مشکلات پوستی تان به شما کمک می‌کند، ابتدا باید نوع پوست‌تان را تعیین کرده و سپس بهترین و بدترین مواد غذایی برای نوع پوست‌تان را تعیین کنید.

هر چند همان طور که گفته شد نوع رژیم غذایی متناسب با نوع پوست تعیین می‌شود با وجود این هر نوع پوستی که دارید سعی کنید مصرف شیرینی‌جات، سرخ کردنی، فست فود و همچنین الکل را به حداقل برسانید. مصرف مکمل‌های غذایی هم می‌تواند برایتان مفید باشد، بسته به این که مشکلات پوستی شما چیست و به چه موادی احتیاج دارید می توانید مصرف مکمل‌ها را هم در کنار رژیم غذایی درست و مناسب آغاز کنید و ادامه دهید.

منبع: healthline

قرص 15 میلی گرمی یونی زینک  بسته 60 عددی

۱۵۰,۴۰۰

۳۳,۶۸۰

تومان

کپسول هیرویت هلث اید بسته 30 عددی

۸۹,۹۰۰

۲۴,۰۰۰

تومان

سوالات پر تکرار

بهترین رژیم غذایی برای پوست خشک چیست؟

مایعات و آب زیاد، مواد غذایی که دارای اسید‌های چرب هستند مانند روغن زیتون، ماهی سالمون و آوواکادو، میوه ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین A و C هستند مانند اسفناج، کلم بروکلی و سیب‌زمینی شیرین مصرف کنید.

بهترین رژیم غذایی برای پوست چرب چیست؟

افرادی که پوست چرب دارند باید موادی مانند زیتون، آوواکادو و دانه‌ی کتان را جایگزین دیگر روغن‌ها کرده، از خوردن سرخ کردنی‌ها و شیرینی‌جات اجتناب کنند. این افراد همچنین باید غلات کامل را جایگزین کربوهیدرات‌ها کنند. اگر پوست چرب دارید بهتر است مرغ و ماهی را هم جایگزین گوشت قرمز کنید.

بهترین رژیم غذایی برای پوست جوش‌دار چیست؟

از آن‌جایی که تولید سبوم اضافی و چربی پوست نقش بسیاری در ایجاد آکنه دارد رژیم غذایی مخصوص پوست‌های چرب را رعایت کنید و همچنین سعی کنید مواد غذایی را مصرف کنید که سرشار از ویتامین سی و زینک هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *